NIEMCY: FRANKONIA I SAKSONIA–ANHALT ZAPREZENTOWAŁY SWOJE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Mapka szlaków turystycznych we Frankonii w Niemczech
Mapka szlaków turystycznych we Frankonii w Niemczech

Frankonia i Saksonia–Anhalt zaprezentowały w Warszawie swoje atrakcje turystyczne w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej przez przedstawicielstwo DZT – Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce.


O ile pamiętam, chyba po raz pierwszy. Bo kilkakrotnie prezentowały się już sąsiadujące z nami niemieckie kraje związkowe: Meklemburgia i Saksonia. Dodam, że o ile Saksonia – Anhalt jest jednym z nich, to Frankonia stanowi region, który w średniowieczu był, obok 4 innych, historycznym księstwem niemieckim, to współcześnie stanowi on część Bawarii, Badenii–Wirtembergii i Turyngii. Co znakomicie widać na mapkach, które zamieszczam. Spotkanie prasowe otworzył i prowadził dyrektor przedstawicielstwa DZT w Warszawie, Tomasz Pędzik.

KRAJ SZTUKI I KULTURY

Przypomniał, że od 10 lat Niemcy są „Numerem 1” jako cel podróży kulturalno – poznawczych Europejczyków i taki właśnie wskazało 18,7 mln. zagranicznych turystów, którzy odwiedzili Niemcy w ub. roku. Jako kraj kultury i sztuki prezentowane są one również w nowej kampanii promocyjnej DZT, którą przedstawił dyrektor. Jej celem, poza oczywistym pokazaniem światu jak wiele do zaoferowania ma w tej dziedzinie NRF, jest również wydłużenie sezonu turystycznego, bo turystyka poznawcza, a zwłaszcza kultura i sztuka, nie są związane tylko z okresem letnim.
Kampania uwzględnia również pozycjonowanie Niemiec jako kraju zrównoważonego rozwoju i turystyki oraz prezentowanie sztuki i kultury w 4 blokach tematycznych: Podróże, Wystawy sztuki, Zbiory muzealne i Wydarzenia kulturalne. Dyr. Pędzik jako przykłady wymienił nowe Muzeum Niemiec w Berlinie prezentujące na 1,4 tys. m² i w 12 salach 2 tysiące lat historii kraju. W Norymberdze – Salę Dűrera w Germańskim Muzeum Narodowym. W Lipsku wystawę dziel Claude Moneta i nowatorskie podejście do sztuki zaprezentowane Kunstkraftwerke. A także wzornictwo, sztukę, także uliczna, w przestrzeni publicznej oraz architekturę. W Duisburgu instalację „Tiger und Turtle” ( Tygrys i żółw). W Dreźnie Street art., murale, graffiti itp.
Zasięg tematyczny nowej kampanii obejmuje również wino i kulturę stołu, czyli gastronomiczną. W Niemczech jest 13 regionów winiarskich, szlaki winne, ale również szparagów, sera, ogórków itp. Są wytyczone szlaki turystyki pieszej i rowerowej wśród winnic. W Stuttgarcie istnieje 30 lokali z wyszynkiem, a w sezonie winiarze sprzedają swoje trunki bezpośrednio ich konsumentom, ale także oferują szwabskie potrawy regionalne. Kampania w zakresie podróży uwzględnia oczywiście także różne wydarzenia kulturalne, festiwale muzyczne, wystawy muzealne itp. W Lipsku znaczącymi magnesami przyciągającymi melomanów są Orkiestra Gewandhausu i chłopięcy chór „Słowików Bacha” – Thomanerchor. Zaś na wyspie Rugii festiwal Stőrtebeker.

TURYSTYCZNE ATRAKCJE FRANKONII

Turystyczne atrakcje Frankonii przedstawił w multimedialnej prezentacji Jőrg Hentschel z Franken Tourismus. Na mapie zaprezentował ten historyczny region, w którym leżą m.in. bawarskie: Norymberga, Ansbach i Fürth, górnofankońskie (Oberfranken): Bamberg, Bayreuth, Coburg i Hof, a w Dolnej Frankonii (Unterfranken): Achaffenburg, Schweinfurt i Würzburg. Znajduje się tam 5 miejscowości i obiektów z Listy Dziedzictwa UNESCO, a w obszernej broszurze, którą otrzymali wszyscy uczestnicy tego spotkania prasowego wymienionych jest dodatkowo 16 kolejnych, szczególnie wartych poznania.
Prelegent mówił, z przykładami, o różnorodności Frankonii, tamtejszych miastach, zapewniających – zacytuję – kulturę i radość życia. O wspomnianych już zabytkach UNESCO stanowiących kamienie milowe historii. Festiwalach kultury i krainie smaków, znakomitego wina i ojczyźnie piwa. Sporo uwagi poświęcił możliwościom uprawiania we Frankonii turystyki aktywnej. 10 parkach przyrody „dla aktywnych odkrywców”, szlakach premium i regionie dla wędrowców, a także sportach wodnych na jeziorach. Oraz raju, jaki tam jest dla wspinaczy sportowych czy różnorodnych ofertach dla rowerzystów.
Region troszczy się też o rodziny z dziećmi, proponując udział w kampanii „Spielraum Franken” – Czas dla rodziny. Inną ofertą jest frankoński „Park Zdrowia” zapewniający dobre samopoczucie. Zaś amatorom innych atrakcji, m.in. jarmarki bożonarodzeniowe, świąteczną atmosferę, grzane wino czy piernikowe tradycje. Rok 2024 jest we Frankonii także rocznicowym dla ważnych wydarzeń historycznych: 750-lecia cesarskiego miasta Rothenburg an der Tauber i 500-lecia Wojny chłopskiej. Zaś w roku przyszłym obchodzona będzie 70 rocznica wytyczenia Szlaku Zamków.

