SZWAJCARIA: NOWOŚCI ZIMY 2011/2012

Przed nadchodzącym sezonem zimowym 2011/ 2012 Schweiz Tourism zorganizował w Warszawie i Krakowie workshopy – spotkania z polską branżą turystyczną przedstawicieli 22 szwajcarskich regionów, miejscowości wypoczynkowych, Szwajcarskiego Systemu Podróżowania, a także pojedynczych hoteli. W stolicy odbyło się również spotkanie prasowe, na którym przedstawiono nowości i aktualną ofertę. W najbliższym czasie ukaże się w języku polskim bezpłatna broszura Szwajcaria – Zima 2011/2012. Goście przywieźli też inne wydawnictwa informacyjne w naszym języku. Kilka z nich reprodukujemy.

 

 

 

 

Otwierając spotkanie prasowe, przedstawicielka Schweiz Tourism w Polsce Adriana Czupryn podkreśliła, że pomimo wysokiego kursu franka szwajcarskiego, a w związku z tym również cen, ruch turystyczny z Polski w ojczyźnie Wilhelma Tella nie maleje, lecz rośnie. W ciągu pierwszych 7 miesięcy br. liczba noclegów naszych turystów w hotelach wzrosła o 4%, w tym tylko w lipcu o 8% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

 

Przedstawiła również gościa honorowego spotkania, J.E. Ambasadora Szwajcarii w Polsce Lukasa Berlingera, zarazem zamiłowanego alpinisty i paralotniarza, który realizuje projekt zdobycia wszystkich, niemal 50-ciu, alpejskich 4-tysięczników. Pozostało mu jeszcze wejście na ostatnie osiem. Pan ambasador poinformował o walorach turystycznych swojego kraju, po czym nowości na nadchodzący sezon przedstawiła szefowa Schweiz Tourism na nasz region Europy, Christine Marzloff.

 

Bogaty jest program imprez nie tylko turystycznych i sportowych w Szwajcarii o znaczeniu ponad lokalnym. Tak np. największy Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w dniach 18 – 20 listopada w Pilatus Kulm na wysokości 1.900 m n.p.m. W tydzień później, 25 – 26. 11. w Samnau zorganizowane zostaną Mistrzostwa Świata Świętych Mikołajów o tytuł Mistrza Globu. Trzecią z ważnych tegorocznych imprez będzie Festiwal Humoru na śniegu w Arosie, w namiocie teatralnym ustawionym na wysokości 2 tys. m., z udziałem znanych światowych komików.

 

Atrakcyjnie zapowiadają się też imprezy zimowe na początku roku przyszłego. Do najważniejszych należeć będzie największe wydarzenie sportowe w kantonie Wallis – Zlot Czarownic w Belalp 14 stycznia 2012 roku oraz karnawał na śniegu.

 

Na 22-29.1.2012 zapowiedziany jest tydzień nostalgicznych imprez turystycznych z udziałem wszystkich mieszkańców w Belle Epoque. Sporo miłośników niezwykłych wydarzeń powinny też przyciągnąć Mistrzostwa Świata „Velogemel” – szalone wyścigi na rowerach śnieżnych lokalnej konstrukcji, jakie odbędą się w Grindewald 4 lutego.

 

Zaś 17 marca w Leukerbad – walki krów na śniegu. Więcej informacji na te i inne tematy znaleźć można w Internecie na: www.MojaSzwajcaria.pl.

 

Sporo nowości zapowiedzieli także szwajcarscy goście – uczestnicy workshopów. Swiss Travel System – Szwajcarski System Podróży do 30 listopada br. prowadzi promocyjną sprzedaż biletów Swiss Flexi Pass z 30% zniżką. W Lungern – Schönbüel proponuje bezpłatny transport. Nastąpiło tam m.in. pełne włączenie kolejek gondolowych do systemu Swiss Pass, z panoramicznym światem gondoli oraz najlepszym widokiem na góry Eiger, Mönch i Jungfrau z samego szczytu. Od 12 grudnia 2011 do 30 kwietnia 2012 r. grupy będą mogły podróżować słynnym Ekspresem Lodowcowym z 50% zniżką. Więcej o ofercie STS na: www.swisstravelsystem.com.

 

Alpejski Region Jeziora Genewskiego – Region du Leman zaprasza na świetnie zorganizowane ferie w swoich ośrodkach, a także w Jurze. Dla dzieci do lat 9 wypoczywających z rodzicami – bezpłatnie. A także do tamtejszych 97 sławnych restauracji i 1314 innych placówek gastronomicznych, z których 13 restauracji posiada w sumie 19 gwiazdek w przewodniku Guide Michelin.

