WARSZAWA: GRZEGORZ ROSIŃSKI, MISTRZ KOMIKSU . WYSTAWA W PKiN

Plakat wystawy Grzegorz Rosiński w ilustracjach
Plakat wystawy Grzegorz Rosiński w ilustracjach

Grzegorz Rosiński to artysta kompletny, spełniony i wybitny. Malarz, grafik, rysownik, który zmienił oblicze europejskiego komiksu. Od 15 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w Sali Skłodowskiej będzie można zobaczyć wielką przekrojową wystawę artysty należącego do ścisłej czołówki mistrzów komiksu europejskiego. Grzegorz Rosiński w ilustracjach to wystawa, która pozwoli zanurzyć się w świat twórczości jednego z największych artystów komiksu europejskiego. Ekspozycja, na której znajdzie się ponad 400 artefaktów, w przekrojowy sposób opowie o życiu Grzegorza Rosińskiego przez pryzmat jego twórczości oraz kształtujących ją wydarzeń.


Zaprezentowane zostaną zarówno oryginalne plansze komiksowe, stworzone na przestrzeni jego bogatej, wieloletniej kariery rysownika, jak i uwielbiana przez kolekcjonerów twórczość malarska. Nie zabraknie więc ilustracji książkowych, plansz z serii Kapitan Żbik, rysunków z komiksów historycznych oraz stworzonych już na emigracji graficznych opowieści Thorgal, Szninkiel, Yans, Western i Zemsta Hrabiego Skarbka. Większość z wymienionych tytułów to pozycje niezwykle ważne w kanonie europejskiego komiksu, dzięki czemu ich autor od dziesięcioleci cieszy się statusem międzynarodowej gwiazdy.
– W tożsamość Muzeum Karykatury wpisuje się humor i żart, ale przede wszystkim rysunek. A jak rysunek to też komiks. Nasze muzeum w ostatnich latach otwiera się na twórczość komiksową. W Lengrenówce – pracowni muzeum organizujemy nieduże wystawy, warsztaty czy spotkania komiksowe. Kilka lat temu zorganizowaliśmy wystawę poświęconą twórczości Papcia Chmiela. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że realizując tę komiksową ścieżkę możemy organizować wielką wystawę Grzegorza Rosińskiego. To jedno z największych wydarzeń w historii muzeum – podkreśla Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie.
Swoimi dokonaniami w dziedzinie komiksu Grzegorz Rosiński wniósł olbrzymi i nieoceniony wkład w kulturę polską i europejską, wpisując się w jej dziedzictwo humanizmu, wolności i solidarności. Na wystawie będzie można docenić kunszt graficzny i malarski Grzegorza Rosińskiego, nacieszyć oczy precyzyjną kreską ilustracji oraz zachwycającą paletą barw obrazów.
Autorką scenariusza wystawy jest Maria Lengren, kuratorem – Piotr Rosiński. Wystawie towarzyszyć będzie katalog z tekstem Wojciecha Birka, wieloletniego tłumacza komiksów Grzegorza Rosińskiego.
Przedsięwzięcie to zostało stworzone i wymyślone w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi, gdzie było prezentowane na przełomie 2023/2024 roku, natomiast od 15 czerwca do 8 września 2024 wystawa będzie gościć w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki. Warszawską edycję wystawy organizuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Prezentacja dorobku Grzegorza Rosińskiego jest możliwa dzięki współpracy samorządów Warszawy i Łodzi.

Grzegorz Rosiński w ilustracjach
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Sala Skłodowskiej, IV piętro
15.06–8.09.2024; czynne codziennie od poniedziałku do niedzieli od 10.00 do 18.00
www.bilety.muzeumkarykatury.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top