SPOTKANIE Z CYPREM

27 października 2009 odbyło się, kolejne, tradycyjne już Spotkanie z Cyprem w siedzibie przedstawicielstwa Cypryjskiej Organizacji Turystycznej w Polsce. Uczestniczyło w nim niewielkie grono zaproszonych dziennikarek i dziennikarzy, w tym – oczywiście – również członków SDP „Globtroter” i przedstawiciel naszego portalu.

Dyrektor CTO Marzena Olejnik poinformowała o nowościach w cypryjskiej turystyce, jej zamierzeniach na okres zimowy oraz zaprezentowała dwa filmy o Wyspie Afrodyty z nowej płyty DVD. Którą, wraz z innymi publikacjami i materiałami otrzymali uczestnicy spotkania. Po prezentacji, jak zwykle, był poczęstunek z cypryjskimi winami i potrawami.

 

Najważniejszym wydarzeniem w turystyce cypryjskiej w najbliższym czasie będzie otwarcie nowego, znacznie większego niż dotychczasowy, portu lotniczego w Larnace, zapowiedziane na 10 listopada br. Przez pierwszy tydzień działalności będą z niego startować i lądować w nim tylko samoloty linii Cyprus Airways i Easyjet. Od 17 listopada – również pozostałych. Bardziej szczegółowe informacje o nowym porcie mamy otrzymać po jego otwarciu.

 

Na razie podajemy więc tylko podstawowe. Nowy terminal ma powierzchnię 100 tys. m. kw. – niemal 5-krotnie większą, niż stary ( 22,1 tys. m. kw. ), zbudowany przed 35 laty. Przewidziany został do obsługi 7,5 mln ( stary 3,2 mln ) pasażerów rocznie. Dotychczasowy port lotniczy – oddalony od nowego o ponad 2 km – nadal będzie obsługiwać ruch lotniczy, ale szczegóły na temat tego jaki, nie są na razie znane.

 

Cypr reklamuje się jako wyspa całorocznego wypoczynku. Pod nowym logo wyspy znalazł się nawet dopisek The year-round island. Wiadomo jednak, że w miesiącach zimowych nie jest to miejsce dobre na plażowanie i kąpiele morskie. Cypryjczycy proponują więc przede wszystkim przyjazdy w celach sportowych. Oferta jest bogata, obejmuje piłkę nożną, kolarstwo, sporty wodne, motorowe, lekką atletykę, triatlon, łucznictwo, golf i wiele innych dziedzin.

 

CTO wydała, w języku angielskim, nowy, bezpłatny i obszerny informator dla amatorów kolarstwa. Zawiera on opisy 39 tras w 6 kategoriach bądź regionach wyspy. Z mapkami, profilami, informacjami o długości, czasie potrzebnym na jej pokonanie, różnicach poziomów, ciekawymi miejscami i obiektami do zwiedzenia po drodze itp. Są wśród nich zarówno trasy długie, nawet 165 kilometrowe, jak i krótkie, po kilkanaście – dwadzieścia kilka kilometrów.

 

Trudne, dla wyczynowców w kolarstwie górskim, prowadzące głównie ( bo w górach nie ma przecież jazdy albo w dół albo w górę ) pod górę. Np. 110 kilometrowa trasa nr 9: Kofinou – Lemessos – Pafos ze sporymi różnicami wzniesień. Ale i bardzo atrakcyjna, 65 kilometrowa trasa nr 11: Troodos – Pafos rozpoczynająca się na wysokości 1730 m n.p.m. i prowadząca głównie w dół, na poziom 75 m.

 

Czy łagodniejsza, 55 kilometrowa trasa nr 12: Troodos – Kykkos – Stavros tis Psokas z tej samej wysokości 1730 m n.p.m., ale kończąca się na wysokości 840 m. n.p.m. Łagodnych, z niewielkimi różnicami poziomów, jest kilka tras nadmorskich lub prowadzących przez tereny niemal nizinne, np. 25 kilometrowa trasa wycieczkowa Kofinu – Larnaka, rozpoczynająca się na wysokości 155, a kończąca na 25 m n.p.m. Czyli dla każdego może być taka trasa, jaką jest w stanie lub ma ochotę pokonać.

 

Jeżeli chodzi o zorganizowane grupy sportowe, przede wszystkim kluby i dyscypliny zespołowe, to jest dla nich ważna informacja. Utrzymane zostało, chociaż w zmienionej postaci, dofinansowanie – po spełnieniu określonych warunków – każdego uczestnika pobytu na Cyprze w celach treningowych czy szkoleniowych. Z tym, ze takie dofinansowanie otrzymać mogą nie, jak dotychczas, bezpośrednio kluby sportowe ( piłkarskie, kolarskie, lekkoatletyczne itp. ) lecz biura podróży organizujące ich wyjazd.

 

Nowością, która cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, są relatywnie tanie wyjazdy na Cypr z podstawowym programem: uczestnictwa w kursach tańca. Atrakcyjne są też propozycje ślubów i wesel ( lub udziału w nich ) na Wyspie Afrodyty. Rośnie w Polsce zainteresowanie wyjazdami na cypryjskie szlaki winne. CTO ma nawet zamiar zorganizować, po zapowiedzianym na 7 listopada wyjeździe grupy polskich dziennikarzy na trasy kolarskie, winiarskie study tour na początku przyszłego roku.

 

Turystyka cypryjska przeżywa, podobnie jak większość krajów, trudności związane ze światowym kryzysem gospodarczym oraz dodatkowo wzrostem lokalnych cen na wiele towarów i usług. W 2009 roku przyjazdowy ruch turystyczny spadł, w porównaniu z rokiem ubiegłym, o około 15%. Chociaż były miesiące, w których, jak poinformowała Marzenka Olejnik, spadek sięgał 30%. Rozszerzenie oferty na pewno więc jest krokiem w dobrym kierunku.

 

Myślę, nie tylko ze względu na osobiste zainteresowania, że większy nacisk warto w promocji wyspy położyć także na jej walory kulturalne i historyczne. Możliwość poznawania zabytków na tak ciekawych, istniejących od dawna, trasach jak Szlak architektury i sztuki bizantyjskiej czy Szlak Afrodyty, byłaby, jak sądzę, atrakcyjną alternatywą dla tych turystów polskich, którzy nie marzą wyłącznie o spędzaniu czasu na plażach i kąpielach morskich. Zwłaszcza, że są to trasy całoroczne.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top