SŁOWACJA: SUKCES TOKAJU SATURNIA 2011 J.&J. OSTROŽOVIČ’ÓW

 
 
W reportażu ze słowackiej części sławnego winiarskiego regionu Tokaju („Tajemnice tokajskich win”) jaki opublikowaliśmy we wrześniu ub. r. i jest on nadal do przeczytania, napisałem m.in. o winnicy i wytwórni win małżeństwa Jarki i Jarosława Ostrożowiczów w Wielkiej Trnie (J.&J. Ostrožovič, Veľká Tŕňa) oraz wytwarzanych tam znakomitych winach nagradzanych na międzynarodowych i krajowych konkursach i wystawach winiarskich. Od ówczesnych gospodarzy grupki polskich dziennikarzy, w której u nich byłem, a zarazem właścicieli firmy, otrzymałem przed chwilą informację, że jedno z ich markowych win, Tokaj Cuvée „słomowy” rocznik 2011 uznany został na Międzynarodowym Konkursie Win MUN-DUS v Dunajskiej Strede najlepszym winem słowackim.
 
I wyróżniony został Nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych Słowacji. Impreza ta odbywa się co dwa lata, do konkursu zgłaszane są najlepsze wina z całej Europy. W br. piętnaście komisji specjalistów pod kierownictwem prof. dr Fedora Malika oceniało 752 różne rodzaje win. Tokaj Cuvée „słomowy” rocznik 2011 Ostrożowiczów uzyskał bardzo wysoką punktację: 95,2 punkty na 100 możliwych do uzyskania.
 
Ustępując tylko o 0,2 pkt „starszemu bratu”, węgierskiemu winu Tokaj Cuvée, rocznik 2006 z wytwórni PANNON TOKAJ, BUDAPESZT, które zostało championem wystaw. Tak wysoka ocena słowackiego wina tokajskiego potwierdza, że posiada ono klasę równą produkowanym w węgierskiej, 9-krotnie większej części tego sławnego regionu winiarskiego.
 
W tym samym e-mailu przeczytałem, że inny Tokaj cuvée Ostrożówiczów – rocznik 2009, nazywany przez nich „starszym bratem” tegorocznego, najświeższego laureata, zebrał już na świecie w sumie 23 medali !!! W br., poza sukcesami win z tej wytwórni na Słowacji, także inne uzyskały już nagrody międzynarodowe.
 
Na Vinum Juvenale Brno w Czechach – za najlepsze oceniane tam wino zagraniczne. Na Finger Lakes International USA – złoty, srebrny i brązowy medal. Zaś w konkursie Bachus w Hiszpanii – medal złoty. Serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że te znakomite wina trafią również na polskie stoły!
 
Zdjęcia: J.&J. Ostrožovič, Veľká Tŕňa

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top