STYRIA: ZIMOWE ATRAKCJE 2022/23 W ZIELONYM SERCU AUSTRII

Styria nazywana jest Zielonym Sercem Austrii. Jej symbolem od 1972 roku jest niemiecka nazwa tego kraju związkowego, Steiermark, na sercu w kolorze zielonym. Ale oferuje mnóstwo atrakcji również zimą. To przecież w niej znajdują się tak popularne regiony narciarskie, jak Schladming-Dachstein, czy Salzkammergut.

     Ich przedstawiciele, a także trzeciego, trochę mniej u nas znanego Gesäuse, zaprezentowali na spotkaniu prasowym w Warszawie tamtejsze atrakcje i nowości turystyczne. Obok wielu ciekawych informacji przywieźli również, wydaną w języku polskim, w formacie A4, zatytułowaną: „Już nie możemy się doczekać… 24 podróżniczych nowości ze Styrii”.

      I wymienieniem ich, ale w taki sposób, żeby zachęcić do poszukania szczegółów. Prezentacje regionów, a zwłaszcza dodatkowe informacje dla dziennikarzy okazały się tak obszerne, że można by na ich podstawie napisać sporą broszurę, a nie krótką relację. Wybieram więc z nich to, co wydaje mi się najciekawsze, odsyłając Czytelników zainteresowanych szczegółami na odpowiednie strony internetowe.

 

SKI AMADE: 760 KM STOKÓW, 270 KOLEJEK I WYCIĄGÓW

 

    W regionie Schladming-Dachstein imponujące są już podstawowe informacje o jego bazie wypoczynku zimowego i atrakcjach. Należy on do „Ski amadé” – największego związku regionów narciarskich w Austrii obejmującego 760 km stoków oraz dysponującego 270 kolejkami i wyciągami. A także do „Schneebärer Region“ z ośrodkami Planneralm i Riesneralm.

     Łączna liczba dostępnych wyciągów i kolejek: 81 (31 krzesełkowych, 12 linowych, 38 wyciągów orczykowych i talerzykowych). A długość stoków: 230 km (niebieskie: 94 km, czerwone: 120 km, czarne: 16 km). Sercem tego regionu narciarskiego jest „Narciarska huśtawka” Schladminger 4-Berge-Skischaukel łącząca 4 ośrodki narciarskie i obejmująca 123 kilometry stoków. Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen i Reiteralm..

  Jest też huśtawka narciarska dla dzieci z pierwszą austriacką na Riesneralm. 25-kilometrowa trasa przez lodowiec Dachstein-Gletscher do Obertraun (Górna Austria). Jazda w stylu freeride: 18-kilometrowa trasa Edelgrießabfahrt ze szczytu Dachstein. Bezpłatny skibus z ważnym karnetem narciarskim lub karnetem na zimowe wędrówki.

      Skibusy dla osób z niepełnosprawnością. Wśród szkół narciarskich także Freizeit PSO – pierwsza w Austrii oferująca kursy dla osób z niepełnosprawnością. 15 szkółek narciarskich dla dzieci, przy czym niektóre z nich oferują całodzienną opiekę nad nimi. Na gości czeka 100 schronisk narciarskich.

 

LICZNE ATRAKCJE I NOWOŚCI

 

     Są tory z przeszkodami i snowparki: 6 torów z przeszkodami (2x Planai, Hochwurzen, Hauser Kaibling, 2x Galsterberg) i 1 snowpark na Planai i 1 Crosspark na Reiteralm. 9 torów saneczkowych o łącznej długości 28,5 km. Są trasy na narty biegowe: 420 km do jazdy stylem klasycznym i techniką łyżwową w dolinie: Schladming, Haus-Aich-Gössenberg, Gröbmingerland, Naturpark Sölktäler, Öblarn-Niederöblarn, Grimming-Donnersbachtal.

     A dla bardziej doświadczonych i wymagających wysokogórskie trasy na narty biegowe na lodowcu Dachstein Gletscher. Z tegorocznych nowości trzeba wymienić dwie nowe kolejki linowe. Zamiast ponad 30-letniej kolejki na Galsterberg koło Pruggern narciarzy zabierze nowoczesna 10-osobowa kolejka gondolowa. Zaś na Rittisberg w Ramsau am Dachstein składającą się z krzesełek i wagoników gondolowych kolejkę kombinowaną zastąpi 4-osobowy wyciąg krzesełkowy.

         Nowa kolejka linowa na Galsterberg zawiezie gości z doliny do górnej stacji w zaledwie sześć i pół minuty. A dzięki dużym przeszkolonym oknom pasażerowie będą mogli podczas przejazdu cieszyć się imponującym 360-stopniowym widokiem. Inwestycja ta kosztowała około jedenastu milionów euro.

 

1800 PASAŻERÓW NA GODZINĘ

 

     W pierwszej fazie rozbudowy będzie przewozić do 1200 osób na godzinę, natomiast w końcowej do 1800 osób. W 2022 r. w kolejkę na Rittisberg w Ramsau am Dachstein zainwestowano około 8 milionów euro. W miejscu czteroosobowego wyciągu krzesełkowego zbudowano kolejkę kombinowaną: gondolową i wyciąg krzesełkowy w jednym.

