WAKACJE ZA PÓŁ CENY

„Świat stoi otworem nie tylko dla bogatych, można go poznać, dysponując nawet skromnymi środkami”.

 

Tę książkę powinien przeczytać każdy, kto podróżuje lub marzy o podróżowaniu po świecie. Anna Kłossowska – autorka „Wakacji za pół ceny”, dziennikarka i podróżniczka dzieli się swoimi bogatymi doświadczeniami z odbytych wojaży, podpowiada gdzie warto wyruszyć, jak przygotować się do podróży, gdzie szukać potrzebnych informacji, tanich noclegów i co w danym miejscu warto zobaczyć. Opisuje wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia i sposoby na niedrogie dotarcie do nich. Przekonuje, że skromne fundusze nie muszą nas powstrzymać przed poznaniem odległych, fascynujących miejsc na całym świecie.

 

 

– „Podczas wielu lat, kiedy jeździłam za bliższą czy dalszą granicę, na własne konto czy wysyłana przez redakcje, rzadko kiedy cierpiąc na nadmiar środków, nauczyłam się jak dotrzeć do celu, przenocować i jeść najtaniej, w jaki sposób to sobie załatwić. Zarówno jeżdżąc z grupami jako pilot, jak i podróżując na własną rękę zauważyłam, że nadal jako nacja jesteśmy nieśmiali w podbijaniu świata. W większości przypadków podstawową barierą stanowią skromne fundusze.

To właśnie dla takich osób jest ta książka – zwykłych ludzi, a nie starych wyjadaczy, którzy doskonale wiedzą jak eksplorować świat. Zgromadzone w tym swoistym podręczniku informacje i wskazówki mają nauczyć jak najtaniej zorganizować podróż w wymarzonym kierunku: korzystać z informacji w Internecie, wybierać oferty linii lotniczych, hoteli, schronisk, wyszukiwać promocje oraz wykorzystywać zniżki dla różnych kategorii podróżnych. Książkę uzupełniają wypowiedzi dziennikarzy-podróżników, a także przedstawicieli różnych innych zawodów, którzy dzielą się swoimi uwagami na temat rozmaitych metod zwiedzania naszego globu. Świat stoi otworem nie tylko dla bogatych, można go poznać, dysponując nawet skromnymi środkami”.

 

 W książce znajdziemy mnóstwo praktycznych rad, zarówno jej samej, jak i innych osób – podróżników, dziennikarzy, przedstawicieli organizacji turystycznych, ekspertów z branży turystycznej czy globtroterów-amatorów. Jest to poradnik dla osób dysponujących niewielkim budżetem, które chcą zwiedzać świat, ale powstrzymują je względy finansowe i obawy, czy poradzą sobie za granicą. Wiele miejsca poświęcone jest liniom lotniczym, promom i innym środkom transportu, w tym kamperom, różnym rodzajom autobusów i busów, hotelom i hostelom, kempingom, biurom podróży.

 

 

Znajdziemy praktyczne rady jak za naprawdę niewielkie pieniądze wybrać się na egzotyczny rejs luksusowym wycieczkowcem, na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu samochodu, lub jak całkiem za darmo przejechać samochodem z wypożyczalni np. z Christchurch do Auckland na Nowej Zelandii.

 

Są tu także informacje o dokumentach podróży, wizach i paszportach, legitymacjach i zniżkach (zwłaszcza dla młodzieży i studentów), ale także dla seniorów i turystów niepełnosprawnych, o internetowych portalach dla podróżników takich jak Hospitality Club, Servas czy BeWelcome, gdzie możemy wymienić się noclegami lub znaleźć kogoś na trasie, kto nas przenocuje czy oprowadzi po nieznanym mieście.

 

Bardzo ciekawy jest rozdział „Raje dla backpackersów”, w którym omówione są kraje i miejsca przyjazne dla turystów z plecakami oraz kolejny dla ambitnych turystów doradza jak zarobić na zwiedzanie świata. Książka jest też prawdziwą kopalnią adresów internetowych, dzięki którym szybko można wyszukać np. tani hotel czy przelot.

 

W rozbudowanym dziale porad znajdują się informacje, jak przygotować się do wyjazdu, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i zdrowotnym, jak podróżować z dzieckiem i czworonogiem, jak zachowywać się w krajach o odmiennej kulturze i religii, a przede wszystkim co zrobić, aby wakacje rzeczywiście były takie, jak sobie zaplanujemy i pozostały na długo miłym wspomnieniem.

 

 

 

 

Książkę czyta się z przyjemnością, dzięki ciekawej grafice wzbogaconej licznymi kolorowymi zdjęciami. Szkoda tylko, że jest trochę za ciężka, żeby zabrać ją ze sobą do plecaka.

 

Anna Kłossowska – Wakacje za pół ceny. Wydawnictwo G+J RBA National Geographic. Warszawa 2010. 256 str. Cena 34,90 zł

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top