Cypr jest jednym z ulubionych miejsc urlopowego wypoczynku polskich turystów. Przede wszystkim w lecie, które, biorąc pod uwagę pogodę i temperatury, zaczyna się tam na wiosnę i kończy późną jesienią. A dla turystyki nie tylko plażowo – nadmorskiej, lecz poznawczej, atrakcyjny jest praktycznie przez cały rok. Zawsze jednak naszych turystów mogłoby tam przyjeżdżać więcej.
Zwłaszcza, że obecnie, w okresie wojny rosyjsko – ukraińskiej, gości, nazwijmy ich rosyjskojęzycznymi, jest na Cyprze znacznie mniej. Dalszej popularyzacji w Polsce podróży na Wyspę Afrodyty służyły Warsztaty Cypryjskie zorganizowane w Krakowie i Warszawie, przy pomocy przedstawicielstwa w Polsce Narodowej Organizacji Turystycznej Cyprus Tourism Poland, przez Ministerstwo Turystyki Cypru.
Z dwugodzinnymi, dostępnymi tylko dla przedstawicieli branży, dwustronnymi rozmowami, a następnie prezentacją aktualnej oferty turystycznej wyspy, w której mogłem, jako zaproszony dziennikarz, uczestniczyć i cypryjskim lunchem. W warsztatach tych wzięło udział blisko 40 reprezentantów cypryjskich hoteli, tamtejszych biur podróży turystyki przyjazdowej oraz przedstawicieli regionów Cypru.
Zainteresowanie ich polskich partnerów było tak duże, że zaplanowaną po rozmowach dwustronnych prezentację trzeba było nieco przesunąć w czasie.
Prowadziła ją Barbara Horowska – Kowalska z CT Poland, głos zabrał również Doros Georgiades, Head of International Relations, czyli szef wydziału ds. współpracy międzynarodowej w cypryjskim Ministerstwie Turystyki w Nikozji. Prelegentka przypomniała w kilku słowach położenie Cypru, wielkość wyspy (9.251 km²), a także, że podróż lotnicza na nią z Polski trwa zaledwie 3 godzony i 15 minut.
I to z sześciu polskich portów lotniczych: Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Gdańska i Poznania, do dwu międzynarodowych portów lotniczych na Cyprze: Larnaki i Pafos. Przedstawiła też tabelę średnich temperatur powietrza na wyspie w poszczególnych miesiącach. Od 9 do 16 stopni C w styczniu oraz od 22 do 33º w lipcu i sierpniu.
Zaprezentowała następnie wszystkie cypryjskie regiony: Pafos, Nikozja, Limasol, Aya Napa – Protaras, Góry Troodos i ich najważniejszych atrakcjach. Mówiła również o barwnych cypryjskich wioskach i legendach, cypryjskich typowych śniadaniach, także wegańskich. O szlaku win, ze słynną „narodową” Commandarią, którą zresztą częstowani byli uczestnicy i goście spotkania.
Wspomniała o licznych tamtejszych plażach z „Błękitnymi flagami”, oznaczającymi najwyższą czystość piasku i wody. Mówiła o ofercie zjazdów i kongresów (MICE) oraz ośmiu tegorocznych „Wioskach Bożonarodzeniowych” z jarmarkami, które rozpoczynają się w listopadzie i potrwają nawet do 15 stycznia przyszłego roku.
W folderze „Cypr” w języku polskim, który otrzymali polscy uczestnicy i goście Warsztatów, poza kilkoma najważniejszymi miastami, promowane są również trasy turystyczne: bizantyjska, antyczna, winiarska, Afrodyty oraz wschodnia i zachodnia. Wiele dalszych informacji i szczegółów znaleźć można w anglojęzycznej broszurze „Travel planner – Guide to Cyprus”, również wydanej przez Visitcyprus.
Na moją prośbę otrzymałem też dane statystyczne dotyczące ruchu przyjazdowego na Cypr. Na przestrzeni ostatnich lat liczba turystów podróżujących z Polski na Cypr regularnie rośnie, powiedziała mi Barbara Horowska – Kowalska. W latach 2014 – 2019 zanotowaliśmy jej wzrost z 29.063 w 2014 do 80.243 w roku 2019. W 2020 ze względu na pandemię nie mamy pełnych statystyk. W 2021 Cypr odwiedziło około 100.000 turystów z Polski, a w br. w okresie od stycznia do października br. liczba ta wzrosła do 163.721. Polska jest obecnie dla Cypru 4 rynkiem przyjazdowym po Wielkiej Brytanii, Izraelu i Niemczech.
A oto najważniejsze szczegóły z oficjalnej cypryjskiej statystyki. W roku 2019, ostatnim przed pandemią, na Cypr przybyło z całego świata, od stycznia do października 3.697.055 zagranicznych turystów. W roku 2022, w tym samym okresie – 2.941.182, co oznacza spadek o 20,4%. Czołową „5” stanowiły: Wielka Brytania: 1.147.630 gości, Izrael: 241.216, Niemcy: 178.383, Polska 163.721, Grecja: 142.586.
Pod koniec lunchu wśród uczestników Warsztatów rozlosowano upominki. Sporo, ufundowanych głównie przez cypryjskie hotele i ośrodki wypoczynkowe, pobytów w nich od weekendowych, do nawet tygodniowych. Ale z dolotem własnym. W sumie była to – piszę o warszawskiej, ale krakowska też była podobno udana – potrzebna impreza, przybliżająca przedstawicielom polskiej branży turystycznej aktualne nowości na Cyprze oraz umożliwiająca nawiązanie nowych, lub potwierdzenie już istniejących kontaktów z cypryjskimi partnerami.
Zdjęcia autora