SZWECJA: NA PÓŁNOCY JESZCZE JEST ZIMA

W Polsce nareszcie pokazuje się wiosenne słońce, chociaż temperatury nas jeszcze nie rozpieszczają. Dopiero w okresie wielkanocnym i po nim ma być cieplej. Ale w położonej po północnej stronie Bałtyku Szwecji, zwłaszcza w jej północnej części, nadal panuje zima. Ten kraj prawie dwa razy większy od Polski i trzy razy mniej od niej ludny jest jednym z najmniej znanych spośród europejskich, wciąż kryjącym w sobie wiele tajemnic. Wielkie megalityczne grobowce, kamienne kręgi, tajemnicze zamki i wyspy, legendarne miejsca zwłaszcza na północy czy starodawne obrzędy kultywowane do dziś, przyciągają tu miłośników mitów i tajemnic.

Kraj ten ma wspaniałą przyrodę – rozległe kompleksy lasów zamieszkiwanych przez łosie, rysie i niedźwiedzie, dziesiątki tysięcy jezior i rzek z mnóstwem ryb i ptaków wodnych, malownicze wybrzeża z tysiącami szkierowych wysepek, interesujące zabytki architektury obronnej, sakralnej i przemysłowej oraz zaskakująco barwną kulturę ludową. Wzdłuż wybrzeża Zatoki Botnickiej leżą prawie wszystkie większe miasta północnej Szwecji, takie jak Sundsvall, Umeå czy Luleå.

Są tam malownicze wybrzeża z setkami wysp porośniętych sosnami chronione w parkach narodowych oraz piaszczyste plaże, na których latem można bardzo przyjemnie wypoczywać. Ostatnio modna robi się szwedzka Laponia odwiedzana coraz częściej także zimą. Są tam wspaniałe, bezkresne i prawie niezamieszkałe tereny, największe parki narodowe, a zimą można uprawiać sporty zimowe i podziwiać zorzę polarną. W Jokkmokk atrakcją jest największy lapoński jarmark połączony z barwnym festynem.

Na północy kraju żyją Lapończycy od tysiącleci zajmujący się hodowlą reniferów, rdzenni mieszkańcy północy Skandynawii. Wyprawa do tego kraju zimą i wyprawy przez zaśnieżone, bezkresne przestrzenie na śnieżnych skuterach czy psimi zaprzęgami, czy spędzenie nocy w hotelu z lodu to naprawdę duża frajda. Taki lodowy hotel powstał w Jukkasjarvi koło Kiruny w szwedzkiej Laponii, a jego twórcy postanowili promować zorzę polarną.

Pomysł chwycił i co roku coraz więcej turystów wybiera się w mroźną zimę na daleką północ Szwecji, odwiedzając obozowiska Lapończyków i wędrując przez bezkresne bezdroża na nartach, psimi zaprzęgami, lub śnieżnymi skuterami, a na północnym niebie nocą migoce zorza polarna. Podziwianie tego wspaniałego zjawiska natury jest jedną z atrakcji zimy na szwedzkiej północy. W północnej części kraju śnieg utrzymuje się do kwietnia lub nawet maja.

Coraz dłuższe dni umożliwiają branie udziału w różnych zimowych atrakcjach. Szwecja to przede wszystkim kraj lasów i jezior. Miasta są jak na europejskie standardy niewielkie. Skupiają się w południowej części kraju, gdzie żyje większość mieszkańców. Najciekawszy jest piękny i wytworny Sztokholm, rozłożony na kilkunastu wyspach oddzielających jezioro Melar od Bałtyku.

Wąskie uliczki zabytkowej, średniowiecznej starówki, szerokie ulice i obsadzone drzewami bulwary wzdłuż których stoją efektowne gmachy publiczne sprawiają, że Sztokholm powszechnie uznawany jest za jedno z piękniejszych miast Europy. Poza wspaniałym położeniem jest w nim sporo wspaniałej architektury i bogate kolekcje zbiorów sztuki w licznych muzeach, z niezwykle ciekawym muzeum XVII-wiecznego okrętu wojennego „Waza” na wyspie Djurgarten.

Będąc tam nie można pominąć skansenu – najstarszego parku etnograficznego na świecie (nazwa skansen pochodzi od szwedzkiego słowa szaniec), oraz ciekawego akwarium i kilku parków rozrywki dla wszystkich w tym ciekawej atrakcji dla mniejszych dzieci – bajkowego Junibacken. Pod względem życia kulturalnego i nocnych rozrywek stolica zostawia daleko w tyle resztę kraju. Z miastem graniczy 24 tysięcy wysepek sztokholmskiego archipelagu stanowiących wspaniałe zaplecze rekreacyjne dla stolicy.

W okolicy Sztokholmu koniecznie trzeba odwiedzić Uppsalę, przez stulecia religijną stolicę Szwecji z ogromną katedrą i zamkiem oraz najstarszym skandynawskim uniwersytetem, a także pobliską Gammla Uppsala z kurhanami legendarnych królów, sąsiednią Sigtunę – dawna stolicę Szwecji oraz rejon Roslagen z pięknym wybrzeżem – świetne miejsce dla wędkarzy. Nad jeziorem Melar kształtowała się państwowość szwedzka. Jest tam wiele ciekawych zabytków od handlowej osady wikingów Birka, poprzez takie historyczne zamki jak Gripsholm czy Skokloster oraz wiele pięknych pałaców i dworów z których najwspanialszy jest pałac królewski Drottingsholm.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top