W ambasadzie Niemiec w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona przygotowaniom do 30 rocznicy upadku Muru Berlińskiego. Dziennikarzy powitał J.E. Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Pan Rolf Nikel, który w swoim przemówieniu podkreślił rolę i znaczenie polskiego ruchu Solidarność, bez którego nie byłby możliwy upadek Muru Berlińskiego i pokojowe zjednoczenie Niemiec oraz upadek imperium sowieckiego.
Przybyłych gości powitał także współorganizator spotkania Tomasz Pędzik dyrektor biura marketingu Niemieckiej Centrali Turystyki DZT w Polsce. Następnie o przygotowaniach do obchodów 30 rocznicy upadku muru berlińskiego poinformowali Burkhard Kiekker, prezes Berlin Tourismus & Kongress GmbH, który opowiedział o roli i pozycji stolicy Niemiec na turystycznej i kulturalnej mapie Europy.
Moritz van Dűlmen szef Kultur Projekte Berliner przedstawił koncepcję i stan przygotowań do okrągłej 30 rocznicy tego wydarzenia – pokojowej rewolucji – upadku muru. Przez siedem dni listopada 2019 będzie można przejść szlakiem rewolucji przez Berlin odwiedzając siedem miejsc związanych z tymi historycznymi wydarzeniami: Getshemanekirche, Alexanderplatz, Schlossplatz, Bramę Brandenburską , Kurfȕrsterdamm, kwaterę główną STASI na Lichtenbergu, oraz Galerii po wschodniej stronie Muru.
Kulminacją obchodów będzie wielki koncert przedstawiający w artystyczny sposób ówczesne wydarzenia, w którym wezmą udział znani artyści z Niemiec i zagranicy. Więcej informacji: www.mauerfall30.berlin
Mur Berliński (Berliner Mauer) był systemem umocnień o długości ok. 156 km, składających się z betonowego muru, zasieków z drutu kolczastego oraz pól minowych, izolującym Niemiecką Republikę Demokratyczną (DDR) od Republiki Federalnej Niemiec. Oddzielał on Berlin Zachodni od Wschodniego od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 roku . Był najbardziej znanym symbolem zimnej wojny i podziału Europy. Wielu ludzi straciło życie podczas prób przedostania się do Berlina Zachodniego. Szacuje się, że podczas prób sforsowania go zginęło ponad dwieście osób.
Zdjęcia autora