HISZPANIA: UROKI WYBRZEŻA SŁOŃCA

Wybrzeże Słońca czyli Costa del Sol to region turystyczny w Andaluzji obejmujący wybrzeże śródziemnomorskie między Gibraltarem a przylądkiem Cabo de Gata. Znajduje się tu wiele znanych morskich kurortów: Marbella, Torremolinos, Benalmádena, Málaga, Almunécar, Roquetas de Mar czy Nerja.

 

Są to zarazem najbliżej Afryki położone hiszpańskie plaże, nic więc dziwnego że jest tam najwięcej słonecznych dni w całej kontynentalnej Hiszpanii. Region ten to zarazem jedno z najbardziej polecanych miejsc na świecie ze względu na wspaniały klimat, rozwiniętą bazę turystyczną i bogactwo przyrody.

 

 

 

22 lutego w warszawskim hotelu Hilton z polskimi dziennikarzami spotkali się Roque González Navarro – Radca ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii a zarazem szef warszawskiego oddziału Tourespany, oraz Salvador Pendón – Presidente de la Diputación de Málaga y del Patronato de Turismo de la Costa del Sol czyli Przewodniczący Zarządu Miejskiego Malagi oraz Patronatu Turystki Costa del Sol.

 

 

 

 

Turystyka na Costa del Sol

Turystyka to najważniejszy sektor gospodarczy prowincji która przyjmuje miliony turystów rocznie, zwabionych tu przez atrakcje turystyczne: słońce i plaże, city breaks, wycieczki, kulturę i turystykę rodzinną. Na Costa sel Sol jest ok. 163 000 miejsc hotelowych oraz największa w Hiszpanii koncentracja hoteli 5 gwiazdkowych. Oferta zakwaterowania : hotele, apartamenty, domy wiejskie, wille, etc. odpowiada różnym gustom i jest na każdą kieszeń W zeszłym roku Costa del Sol gościła 8.828.000 turystów (wzrost o 1,1% w stosunku do 2009 r.).

Przez lotnisko w Maladze przewinęło się 5.994.893 osób (wzrost o 4,14% w stosunku do 2009 r. 58% to przyloty zagraniczne. Międzynarodowy port lotniczy im. Pablo Ruiz Picasso to most pomiędzy kontynentami. Ma on połączenia z całą niemal Europą, wiele połączeń regularnych i niskobudżetowych oraz międzynarodowe połączenia z resztą świata.

Ponadto Malagę i Costa del Sol odwiedziło 660.000 pasażerów rejsów morskich (to wzrost aż o 35%), natomiast liczba turystów przybyłych do Malagi drogą kolejową wyniosła 1.900.000. Wrota Andaluzji Costa del Sol to „Wrota Andaluzji” doskonale skomunikowane z głównymi miastami regionu: Sewillą, Kordobą i Grenadą, miastami-zabytkami, z dziedzictwem kultury muzułmańskiej , sztuki renesansu i architektury baroku.

AVE – superszybka kolej hiszpańska łączy Malagę z Madrytem w 2 godziny 15 minut, a z Barceloną w 5 godzin). Nastąpiła też znacząca poprawa infrastruktury drogowej. Pociągi AVE przybywają na nowoczesny dworzec centralny „María Zambrano”. Kolejną ważna inwestycją jest Strefa portowa, inwestycja o wartości 150 milionów euro przewiduje integrację nowego portu ze strefą handlową miasta. Nowe nabrzeże portowe i nowy terminal powstaną blisko centrum Malagi. Nowa inwestycja ,ma nadążyć za spektakularnym wzrostem turystyki morskiej w Maladze.

 

Atrakcje turystyczne i kulturalne

Poza słońcem morzem i piaskiem są tu także ciekawe szlaki turystyczne, takie jak; Trasa Słońca i Wina, Islamskiej Malagi czy Szlaku Rodzynkowego ale najciekawszy jest Szlak Białych Miasteczek – Pueblos blancos w interiorze takich jak Ronda czy Antequera.

Costa del Sol jest szczególnie polecana jako destynacja city break w Maladze.  W Maladze w 1881 r., w domu na Plaza de la Merced urodził się Pablo Ruiz Picasso; obecnie jest tu otwarta dla publiczności siedziba fundacji Casa Natal Fundación Picasso. Natomiast historyczny i odnowiony budynek Palacio de Buenavista z XVI w. mieści Muzeum Picassa zainaugurowane w październiku 2003 r., zgromadzono tu ponad 200 dzieł malarza.

 

Andaluzyjskie smaki

Dieta śródziemnomorska oparta na oliwie z oliwek jest jedną z najzdrowszych i najsmaczniejszych na świecie. Andaluzja jest największym producentem oliwy z oliwek, ok. 20% produkcji światowej. Grecy wyprodukowali pierwsze wino w Maladze w roku 600 p.n.e. (król wśród słodkich win). Obecnie 16 gatunków win pochodzi z Malagi , włączając w to najsławniejsze Moscatel oraz Pedro Ximenez. Wytwarza się tu również uznane wina czerwone i białe.

Szeroki wybór restauracji oferuje najlepsze dania kuchni lokalnej, zaś prestiżowe szkoły hotelarskie i gastronomiczne działające w Maladze gwarantują doskonały serwis i wyśmienitą kuchnię. W prowincji Malaga znajdują się aż 4 restauracje z gwiazdką Michelina. Także wielu młodych szefów kuchni otrzymało już gwiazdki Michelina. Jeden z nich – Dani García – otrzymał tytuł najlepszego szefa kuchni w Hiszpanii w roku 2006.

 

Sport, nauka i zakupy na Costa del Sol

Na Wybrzeżu słońca można uprawiać wszystkie chyba rodzaje sportu. Costa del Sol to najlepsza destynacja golfowa w Europie. Jest tu ponad 60 pól golfowych, zaprojektowanych przez światowej sławy architektów jak Robert Trent Jones, Dave Thomas, Severiano Ballesteros czy Cabell Robinson. Costa del Sol była i jest miejscem rozgrywek najważniejszych światowych zawodów w tej dyscyplinie jak np.: Ryder Cup czy World Golf Championship.

Costa del Sol posiada 35 ośrodków SPA. Większość hoteli 4 i 5 gwiazdkowych udostępnia usługi z zakresu zdrowia i urody. Sześć z nich świadczy usługi z zakresu talasoterapii. Ponadto znajdują się tu 3 uzdrowiska.

Costa del Sol to jedna z najważniejszych destynacji turystyki językowej, odbywa jest tu wiele kursów uczących obcokrajowców języka hiszpańskiego. W Maladze znajdziemy szeroką gamę miejsc, które łączą klasykę z nowoczesnością. Od elitarnych marek do ulicznych targowisk i wielkich centrów handlowych.

Jest tu także 5 Pałaców Kongresowych oraz hotele z fantastycznym serwisem i infrastrukturą stworzoną do podejmowania kongresów i konferencji.

 

Tradycje

Taniec flamenco, jedno z bogactw kulturowych Andaluzji wpisane zostało ostatnio na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, pochodzi od arabskiego słowa „felah-mengus” oznaczającego wędrowca. Źródłem flamenco są muzułmańskie i mozarabskie pieśni ludowe, rytmy cygańskie z Indii, żydowskie skale muzyczne oraz pieśni bizantyjskie. Warto też wspomnieć o sławnych wielkanocnych procesjach odbywających się m.in. w Maladze oraz o mnóstwie lokalnych niezwykle barwnych fiest.

 

Więcej informacji na; www.visitacostadelsol.com

 

Zdjęcia: Tourespana i Grzegorz Micuła

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top