      Zabiera ona pasażerów na górę na przemian w 10-osobowych wagonikach gondolowych i 6-osobowych krzesełkach. W ten sposób zaspokaja różne potrzeby entuzjastów sportów zimowych. Doświadczeni narciarze będą mogli wygodnie wjechać na górę w 6-osobowych krzesełkach i szybko wrócić na stoki bez konieczności wypinania nart.

     Zaś dzieci, narciarze biegowi, saneczkarze lub zimowi wędrowcy dostaną się na Rittisberg wygodnymi 10-osobowymi gondolami i rozpocząć swoją zimową przygodę ze stacji górnej. Na gości czeka w sumie ponad 230 kilometrów doskonale przygotowanych stoków na dziesięciu górach. A to tylko dwie, z wielu, nowości w tym regionie. Więcej na: www.steiermark.com.

 

GESÅUSE: Z DALA OD ZGIEŁKU

 

      Region Gesäuse proponuje przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu z dala od zgiełku. Pobyt w tamtejszym zimowym świecie przyrody, zapewniają gospodarze – nieważne czy na nartach czy sankach – pozwala doświadczać ciszy i magii tego miejsca. Człowiek cieszy się tam sam z siebie! Ale nie brak również możliwości uprawiania narciarstwa.

     W regionie, który uważa, że każda wioska potrzebuje wyciągu, aby mieszkańcy mogli nauczyć się jeździć na nartach, są oczywiście trasy do szusowania na nich, jak i stawiania pierwszych kroków na stoku. Szczególnie polecany jest tam rodzinny teren narciarski Kaiserau z możliwością uprawiania również snowboardu. Sprzęt można oczywiście wypożyczyć.

           Wyciągi orczykowe są w Johnsbach, St. Gallen, Landl, Großreifling, Gams, Weißenbach bei Liezen i Rottenmann. Stoki są szerokie i idealne do nauki. Wytrawni narciarze i snowboardziści również świetnie się tam bawią, nie obciążając przy tym zbytnio portfela. Inną z ofert jest narciarstwo biegowe. Na wąskich nartach przemieszczać się można wzdłuż trasy z jednego pięknego (i białego) punktu widokowego do drugiego.

 

     ZE ZNAKIEM JAKOŚCI

 

      Czy to klasykiem, czy łyżwą, zapewniają gospodarze, w Gesäuse na każdym kroku można biegać na nartach. W Hall znajduje się prawdziwe centrum biegowe ze styryjskim znakiem jakości i 33,5 km do przebiegnięcia w górę i w dół. Także w Admont i Liezen, na Kaiserau, w Kirchenlandl, Ardning, Altenmarkt i Palfau rozpakowuje się narty biegowe i rusza na trasy.

     Ci, którzy nie przywiozą własnego sprzętu mogą wypożyczyć wszystko, co jest potrzebne do wyruszenia na trasę w sklepie sportowym Pörl w Admont lub na Kaiserau. Ale nie będą tam zawiedzeni amatorzy poruszania się na rakietach śnieżnych. Głównie trasami letnich wędrówek pieszych, Na rakietach śnieżnych przedzierać się po wyznaczonych ścieżkach, zażywać zimowego spokoju i docierać do miejsc, do których nikt poza nami nie dociera.

     Głównie trasami letnich wędrówek pieszych, Na rakietach śnieżnych przedzierać się po wyznaczonych ścieżkach, zażywać zimowego spokoju i docierać do miejsc, do których nikt poza nami nie dociera. Kolejną alternatywą są sanki. Zdaniem miejscowych na torze saneczkowym spędza się zdecydowanie za mało czasu. Przy czym jest to nie tylko frajda dla dzieci, ale może sprawić też mnóstwo radości dorosłym. W Gesäuse wybrane trasy narciarskie Parku Narodowego posiadają widoczne zimowe oznaczenia, dzięki którym nikt nie zakłóca dzikim zwierzętom zasłużonego zimowego odpoczynku i samemu się nie zgubi. Wyjątkowa jest tam także jakość tras i widoki na przyrodę pełną małych i dużych zimowych cudów.

 

RANGERSI W PARKU NARODOWYM

 

    A w przerwach między wędrówkami można spotykać się, porozmawiać i napić grzanego wina, warto zajrzeć też na jedną z regionalnych imprez: tradycyjny adwent w opactwie Admont, targ adwentowy w Laussabauerhof czy jarmark świąteczny w Weissenbach w Liezen. To, zapewniają goście ze Styrii, nie wszystko, co Gesäuse ma do zaoferowania. Można zostać na przykład… śnieżnym kretem.

     Zbudować swój własny śnieżny pałac pod okiem budowniczego. Lub wykonywać piruety na lodzie na jednym z wielu lodowisk na jeziorze czy ze sztucznym lodem.

       W obozie rangersów w Parku Narodowy można spędzić 3 dni w zimowej dziczy, tropiąc drogi do obozu przez śnieg, budować miejsca do spania, wspólne gotować i przeżywać ciemne noce. Mniej odważni nie muszą spędzić całych pod gołym niebem.

