SZWAJCARIA: SEZON ZIMOWY 2020/2021 I PROGONOZY DO ROKU 2023

Turystyka odgrywa znaczącą rolę w gospodarce szwajcarskiej, a epidemia koronawirusa Covid-19 spowodowała w nich istotne straty. Tylko od marca do czerwca br. odnotowano tam spadek obrotów branży o 8,7 miliarda franków. Jaka jest obecnie sytuacja w tamtejszej turystyce, nowe w niej inicjatywy i atrakcje oraz prognozy do roku 2023, były tematem kolejnego spotkania prasowego zorganizowanego przez warszawskie przedstawicielstwo Switzerland Tourism.

IMPONUJĄCA INFRASTRUKTURA TURYSTYCZNA

Prowadziły je jak zawsze, ale tym razem one line, jego szefowa Adriana Czupryn i Marta Piechota. W ciekawej prezentacji przypomniały, że to w Szwajcarii, w roku 1864, rozpoczęła się w ogóle turystyka zimowa. I nadal kraj ten jest w niej potęgą, posiadając najwyżej położone w Europie ośrodki – 29 powyżej 2800 m n.p.m., co gwarantuje śnieg przez kilka miesięcy, a w lodowcowych cały rok. Imponująca jest tam baza turystyczna. M.in. ponad 10 tys. km tras zimowych. 7300 km downhill, 550 km do biegów narciarskich, 5150 oznakowanych szlaków wędrownych, 2300 km do wędrówek w rakietach śnieżnych, ponad 600 km tras saneczkowych.

A przy nich 2486 kolejek i wyciągów, do tego zaś wspaniałą przyrodę i krajobrazy, autentyczne górskie wioski, o czystym powietrzu już nie wspominając. W pięciu regionach turystyki zimowej znajduje się wiele miejscowości i ośrodków. W Gryzonii: Laax, Arosa, Davos – Klosters i St. Moritz. W Centralnej Szwajcarii: Andermatt, Engelberg Titls i Melchsee Frutt. Berneński Oberland, to przede wszystkim region Jungfrau i Mürren Schilthorn. Wallis to: Aletsch Arena, Crans Montana, Saas Fee, Verbier i Zermatt. Natomiast Region Jeziora Genewskiego Leysin i Villars-Gryon-Diablerets

TOP 10 I SYTUACJA W HOTELACH

Najpopularniejsze i najwyżej oceniane przez turystów w latach 2012-2020 znajdują się na liście TOP 10. Są to, w kolejności tych ocen: 1. Zermatt, 2. Serfaus-Fuss-Ladis, 3. Kronplatz, 4. Gröden/Seiser Alm, 5. Saas-Fee, 6. Alta Badia, 7. Aletsch Arena, 8. Arosa Leuzenheide, 9. Laax, 10. Adelboden-Lenk. Aktualne informacje o regionach, miejscowościach i warunkach śniegowych w nich znaleźć można na: https://snow.myswitzerland.com/raport-sniegowy/. Ciekawe są, podane w trakcie prezentacji, informacje o tegorocznym zainteresowaniu turystów miejscami w hotelach oraz ich sytuacją.

W br,. do 15 listopada, wyszukiwanie miejsc hotelowych zmniejszyło się od 15% w przypadku potencjalnych gości z USA, do 84% z Czech. Z Polski o 62%. Równocześnie jednak rezerwacje, zagraniczne i krajowe, w hotelach górskich na Boże Narodzenie 2020 r. zmniejszyły się tylko o 19%, a na ferie zimowe 2021 o 28%. Gości w tegorocznym sezonie zimowym ma przyciągać elastyczna anulacja zamówionych noclegów, ograniczenie miejsc w gondolach i restauracjach, a także rozbudowane atrakcje na świeżym powietrzu, np. wędrówki w rakietach śnieżnych. Równocześnie jednak nie ukrywa się ryzyka, jakim mogą okazać się obowiązkowe kwarantanny.

