TYROL: LATO W DOLINIE PAZNAUN

Dolina Paznaun w austriackim Tyrolu jest znakomitą propozycją dla miłośników urlopu w wysokich górach, jakimi są Alpy oraz wypoczynku na świeżym powietrzu z mnóstwem atrakcji dookoła. Między nietkniętą górską scenerią, żywą tradycją i tyrolską serdecznością, rodziny i aktywni urlopowicze przeżywają beztroskie górskie lato pełne relaksu, radości i niezapomnianych wrażeń.

 

Są w niej cztery gminy, z których każda oferuje coś innego. Z bardzo obszernych informacji na ten temat, jakie otrzymaliśmy z Austriackiego Biura promocy Turystycznej w Warszawie, wybraliśmy kilka informacji i ciekawostek. W lecie kolejki linowe w Paznaun są czynne w następujących terminach: Galtür: od 3.07. do 26.09.2021; Ischgl: od 25.06. do 19.09.2021; Kappl: od 19.06. do 19.09.2021; See: od 18.06. do 17.10.2021. Popularny tygodniowy program wycieczek z przewodnikiem dla gości Paznaun może odbywać się również po wcześniejszej rezerwacji i z zachowaniem odpowiednego dystansu i zasad bezpieczeństwa.

Aktualne informacje o wszystkich dostępnych kwaterach, schroniskach, punktach gastronomicznych, obiektach i atrakcjach oraz możliwości rezerwacji znajdują się na stronie: https://www.paznaun-ischgl.com/de. Ischgl: atrakcje dla rodzin Ischgl z 1.575 mieszkańcami jest najbardziej znaną miejscowością w regionie wypoczynkowym Paznaun w austriackim Tyrolu. Znana na całym świecie miejscowość wypoczynkowa leży na wysokości 1.377 m n.p.m. w zalanej słońcem wysokiej dolinie pomiędzy grupami Silvretta i Verwall. Sąsiednie gminy to Galtür i Kappl w Paznaun, a także Ramosch i Samnaun w Szwajcarii.

Miejscowość tal spełnia latem wszystkie życzenia rodzin, wędrowców, rowerzystów górskich i miłośników rowerów elektrycznych. Niekończące się szlaki Singletrails na tle dziewiczych gór, ponad 300 kilometrów malowniczych szlaków turystycznych dla każdego poziomu sprawności fizycznej i kulinarne atrakcje w górach oraz w dolinie zapewniają wiele urozmaiceń. Nowość: Latem 2021 roku większość hoteli 4 i 5 gwiazdkowych w Ischgl zostanie otwarta po raz pierwszy.

Wszyscy mówią o ochronie klimatu, ale Ischgl jest dobrym przykładem miasteczka, które w tej kwestii nie próżnuje w swoich działaniach. W dniu 7 listopada 2019 roku firma Silvrettaseilbahn AG otrzymała certyfikat „neutralny dla klimatu” dla terenu narciarskiego Ischgl od ClimatePartner, wiodącego dostawcy rozwiązań w zakresie działań na rzecz ochrony klimatu. Certyfikacja obowiązuje również w przypadku kolejek górskich w okresie letnim. Ischgl redukuje swoją emisję CO2 poprzez liczne indywidualne działania.

Silvrettaseilbahn AG kompensuje wszystkie nieuniknione emisje dwutlenku węgla poprzez uznany na arenie międzynarodowej projekt ochrony klimatu oraz program zalesiania własnej doliny, a w przyszłości będzie nadal intensyfikować swoje wysiłki w celu zmniejszenia emisji CO2.

Z KARTĄ SILVRETTA

Jedna karta, 1.000 możliwości – od lata 2021 roku goście w Dolinie Paznaun mają dwie możliwości zaoszczędzenia na wakacyjnym budżecie dzięki nowym pakietom kart dla gości Silvretta Card Basic i Premium, począwszy od pierwszego noclegu przez cały okres pobytu. Bezpłatny pakiet podstawowy jest idealny dla miłośników wędrówek, z nieograniczonym, bezpłatnym korzystaniem z transportu publicznego między Landeck, Bielerhöhe (z zastrzeżeniem opłat za przejazd!) i Zeinisjoch, jak również jednorazową jazdą w górę i w dół dziennie w wybranym ośrodku (Galtür, Ischgl, Kappl lub See).