WIĘCEJ W NOTATCE DLA DZIENNIKARZY

Tematyka ta rozwinięta została również w notatce dla dziennikarzy, w której czytam m.in. , że wspomniana różnorodność Frankonii, to kultura, natura i smaki wakacyjne. Zabytki UNESCO to Limes górnogermańsko-retycki, okazała rezydencja biskupia w Würzburgu, starówka w Bambergu, Opera Margrabiów w Bayreuth i Bad Kissingen jako jedno z „wielkich miast uzdrowiskowych Europy”. Przy czym dwa obiekty z tej Listy obchodziły w ub. roku „okrągłe” jubileusze: 30 rocznicę podniesienia całego zespołu staromiejskiego Bambergu do rangi światowego dziedzictwa UNESCO. Oraz 275 rocznicę otwarcia wspaniałego barokowego gmachu Opery Margrabiów w Bayreuth.
Dodam, że byłem w niej kilka lat temu po zakończeniu kapitalnej rewaloryzacji na zaproszenie DZT, a moja relacja z niej oraz zdjęcia są nadal do przeczytania i obejrzenia na naszych łamach. Podobnie jak cały cykl publikacji o najważniejszych atrakcjach Norymbergi, którą również „zaliczyliśmy” w trakcie tamtego wyjazdu. We fragmencie notatki dla dziennikarzy dotyczącej zrównoważonych sposobów na wakacje przeczytałem m.in., że: „(parki przyrodnicze) zajmują ponad połowę regionu wakacyjnego. Świadczą również o dużym znaczeniu zrównoważonego rozwoju w turystyce frankońskiej… oddzielna sekcja poświęcona temu tematowi na stronie internetowej FrankenTourismus pokazuje, jak urozmaicone mogą być zrównoważone wakacje we Frankonii.
Można tu też znaleźć porady w zakresie zrównoważonego stylu życia, wydarzenia związane z tematyką zrównoważonego rozwoju i krótkie, inspirujące filmy, które obrazują, jak piękne są zrównoważone wakacje we Frankonii… (Przy czym) polecamy podróżowanie środkami transportu Bawarskiego Towarzystwa Kolejowego (BEG) i Zrzeszenia Transportu Drogowego Aglomeracji Norymberskiej (VGN). Dzięki nim region wypoczynkowy Frankonia jest pokryty gęstą siecią linii autobusowych i kolejowych. Wiele autobusów i pociągów celowo kierowanych jest do miejscowości wypoczynkowych lub punktów początkowych na szlakach pieszych i rowerowych (www.frankentourismus.com/specials/sustainable-vacations)”. Są również informacje o 15 szczególnie polecanych miastach (www.frankentourismus.com/specials/sustainable-vacations) oraz atrakcjach Parku Zdrowia Frankonia (www.frankentourismus.com/specials/health-park)

A W SAKSONII – ANHALT…

Jej atrakcje przedstawiła, również w bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej, Katharina Scholz z IMG Sachsen-Anhalt. Najbardziej znanymi w niej miastami, poza stolicą landu, Magdeburgiem, są: Dessau, Halle, Naumburg, Quedlinburg oraz 2 „Miasta Lutra”: Eisleben i Wittemberga. Prelegentka polecała ponadto naturalne piękno tamtejszych krajobrazów, muzea, teatry i miejsca związane z kulturą, piękne ogrody, parki rozrywki, turystykę pieszą, rowerową i wspinaczkową. Jako najbardziej ekscytujące miasta wymieniła Magdeburg oraz Halle an der Saale. Ze względu na historyczne centra, bogatą ofertę kulturalna, przyjazne rodzinom, z wartą uwagi ofertą gastronomiczną oraz parkami i terenami rekreacyjnymi w centrum tych miast.
Sześć tamtejszych obiektów z Listy UNESCO, to: sławny Dysk Nieba z Nebry, z wczesnej epoki brązu, z przed 3600 lat, najstarszy wizerunek nieba. Katedra w Naumburgu w której znajduje się nie tylko, co podkreśliła Katharina, rzeźba sprzed prawie 800 lat najpiękniejszej kobiety średniowiecza, Uty von Naumburg.Ale, dodam, również analogiczna Śmiejącej się Polki – Regelindy, córki naszego króla Bolesława Chrobrego. Ponadto miasto Quedliburg, pomniki Lutra w Eisleben i Wittemberdze, Ogrody Dessau–Worlitz i Bauhaus w Dessau. Szczególnie polecanym regionem są góry Harzu, jako idealne miejsce na wycieczki piesze i rowerowe, z piękną przyrodą oraz kolejką wąskotorową.
Na liście tych „naj” nie mogło oczywiście zabraknąć najdłuższego mostu linowego w Niemczech, Szlaku rowerowego wzdłuż Łaby, regionu winiarskiego Saale-Unstrut w którym wytwarza się ponad 70 gatunków win markowych, 50 historycznych parków i ogrodów oraz spływów kajakowych. Czy Magdeburskiego Festiwalu Świateł. Była to więc również bardzo ciekawa prezentacja, a cały wieczór zakończony kolacją kolejnym udanym spotkaniem prasowym zorganizowanym przez warszawskie przedstawicielstwo DZT, we współpracy z turystycznymi organizacjami w Niemczech.
Zdjęcia autora

.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top