CZECHY: TRADYCJE ADWENTOWE NA POGRANICZU Z POLSKĄ

Adwent między górami, to nazwa tradycyjnych koncertów świątecznych na czesko – polskim pograniczu. W br. odbędzie się ona już po raz dziesiąty. Muzyka zabrzmi w kościołach w czterech miejscowościach od 26 listopada do 17 grudnia 2016. Pomysł, aby muzyka adwentowa połączyła mieszkańców żyjących po obu stronach granicy zrodził się w miejscowości Orlické Záhoří, przy granicy z Polską. Tam właśnie odbywa się corocznie inauguracja imprezy. Adwentowa muzyka rozbrzmiewa następnie kolejno w polskim Zieleńcu i w Bartošovicach w Górach Orlickich.

Koncertom w Bartošovicach towarzyszy tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy, na którym można zakupić wyroby rzemieślnicze, specjały gastronomiczne czy oryginalne ozdoby świąteczne. Nie zabraknie także bogatego programu kulturalnego. Tamtejszy barokowy kościół św. Marii Magdaleny, w którym odbywają się koncerty, należy do prawdziwych perełek architektury.

Ostatni z koncerów zabrzmi w magicznym kościele Wniebowzięcia NMP w Neratovie, znanym sanktuarium, słynącym także z wyjątkowej akustyki oraz niezwykłej atmosfety – przez szklany dach kościoła można oglądać niebo… Koncerty odbywają się zawsze od godziny 14.

Oto ich program:

• 26 listopada – inauguracja cyklu koncertów w kościele św. Jana Chrzciciela w miejscowości Orlické Záhoří, występ zespołu dziecięcego Petrklíč. Na gości czeka także jarmark adwentowy, uroczyste rozświetlenie choinki, drewniana szopka betlejemska z postaciami naturalnej wielkości.

• 3 grudnia – koncert w kościele św. Anny w polskim Zieleńcu

• 10 grudnia – koncert w kościele św. Marii Magdaleny w Bartošovicach, występy zespołów dziecięcych Vlaštovičky, Orlička. Koncertowi towarzyszy jarmark świateczny.

• 17 grudnia – ostatní z cyklu koncertów – w kościele Wniebowzięcia NMP w Neratovie – wystąpienie zespołu Corale z Žamberka Więcej informacji z regionu Gór Orlickich: www.goryorlickie.cz

 

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top