SZWAJCARIA-AKTUALNOŚCI

Karnawałowe szaleństwa już za nami, ale do końca sezonu zimowego jeszcze daleko. Coraz dłuższe dni i coraz mniejsze tłumy zachęcają do aktywnego wypoczynku na idealnie przygotowanych trasach.  Polacy nadal uwielbiają wypoczywać w Szwajcarii.

Według szwajcarskiego Głównego Urzędu Statystycznego w 2009 roku nasi rodacy skorzystali z tylu samo noclegów w hotelach w Szwajcarii, co w rekordowym 2008 roku (+0,2%, 135 tys. noclegów). 

 

Wyjątkowy pod tym względem był grudzień, gdy zanotowano wzrost noclegów Polaków w hotelach o 53%. Spośród szwajcarskich regionów największy wzrost noclegów z Polski był w Gryzoni i Centralnej Szwajcarii. Przeciętna długość pobytu zwiększyła się w ciągu roku z 2,7 do 2,9 noclegów/osoba. Atrakcji dla miłośników sportów zimowych jest sporo. 

 

W każdy piątek na Corvatsch można szusować od godziny 19.00 do 2.00. To najdłuższa oświetlona nocą trasa w Szwajcarii. Pomiędzy zjazdami posilić się można w restauracji Murtel na stacji pośredniej. Dojazd do kolejki na szczyt ułatwiają autobusy nocne. W Zermatt 20 lutego odbędą się zawody skitourowe w niezwykle malowniczym otoczeniu szczytu Rothorn paradise.

 

6-7 marca na terenach Les Mosses-La Lécherette na trasach od 8 do 16 km rozgrywane będą zawody psich zaprzęgów. Bierze w nich udział ponad 500 psów, które starują w różnych kategoriach. Atmosfera jak na dalekiej północy. W Leukerbad (Wallis), 6 marca 2010 zaplanowano tradycyjne walki potężnych, czarnych krów rasy Ehringer na śniegowej arenie przy dolnej stacji kolejki. Ta rasa hodowana jest tylko w Wallis. Krowy w naturalny sposób walczą o przywództwo w stadzie. Walki są bezkrwawe, a złamania rogów niezwykle rzadkie. Leukberbad warto również odwiedzić ze względu na największy kompleks basenów termalnych w Alpach. 

 

19-21 marca 2010 24 najlepszych freeridowców na świecie, narciarzy i snowboarderów spotyka się w Verbier ( Wallis ), aby zjeżdżać po północnej ścianie szczytu Bec des Rosses. Miejscami nachylenie trasy wynosi ponad 50°. Zawodnicy muszą wykazać się umiejętnością wyboru właściwej trasy, a ich wysiłki podziwiają tysiące widzów zgromadzonych na Col des Gentianes. 

 

Muzeum Transportu w Lucernie proponuje korzystanie z trzech nowych symulatorów kolejowych. Dzięki nim goście Muzeum mogą przeżyć podróż pociągiem z perspektywy maszynisty po najciekawszych trasach Szwajcarii. Z prawie 6000 km linii kolejowych posiada ona ich największą gęstość w Europie.

 

Inne atrakcje można przeżyć w wąwozie Saas Fee Saas-Fee (Wallis) podczas zimowego przechodzenia go z przewodnikiem. Jeszcze więcej emocji doświadczyć można nocą ze specjalnymi lampami czołowymi. Droga prowadzi po metalowych drabinkach, wiszących mostkach i linach pośród skał i zamarzniętych wodospadów. 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top