     Alternatywą są „gwiezdne” wycieczki z przewodnikiem z obserwacją nocnego nieba. Ze względu na szczególne położenie geograficzne, w Gesäuse można zobaczyć jedne z najciemniejszych gwieździstych widoków. Podziwiać go można również w trakcie warsztatów fotograficznych. Więcej informacji na ten temat na https://nationalpark-gesaeuse.at. Zaś o całym regionie na www.gesaeuse.at

 

WYPOCZYNEK W STYLU AUSSEERLAND

 

     Z Salzkammergut swoją tegoroczną ofertę zimową przedstawił region Ausseerland. Pełen niekończących się zimowych krajobrazów i bogatej oferty dla amatorów zarówno sportowego jak i błogiego urlopu zimowego w sezonie 2022/23. Proponując „Wypoczynek w stylu Ausseerland”. Poza prezentacją w trakcie spotkania, w otrzymanej informacji czytam:

     „U góry, na Tauplitzalm, zima kusi trasami narciarskimi, górskimi schroniskami czy biegówkowymi szlakami górskimi – w przeciwieństwie do miejscowości w dolinie Ausseerland Salzkammerguts. Atmosfera i magiczny zimowy nastrój są niezapomniane głównie dzięki pewności śniegu, zarówno w górach jak i dolinie.

     Tutejsze góry, jeziora i styl życia są doskonałym uzupełnieniem zimowego czasu w styryjskim Salzkammergut. Niekończące się inspiracje pochodzące wprost z natury sprawiają, że umysł staje się wolny i może się zregenerować”.

     Z dalszej części wybieram tylko fragmenty. * Narty, biegówki, wędrówki na rakietach śnieżnych, skitury, spacer nad jeziorem czy relaks w ciepłych wodach termalnych – urlop to czas by naładować akumulatory, zarówno ciała jak i ducha. Dla wielbicieli samodzielnie organizowanego wypoczynku do dyspozycji są liczne restauracja, mieszkania czy domy wakacyjne. Wedle uznania można zamieszkać wysoko na hali i cieszyć się piękną panoramą lub zdecydować się na jeden z pierwszorzędnych hoteli wellness..

*        Ośrodki narciarskie w tym regionie są małe, ale dobre. Jest sporo miejsca na stoku, ale również pełna zrozumienia wspólnota wielbicieli zjazdów, miłośników wędrówek, fanów opalania i pasjonatów biegówek. Ośrodek Tauplitz rozpościera się z 43 kilometrami tras na 3 górach i jest doskonale dostępny wyciągami zarówno z Bad Mitterndorf jak i Tauplitz.

 

NARTY, RAKIETY ŚNIEŻNE, TERMY, PRZYSMAKI REGIONALNEJ KUCHNI

 

         Loser to góra wielu przygód – mała, ale dobra, z przyjaznymi całej rodzinie stokami, szerokimi trasami, lokalnymi schroniskami, torem saneczkowym i szlakami do zimowych wędrówek. W Altaussee jest spacerowa trasa przy jeziorze Altausseer See i górska oferta z 34 kilometrami tras narciarskich. Skigebiet Zloam w Grundlsee oferuje dodatkowo opcję jazdy nocnej pod gwiazdami.

      * Świetna jest oferta dla wielbicieli biegówek. Trasa wysokogórska na Tauplitzalm zaspokoi potrzeby i ambicję zaprawionych biegaczy. Początkujący i fani spokojniejszego stylu z pewnością odnajdą to, czego szukają, na licznych trasach w dolinie, m.in. dookoła Bad Mitterndorf czy w okolicy Pichl-Kainisch. Ale również dookoła Ödensee, w Bad Aussee, Altaussee czy Grundlsee, gdzie do dyspozycji jest kilka tras ze styryjskim certyfikatem jakości.

*Inną alternatywą są termy, sanki, spacery. Ze świeżego powietrza można trafić wprost do ciepłej wody na relaks. Z term Bad Mitterndorfer GrimmingTherme jest dosłownie rzut beretem do ośrodka narciarskiego Tauplitz. Termy Narzissen Vital Resort w Bad Aussee są idealnym punktem startowym na zimowe spacery wzdłuż jeziora, jak również w okolice ośrodka narciarskiego Loser. Do zimowej „klasyki” należą też sanki, wędrówki na rakietach śnieżnych czy spacery wzdłuż lokalnych jezior.

         Regionalna kuchnia oznacza tam autentyczność i jakość. Solidna porcja „Bratln“ i placków z jagodami, dziczyzna i typowy dla tego regionu pstrąg z miejscowych jezior, to lokalne specjały. A kogo interesuje kultura, będzie z pewnością zadowolony z wizyty w stolicy regionalnych strojów, czyli Bad Aussee. Tradycyjne rękodzieło noszone tam na co dzień, to jedno z najbardziej autentycznych bogactw regionu. W miejscowych punktach można się dowiedzieć wiele o ich historii – rękodzieło jest tu nierozerwalnie związane z życiem.

Więcej informacji o tym regionie na: www.ausseerland.at

 

Zdjęcia prasowe, ze spotkania autora.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top