PROGNOZY DO ROKU 2023

Bardzo interesujące są prognozy turystyki szwajcarskiej do roku 2023 oraz zmiany w strukturze gości. W przypadku Szwajcarów, biorąc pod uwagę szczyt ich aktywności w 2019 roku i spadek w 2020, przewiduje się systematyczny wzrost korzystania przez nich z wypoczynku zimowego do roku 2023. Jeżeli chodzi o pozostałych Europejczyków, to szczyt ich przyjazdów miał miejsce w 2008 roku. W br. nastąpił duży spadek, a do roku 2023 prognozuje się powrót ich liczby, ale tylko do poziomu 2019 roku. Warte uwagi są również przewidywane zmiany regionów, z których przyjeżdżają goście.

W przypadku Zamorza, z 24% ich udziału w całym ruchu przyjazdowym w latach 2018-2019 i jego spadku do 6% w br, zakłada się wzrost tego odsetka do 10% w roku 2021, 13% w 2022 i 15% w 2023. Jeżeli chodzi o Europejczyków, to ich odsetek z 32% w 2018 i 31% w 2019 roku, spadł w br. do 26%. Oczekuje się jednak jego wzrostu do 30% w 2021, 33% w 2022 i 34% w 2023 roku. W okresie pandemii sytuację w tamtejszej turystyce ratowali Szwajcarzy. Ich udział ogólny w ruchu przyjazdowym do ośrodków wzrósł z 45% w latach 2018-2019, do 69% w br. W następnych ma maleć do 60% w 2021, 54% w 2022 i 51% w 2023 r.

NOWE ATRAKCJE I MAGNESY PRZYCIĄGAJĄCE GOŚCI

Na ile sprawdzą się te oczekiwania i prognozy, pokaże czas i sytuacja epidemiologiczna oraz po pandemiczna w gospodarkach narodowych i budżetach domowych potencjalnych gości. Trzeba przyznać jednak, że Szwajcarzy robią wiele, aby ich przyciągnąć nawet już w obecnym sezonie. Wśród przedstawionych na spotkaniu prasowym nowych atrakcji, warto wspomnieć o: * Nocnych lotach na paralotniach przy świetle księżyca w Lenk (Bernenski Oberland). * Długodystansowych wędrówkach na nartach w Engandynie (Gryzonia). * Tamże, ale w Davos – Klosters, wędrówkach na rowerach szerokooponowych po śniegu.

Kilka nowości w br. proponuje też Wallis: * Uczestnictwo w produkcji sera w Verbier, * Jazdę na łyżwach po zamarzniętym jeziorze Champex, * Wizyty u owiec czarnonosych w Zermatt. Z rozrywek kulturalnych promowane są koncerty w iglo w Gstaad w Berneńskim Oberlandzie. A w całej Szwajcarii „Noclegi pod gwiazdami”. Magnesami przyciągającymi turystów mają stać się również jubileusze i nowości. Z tych pierwszych, to 150-lecie kolejki na Rigi i 200-lecie pomnika Lwa w Lucernie.

WHISKY, ZEGARKI I PARTNERZY ST

Tegoroczne nowości nie ograniczają się tylko do uruchomienia nowych obiektów infrastrukturalnych: * Alpejskiego schroniska pośrodku niczego w Guarda. * Nowego hostelu wellness w Laax w Gryzonii, * Otwarcia kolejki V-Bahn, * Otwarcia tunelu kolejowego w Ceneri. * Nowej restauracji w Arosie (Gryzonia) przy trasie do dawnej obory. Ale także: * Wizyt w Orma, w najwyżej na świecie położonej destylarni whisky, czy * Lekcje produkcji zegarków w Genewie.

Gospodarze zachęcają także do odwiedzania miast, a w nich świątecznych jarmarków, robienia zakupów oraz korzystania z atrakcji kulinarnych. Spotkanie prasowe tradycyjnie zamknęło wymienienie i prezentacja partnerów Switzerland Tourism, ich ofert oraz atrakcji i nowości. M.in. Kolei Retyckich, Szczytu Pilatus z najbardziej stromą na świecie kolejką zębatą, Schilthorn – kolejki, hoteli i atrakcji, Swiss Skyline i Swiss Travel System.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top