 

 Nowościami 2012 roku będzie Big Air Bag – Park Saneczkowy Leysin z szybkimi zjazdami i skokami na końcu trasy. Dla dzieci przygotowano nowy wyciąg narciarski la Braye – Château-d’Oex. Będą one mogły rozwijać swoje umiejętności narciarskie na odpowiednim torze po zabawie w śnieżnym ogrodzie. Więcej na: www.alpes.ch.

 

Valais Tourism zaprasza na śnieg gwarantowany dzięki dużym wysokościom oraz lodowcom, na 30. edycję wyścigu Allan Races – Saas – Fee, na tygodnie narciarskie w Leukerbad oraz do Tepidarium w Martigny, gdzie prezentowane są nowe odkrycia archeologiczne. Region Crans Montana, który szczyci się 140 km ośrodkiem narciarskim, Rajem Rodzinnym – Śniegolandem z 6 km długości trasami saneczkowymi oraz bezpłatnymi atrakcjami parku rozrywki Bibi. Wśród nowości wymienia Górską chatkę CAS les Violettes na dużej wysokości, ze wspaniałym kucharzem i kuchnią ze świeżych lokalnych produktów. Szczegóły na: www.crans-montana.ch.

 

Region Zermatt – Matterhorn informuje, że ponownie został najlepszym ośrodkiem narciarskim w Alpach w przewodniku The SkiGuide 2012 ADAC pod względem narciarstwa alpejskiego. Proponuje m.in. podróż przez 91 tuneli oraz 291 mostów, z odcinkiem Albula wpisanym na Listę Dziedzictwa UNESCO, słynnym Ekspresem Lodowcowym ze zniżką 50% dla grup. Zaprasza też do 17 restauracji Gauli Millau, zaś w sierpniu 2012 roku na Szwajcarski Festiwal Jedzenia.

 

W Gryzonii ( Graubunden ) otwarty zostanie tej zimy w Tennie w Safiental pierwszy na świecie wyciąg narciarski napędzany energią słoneczną. Jest tam też, jedyna w swoim rodzaju w Europie, Akademia Freestyle z idealną infrastrukturą dla snowboardzistów i rowerzystów górskich. Od 18 listopada do 23 grudnia br. goście wybranych hoteli w Davos Klosters do każdego noclegu otrzymują bezpłatny skipass. Zaś dzieci do lat 8 w Samnaun jeżdżą na nartach bezpłatnie, w Savognin nawet do 10 lat. Bezpłatnie mogą też wypożyczyć sprzęt narciarski, o ile wypożyczają go również ich rodzice.

 

Sporo atrakcji i nowości proponuje także największy szwajcarski region sportów zimowych Engadin – St.Moritz. Jest w nim 10 ośrodków narciarskich, 350 km tras zjazdowych oraz 200 km biegowych i 150 km zimowych tras pieszych, a także około 160 hoteli wszystkich kategorii. W 2011 r. nastąpiło tam połączenie Samnaun, Val Müstair i Engadin Scuol. Jest to obecnie największy połączony ośrodek narciarski w Alpach Wschodnich, z m.in. Szwajcarskim Parkiem Narodowym, historycznymi wioskami oraz benedyktyńskim klasztorem żeńskim św. Jana ( Lista UNESCO ).

 

W 2012 r. całkowicie odnowione zostaną rzymsko – irlandzkie łaźnie w SPA Engadin Bad Scuol, nowoczesne termy z kąpielami i sauną oraz pięknymi widokami. Tegoroczny sezon rozpocznie się 26 i 27 listopada testami narciarskimi i wyścigiem miasta St. Moritz. Zapowiadane są tam również wspaniałe wydarzenia sportowe i kulturalne na tafli oraz nad brzegiem zamarzniętego jeziora. Przy czym w niektórych okresach można korzystać ze specjalnych tańszych pakietów.

 

Realizację w nadchodzącym sezonie wielkich projektów, określanych jako Rewolucja w górach, zapowiada Laxx. M.in. uruchomienie nowego wyciągu krzesełkowego z 6 miejscami – Alp-Dado Crest la Siala z zaopatrzeniem go w duże ilości sztucznego śniegu, a także ukończenie 5 kolejnych wyciągów.

 

W Zurychu do 2012 r. przybędzie prawie 700 nowych pokoi hotelowych, zaś w Luzernie nowościami są hotel Frutt Lodge & Spa na równinie Melechsee Frutt, na wysokości 1.920 m, kąpielisko mineralne & spa Rigi Kaltbad, Mount Rigi oraz pełna renowacja zabytkowego, otwartego w 1890 roku hotelu Pilatus Kulm. Jest więc w czym wybierać, zwłaszcza, że to tylko najciekawsze przykłady. 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top