WARSZAWA: KONCERTY SINFONIA VARSOVIA

Orkiestra Sinfonia Varsovia organizuje, już po raz 16-ty, dla mieszkańców Warszawy festiwal „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”. Tym razem, od 12 do 19 czerwca, orkiestra zagra w środku miasta: w parkach, na placu i na dziedzińcu muzeum. Będzie to muzyczna podróż po Warszawie, która rozpocznie się na Woli, następnie zahaczy o Pragę, aby powrócić do centrum i zakończyć znów po prawej stronie Wisły, przy Grochowskiej w siedzibie Orkiestry. Wszystkie koncerty odbędą się na świeżym powietrzu. Festiwal rozpocznie się z rozmachem 12 czerwca koncertem „Maksymiuk & Możdżer na start” w Amfiteatrze Sowińskiego w samym sercu Parku Sowińskiego na warszawskiej Woli. Orkiestrę poprowadzi Maestro Jerzy Maksymiuk, a cały koncert uświetni znany szerokiej publiczności pianista i kompozytor Leszek Możdżer.

W programie znajdą się utwory Georga Gershwina, znanego z takich kompozycji jak Summertime czy Błękitna rapsodia oraz Leonarda Bernsteina, który skomponował muzykę m.in. do popularnego musicalu West Side Story. W odpowiedni muzyczny klimat wprowadzi publiczność Tomasz Kammel. Kolejny punktem festiwalowego programu będzie koncert w Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie na 2,3 i 5… smyczków zostaną zagrane utwory m.in. Mozarta, Rossiniego i Pendereckiego, dyrektora artystycznego Sinfonii Varsovii. Wszystko również na świeżym powietrzu – na dziedzińcu Muzeum.

Podczas koncertu wystąpi Kwintet Smyczkowy Sinfonii Varsovii w składzie: Anna Maria Staśkiewicz, Zofia Endzelm, Katarzyna Budnik-Gałązka, Marcel Markowski i Michał Sobuś. Następnym miejscem w koncertowy programie –Brass, na Plac!, będzie bar Studio na Placu Defilad. Tym razem zespół instrumentów dętych Sinfonia Varsovia Brass w kilkunastoosobowym składzie zabierze publiczność na pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Muzycy z impetem zagrają Children of Sanchez Chucka Mangione, Soul Bossa Nova Quincy Jonesa, Gonna Fly Now Billa Contiego – utwór znany z filmu „Rocky” oraz wiele innych znanych szerokiej publiczności melodii. Trasa Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu zakończy się przy Grochowskiej 272 – w siedzibie orkiestry. W sobotę 18 czerwca publiczność będzie mogła oddać się popołudniowemu Siesta time.

Na plenerowej scenie pojawią się: gitarzysta Krzysztof Meisigner, mezzosopranistka Agnieszka Rehlis oraz Sinfonia Varsovia. Zaprezentują muzykę hiszpańską. W niedzielę 19 czerwca, Gran finale na trawie – zabrzmią arie i operetki w wykonaniu Kariny Skrzeszewskiej, Agnieszki Rehlis i Sinfonii Varsovii pod batutą włoskiego dyrygenta Gaetano D’Espinosy. To wszystko w atmosferze niedzielnego relaksu i w zielonym otoczeniu.

Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu został zainicjowany w 2001 r,. przez założyciela i wieloletniego dyrektora orkiestry – Franciszka Wybrańczyka. Ta cykliczna impreza, dostępna dla bardzo szerokiej publiczności, wpisała się już na stałe w pejzaż kulturalny Warszawy, zyskując sobie sympatię jej mieszkańców. Ideą Festiwalu jest zaprezentowanie słuchaczom wielkich dzieł literatury muzycznej w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz znakomitych solistów i dyrygentów.

Organizując szesnasty raz Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Orkiestra Sinfonia Varsovia chce pokazać mieszkańcom Warszawy, że muzyka klasyczna to nie tylko utwory słyszane w zamkniętych salach koncertowych. Patronat medialny nad imprezą objęły: Wolskie Centrum Kultury, Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy, bar studio i Plac Defilad.

 

Zdjęcia: Organizator Festiwalu

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top