Od 5 do 11 listopada br. w Warszawie odbywa się III Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego. W tym roku wystąpią podczas niego artyści z: Francji, Szwajcarii, Kanady, Meksyku i Polski. Festiwal odbywa się w kilku miejscach w Warszawie: w Filharmonii Narodowej, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Łazienkach Królewskich, a także na Zamku Królewskim oraz Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Koncerty, recitale, a także warsztaty i spotkania muzyczne dla dzieci to główne atrakcje festiwalu. Podczas festiwalu, którego organizatorem jest fundacja „AVE ARTE”, nie zabraknie również filmów i dyskusji o twórczości wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, działacza społecznego i męża stanu.
Od 7 listopada festiwalowe wydarzenia odbywają się w Łazienkach Królewskich. W Pałacu na Wyspie trwają panele dyskusyjne z udziałem wybitnych muzykologów, historyków i publicystów. O godz. 19.00, w Teatrze Królewskim rozpoczął się koncert kameralny muzyki polskiej. Na scenie zaprezentowało się trio w składzie: Edward Wolanin (fortepian), Barbara Piotrowska (wiolonczela) oraz gość specjalny – meksykański artysta José Adolfo Alejo Solis (skrzypce).
9 listopada, o godz. 19.00, w Teatrze Królewskim, podczas recitalu wokalnego Małgorzaty Pańko (mezzosopran) i recitalu skrzypcowego Konstantego Andrzeja Kulki, usłyszymy utwory polskich kompozytorów. Uroczyste otwarcie festiwalu odbyło się 5 listopada koncertem symfonicznym w Filharmonii Narodowej.
Wystąpili na nim: pianista Hubert Rutkowski, (który zagrał na specjalnie sprowadzonym do Polski na tę okazję fortepianie Bösendorfera z 1882 r., należącym niegdyś do Teodora Leszetyckiego, nauczyciela Ignacego Jana Paderewskiego), Chór Filharmonii Narodowej i Polska Orkiestra Radiowa. Wykonane zostały utwory: Paderewskiego, Mozarta oraz rzadko wykonywany Koncert fortepianowy c-moll Leszetyckiego.
6 listopada, w 156. rocznicę urodzin I. J. Paderwskiego, na Zamku Królewskim odbył się recital, na którym wystąpili: francuski pianista François Dumon, a także Paulina Sokołowska (skrzypce) i Janusz Olejniczak (fortepian).
Dla najmłodszych
W programie festiwalu są też wydarzenia skierowane do młodszych słuchaczy. 8 listopada, o godz. 10.00 w Podchorążówce przygotowano wyjątkowy koncert dla niemowląt i małych dzieci (do 9 roku życia). Formuła koncertu jest oparta na metodzie uczenia się muzyki prof. Eliasa E. Gordona. Maluchy posłuchają utworów Paderewskiego, a także duetów operowych i pieśni wykonanych przez solistów przy akompaniamencie fortepianu.
Starsze dzieci będą mogły posłuchać koncertu zespołu „ANIMATO”, który na harmonijkach ustnych wykona po raz pierwszy na świecie utwory Chopina, Moniuszki, Paderewskiego oraz Bacha. Występ urozmaicą gry, quizy i konkursy.
Zdjęcie autorki