W Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Placu Defilad w Warszawie i przestrzeni między nim oraz Pałacem Kultury i Nauki trwają jeszcze prace. Rzeczywiste jego otwarcie – ekspozycji stałej oraz wystaw czasowych, zapowiedziane jest dopiero na luty przyszłego roku. Ale jego dyrekcja już promuje nową siedzibę.
100 WYSTAW, KONCERTÓW I INNYCH IMPREZ
Pierwsza konferencja prasowa w niej odbyła się 25 września. Zapowiedziano wówczas – nasza relacja z niej jest nadal do przeczytania – że następne spotkanie prasowe odbędzie się 25 października, w dniu rozpoczęcia w MSN programu jego otwarcia dla publiczności z imprezami wstępnymi, który potrwa do 10 listopada. Nieoczekiwanie jednak zorganizowano wcześniej śniadanie prasowe w trakcie którego dyrektorka muzeum Joanna Mytkowska wraz ze współpracownikami zapowiedziała ponad 100 różnorodnych wystaw, koncertów, imprez performatywnych, edukacyjnych i społecznych, które odbędą się na przestrzeni tych trzech tygodni.
Pierwszą z nich nazwano „Między starym a nowym MSN-em”. W starej, tymczasowej siedzibie muzeum w pawilonie przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 22 zorganizowane zostanie studio warsztatowe, w którym powstawać będą zarówno obiekty artystyczne do Parady Śliskich Spraw, która przejdzie do nowego gmachu z bloku przy ul Pańskiej 3, jak i jej program. M.in. próby choreograficzne, wytwarzanie dmuchanych elementów i narzędzi. Zapowiedziano kilka koncertów i wystaw. W muzycznym otwarciu nowej siedziby MSN uczestniczyć będzie Kim Gordon nazywana ikoną amerykańskiej sceny alternatywnej.
MUZYKA, ZDJĘCIA, FILMY
A w następnym tygodniu amerykański duet artystyczny 700 Bliss. Natomiast w muzycznym finale weekendu otwarcia Hania Rani, która przygotowuje specjalny koncert. Jako wydarzenie artystyczne zapowiadana jest multimedialna wystawa nowych prac wideo Agnieszki Polskiej „Przepowiednia”. Na ekranie wyświetlane będą losowo wybrane krótkie „wróżby” w czarno – białej oprawie graficznej filmów niemych. Zaś na białej fasadzie gmachu muzeum traktowanej jako wielki ekran prezentowane będą odbywające się w weekend otwarcia koncerty.
Wyświetlana będzie też praca Zbigniewa Libery „Inwazja na muzeum” oraz wielkoskalowy (250 x 760 cm) obraz Karoliny Jabłońskiej „Słoiki 2024” nawiązujący do nowych prac artystki na temat kuchni, gotowania i robienia przetworów. Natomiast w podcieniach budynku zainstalowana zostanie instalacja dźwiękowa Wojciecha Bąkowskiego. W otwarciu i pierwszych tygodniach działania MSN zaprezentowane zostaną w nim wielkoskalowe rzeźby i instalacje polskich oraz światowych artystek, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Sandry Mujinga, Moniki Sosnowskiej, Cecilii Vicuñi czy Kateryny Lisovenko.
PROGRAM DLA DZIECI I AMATORÓW PERFORMANSÓW
Zapowiedziano, że pierwszymi zwiedzającymi nową siedzibę MSN będą dzieci. Zarówno oprowadzane przez przewodników, jak i uczestniczące w warsztatach twórczych oraz specjalnej edycji programu „Formy podstawowe” z finałem w postaci wystawy przygotowanej przez najmłodszych artystów. Od 2009 r. MSN organizuje też doroczne wystawy – festiwale „Warszawa w budowie” poświęcone projektowaniu miasta. W br. jego tematem będzie „Trudna Miłość” – historia centrum stolicy położonego między nową siedzibą MSN i PKiN.
Inną z zapowiedzianych imprez będzie cykl 21 performansów i 1 działanie grupowe z udziałem ponad 30 osób. W sumie ponad 40 pokazów w ciągu 5 dni, w 12 salach nowego gmachu. Wśród wykonawców znajdą się m.in. Maria Stokłosa, Ramona Nagabczyńska, Paweł Sakowicz i Marta Ziółek. Program ten ma pomóc publiczności, jak stwierdzono w przekazanych dziennikarzom materiałach prasowych, „doświadczyć siedziby MSN-u, poczuć wysokość i proporcje pustych sal, fakturę ścian, temperaturę posadzek, zapach, kolory i światło jego architektury”.
WŁASNE KINOMUZEUM
Kolejne prace performatywne można będzie zobaczyć dzięki współpracy muzeum z wiedeńską Kolekcją Kontakt koncentrującą się na sztuce z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo – Wschodniej zwłaszcza z lat 60 i 70-tychy XX wieku. Miejscem prezentowania filmów niezależnych i eksperymentalnych będzie Kinomuzeum mieszczące się w podziemnej sali wieży przylegającej od północy do gmachu muzeum. Zapowiedziano również publikację nowych książek, pomoce dotykowe dla osób niewidomych, oprowadzanie w języku migowym i inne atrakcje. Program otwarcia realizowany będzie dzięki pomocy partnerów MSN.
Zdjęcia © Cezary Rudziński