Oddział Polski The Explorers Club zaprasza na trzy wydarzenia które współorganizuje.
Środa 14 grudnia 2011 r. o godz. 18.30 – otwarcie wystawy BOGOWIE ANDÓW w gmachu Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego – Krakowskie Przedmieście 26/28.
Wystawa fotograficzna Moniki Rogozińskiej i Krystiana Bielatowicza powstała we współpracy z prof. Mariuszem Ziółkowskim i dr Miłoszem Gierszem, pokazuje odkrycia polskich archeologów w Ameryce Łacińskiej i wierzenia, zwyczaje tamtejszej ludności. Unikatowe zdjęcia zrobione zostały m. in. w mało znanych i trudno dostępnych miejscach Andów oraz na peruwiańskim wybrzeżu Pacyfiku.
Czwartek 15 grudnia o godz. 11 – wykład prof. Klausa Schmidta „Gobekli Tepe, Early Neolithic Sanctuaries in Upper Mezopotamia”, w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego – Pałac Kazimierzowski, Krakowskie Przedmieście 26/28. Odkryte w Turcji Gobekli Tepe jest prawdopodobnie najstarszym na świecie sanktuarium z monumentalną megalityczną architekturą – kamiennymi kręgami z rzeźbionymi filarami. Powstało ok. 9 tys. lat przed Chrystusem (ok. 6,5 tysiąca lat przed Stonehenge). Prof. Klaus Schmidt z Deutsches Archaeologisches Instytut w Berlinie bada je od 1994 r. Wykład odbędzie w ramach Dorocznych Wykładów Antropologicznych Pamięci Profesora Andrzeja Wiercińskiego.
Piątek 16 grudnia o godz. 10.30 – Dzień Archeologii Podwodnej na Uniwersytecie Warszawskim w nowym budynku Biblioteki UW – ul. Dobra 56/66. Zaprezentowane zostaną najnowsze odkrycia: „Wraki z Martwej Wisły” i „Ocalone przed potopem. Zabytki z Zamku Królewskiego w Warszawie wydobyte z dna Wisły”, a także „Gallipoli 2011 – raport z pierwszej polskiej ekspedycji nurkowej na wraki zatopione podczas bitwy o Dardanele”. O godz. 13 otwarta zostanie wystawa fotograficzna „NAJGŁĘBSZE TAJEMNICE PLANETY. POLSKA EKSPLORACJA PODWODNA” – zdjęcia z ostatnich wypraw podwodnych zostaną pokazane po raz pierwszy.
Zdjęcie: Krystian Bielatowicz