Ci, którzy chcą korzystać z pełnej oferty wypoczynkowej Paznaun, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze, mogą zdecydować się na upgrade premium za 49 euro. Dzięki temu goście mogą bez ograniczeń korzystać ze wszystkich otwartych kolejek linowych i wyciągów krzesełkowych w Paznaun, Samnaun w Szwajcarii i Montafon. Oprócz transportu rowerów bezpłatne jest również korzystanie z odkrytych i krytych basenów w Ischgl i Galtür, kąpieliska w See, wszystkie przejazdy autobusami w Paznaun i Montafon, wybrane punkty programu dla dzieci i młodzieży, jak również wstęp do Alpinarium w Galtür i muzeum kolejki linowej w Ischgl.

ISCHGL

Ischgl to znakomite miejsce dla miłośników rowerów górskich Oferuje łatwe wyprawy dla początkujących i rodzin w dolinie, dłuższe jednodniowe wycieczki i maratony górskie, czy spektakularne pojedyncze szlaki dla rowerzystów górskich enduro – z 754 kilometrami tras. Region wokół Ischgl jest jednym z największych i najbardziej zróżnicowanych terenów rowerowych w Alpach. Przegląd wycieczek zapewnia bezpłatny przewodnik Ischgl Bike Guide z mapą kompasową do zabrania do domu oraz portal wycieczkowy GPS, który za pomocą interaktywnej mapy rowerowej klasyfikuje trasy według określonych stopni trudności.

Ponadto portal udostępnia informacje o profilu trasy i planie zwiedzania. Ofertę uzupełniają przyjazne rowerzystom noclegi, które oferują wszystko, czego pragnie serce rowerzysty górskiego.. Tyrolski Paznaun dzięki rozbudowanej sieci tras i najnowocześniejszej infrastrukturze jest także prawdziwym rajem dla elektrycznych rowerów górskich. Region ten, będący jednym z najwyżej położonych obszarów rowerowych w Europie, wyróżnia się dobrze oznakowanymi, panoramicznymi trasami e-rowerowymi o różnej długości i stopniu trudności oraz rozbudowaną siecią wypożyczalni e-rowerów.

E-rowery różnych marek i konstrukcji można wypożyczyć w licznych sklepach w Ischgl i okolicach. Ekscytujące szlaki dla turystów pieszych: przygodowe, wąskie ścieżki przemytników lub wędrówki wysokogórskie z trzema trzytysięcznikami w ciągu jednego dnia – Ischgl jest idealnym punktem wyjścia dla indywidualnych przeżyć górskich. Tylko na terenie Silvretta Arena, pomiędzy Ischgl a Samnaun w Szwajcarii, znajduje się ponad 300 kilometrów dobrze utrzymanych, stale oznakowanych, malowniczych szlaków turystycznych i tematycznych.

KAPPL

Z sercem i duszą dla rodzin: idyllicznie położona miejscowość wypoczynkowa Kapel, zachęcają gospodarze, poświęca się całkowicie potrzebom rodzin w czasie górskiego lata. Na dzieci i młodzież czeka zabawa, a na zestresowanych codziennością rodziców czekają relaksujące przygody na łonie natury z atrakcjami kulinarnymi. Kappl z 2.620 mieszkańcami jest największą gminą w Paznaun i leży na wysokości 1.258 m n.p.m. pomiędzy sąsiednimi gminami See i Ischgl przy wjeździe do Paznaun w zachodnim Tyrolu. Rekord: Z 99 nazwami działek Kappl jest gminą o największej liczbie nazw działek w Austrii. Góry Verwallgruppe wznoszą się na północy, a szczyty Samnaungruppe na południu, tworzą malowniczą panoramę tej zalanej słońcem gminy.

Na wysokości prawie 1900 metrów na dzieci i młodzież czeka w Kappl szczególna atrakcja: Park Przygody „Sunny Mountain Erlebnispark”. Oprócz parku linowego do odkrycia są również strefy z wodą, namioty indiańskie, wieża ze zjeżdżalnią, drzewo wspinaczkowe i huśtawki. Urozmaiceniem są również zajęcia edukacyjne, takie jak wioska Flaxi i łowienie ryb w stawie rybnym. Dobrze wiedzieć: Park przygód jest punktem wyjściowym dla trasy Dias-Themen-Rundwanderweg. Tutaj, podczas wędrówki, rodziny dowiedzą się na tablicach informacyjnych wielu ciekawostek o przyrodzie, historii i zwyczajach w Paznaun, a przy odrobinie szczęścia wygrają wspaniałe nagrody.

SEE

Mała miejscowość wypoczynkowa See u wejścia do doliny Paznaun jest przeznaczona dla rodzin spędzających wakacje latem w górach. Na zestresowanych codziennością rodziców czekają tu akcje, emocje i zabawy dla dzieci i młodzieży oraz relaksujące przeżycia na łonie natury z kulinarnymi atrakcjami. Gmina See z 1.275 mieszkańcami leży w słońcu na wysokości 1.056 metrów przy wjeździe do Paznaun w zachodnim Tyrolu i jest otoczona od północy przez pasmo górskie Verwallgruppe, a od południa przez szczyty grupy Samnaun. Relaks i ochłodę oferuje duży, naturalnie wkomponowany w krajobraz Park Wodny See.

Rozciąga się on na trzech akwenach, od dużego jeziora kąpielowego, poprzez kąpielisko dla dzieci, aż po idylliczny naturalny staw znajdujący się poniżej kompleksu. Nie masz ochoty na wodę? Oddzielny plac zabaw ze zjeżdżalnią, boiskiem do siatkówki plażowej, boiskiem do piłki nożnej i kortem tenisowym zapewniają rozrywkę w suchych pomieszczeniach. Jest to również doskonałe miejsce dla amatorów wędrówek.W See rozległa sieć dobrze utrzymanych i oznakowanych szlaków turystycznych zaprasza do aktywnego obcowania z naturą.

Motyw wody również odgrywa w nich główną rolę. Np. w parku Wellnesspark przy restauracji Panorama, dwa urządzenia Kneippa, ścieżka do masażu stóp, koloroterapia (nazywana także chromoterapią) oraz wiele innych atrakcji zapewniają spokój i relaks. Warto wiedzieć: Wszystkie autobusy turystyczne, kolejki linowe i wyciągi krzesełkowe w Paznaun są bezpłatne z kartą gościa Silvretta Card i umożliwiają łatwy dostęp do wędrówek w Kappl, Ischgl i Galtür, jak również do szlaków wysokogórskich i via ferrat.

GALTŰR

Gmina Galtür na wysokości około 1600 metrów i otoczona zlodowaciałymi szczytami Silvretty, dzięki bogatej ofercie tras, ścianek, skał i nowych ciekawych wyzwań uważana za pierwsze uzdrowisko klimatyczne w Tyrolu, prezentuje się jako urozmaicony raj wakacyjny dla rodzin, miłośników przyrody, wędrowców oraz dużych i małych entuzjastów wspinaczki i boulderingu. Alergicy mogą tam również odetchnąć z ulgą, ponieważ Galtür otrzymało znak ECARF i w pełni dostosowało się do potrzeb osób cierpiących na alergie. Oznacza to, że pierwsze oficjalne uzdrowisko klimatyczne w Tyrolu od 1997 roku zostało oficjalnie potwierdzone jako miejsce, w którym osoby cierpiące na alergię i astmę mogą się zrelaksować i to nie tylko z powodu wysokości 1.584 metrów.

Bez względu na to, czy jest się uczulonym na kurz domowy, sierść zwierząt, pyłki roślin, czy niektóre produkty spożywcze – w Galtür 20 obiektów noclegowych różnych kategorii z między innymi specjalnie wyposażonymi pokojami, jak również supermarket z oznakowanym asortymentem żywnościowym zapewniają, że alergicy mogą cieszyć się bezproblemowym urlopem. W okolicach Galtür czeka na alpinistów wiele klasycznych dróg wspinaczkowych i via ferrat dla każdego poziomu zaawansowania. Np. krótka szczytowa via ferrata Gorfenspitz, należąca do poziomu trudności A, prowadzi 58 metrów w górę pod szczytem Gorfenspitze przez wstęgi i rampęjego na szczyt.

Szczególnie atrakcyjna jest via ferrata „Silvapark” w Silvretta z wieloma urozmaiceniami i fantastycznymi widokami, sklasyfikowana została jako średnio trudna do trudnej. Ale również łatwiejsze via ferraty, takie jak Kleinlitzner, dostarczają niezapomnianych górskich przeżyć. W Silvapark Galtür dzieci od ósmego roku życia są w dobrych rękach. Rodzinna via ferrata o wysokości niespełna 100 metrów oferuje idealne możliwości dla dzieci od ósmego roku życia, aby zdobyć pierwsze doświadczenia na ściance. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt do wspinaczki i boulderingu.

Kilka przewodników wspinaczkowych i szkół alpinistycznych oferuje kursy lub wycieczki. A jeśli pogoda się nie sprawdzi? Oprócz ekscytujących wystaw, Alpinarium w Galtür posiada krytą ścianę boulderową w swoim wielokrotnie nagradzanym budynku oraz ścianę wspinaczkową z kamienia naturalnego na zewnątrz. Warto podkreślić, że letni sezon wypoczynkowo – urlopowy w Dolinie Paznaun nie kończy się wraz z sierpniem, gdyż Alpy atrakcyjne są, poza okresem sportow zimowych, także co najmniej we wrześniu.

Zdjęcia: NBPA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top