Słowackie ośrodki górskie –informuje nas przedstawicielstwo w Warszawie Slovakia Travel – są gotowe na przyjęcie zimowych gości, dla których przygotowały kilka nowości, aby jak najpełniej mogli cieszyć się zimowym pobytem. Narciarze nie muszą obawiać się większych ograniczeń na stokach, pomimo strat z poprzednich sezonów covidowych, a także znacznego wzrostu kosztów energii i paliwa.
Nowości i ekologiczne przygotowanie stoków
Warunki naturalne Słowacji (do 80% terytorium znajduje się na wysokości 750 m n.p.m.) pozwalają na funkcjonowanie około 100 ośrodków narciarskich, które są obsługiwane przez ponad 450 kolejek linowych i wyciągów. Zainwestowały one w rozwój przed obecnym sezonem zimowym ponad 25 mln euro. W ośrodku Chopok Jasná na Liptowie dodano nową kolejkę linową, która finalizuje bezbarierowe połączenia tras. Ważne są również inwestycje w naśnieżanie w kilku ośrodkach. Coraz częściej korzystają one z nowych pojazdów gąsienicowych wyposażonych w system Snowsat. Zdjęcia satelitarne i GPS, pokazują ile śniegu jest na stokach, co pozwala na efektywniejsze zarządzanie zarówno naturalnym, jak i sztucznym śniegiem oraz znacznie zmniejsza zużycie paliwa.
Dzięki temu utrzymanie stoków jest bardziej ekologiczne i zrównoważone. Zainwestowano również w poprawę jakości obiektów gastronomicznych na stokach oraz w nowe tereny do nauki sportów zimowych dla dzieci w Bachledowej Dolinie. „W tym roku, oprócz tradycyjnie krajowych narciarzy, spodziewamy się również post-covidowego powrotu narciarzy z Polski i Czech. Terminy na Boże Narodzenie i Nowy Rok wykazują już wysoki poziom dokonanych rezerwacji, dlatego zachęcamy do podejmowania decyzji już teraz“– powiedział Bohuš Hlavatý ze stowarzyszenia LAVEX, które reprezentuje właścicieli i operatorów kolejek linowych i wyciągów na Słowacji.
Powrót turystów i ceny skipasów
„Turystyka przyjazdowa stopniowo dogania liczby sprzed pandemii, co widzieliśmy również latem, powiedziała Karolína Ducká, manager PR SLOVAKIA TRAVEL. Najbardziej lojalni wobec Słowacji są turyści czescy, którzy stanowią ponad jedną trzecią ogółu wczasowiczów (38,3%), następnie Polacy (13,6%) i Niemcy (8%). Dziesiątki tysięcy osób zatrudnionych w regionach z niepokojem obserwowało negocjacje wokół cen energii, które mogą w zasadniczy sposób wpłynąć na dostępność narciarstwa, a co za tym idzie także frekwencję i sprzedaż. „Już teraz wiadomo, że koszt korzystania z infrastruktury zimowej będzie wyższy, ale nie będzie stanowił bariery nie do pokonania.
W połączeniu z optymalizacją kosztów w ośrodkach spowoduje to wzrost cen karnetów w ośrodkach średniej wielkości tylko o 2-3 euro dziennie. W mniejszych będzie wzrost jeszcze mniejszy. Ceny karnetów na kursy narciarskie pozostały bez zmian lub z minimalną podwyżką” – dodał Bohuš Hlavatý. Narciarze mogą jednak znacznie zaoszczędzić, kupując karnety online z wyprzedzeniem. Sezon zimowy rozpocznie się uroczystym otwarciem w Jasnej 3 grudnia 2022 r., a sama jazda na nartach będzie uzależniona od warunków pogodowych i możliwości wystąpienia śniegu na trasach, czyli zwykle przed świętami Bożego Narodzenia.
Nowości w regionach
Z obszernych informacji o poszczególnych regionach i nowości w nich wybraliśmy po kilka, odsyłając zainteresowanych szczegółami na podane nam strony internetowe.
Żyliński region turystyczny
Jego różnorodność ma charakter nie tylko naturalny, ale także kulturowy, nie zapominając o różnorodności usług i możliwości uprawiania sportu i rozrywki kulturalnej. Oprócz pięknych widoków, pomników przyrody i kultury, na zwiedzających czeka tam również kilka atrakcji z listy UNESCO. Region posiada piękne naturalne zakamarki, idealne do uprawiania górskich wędrówek, jazdy na rowerze i uprawiania sportów wodnych oraz możliwość wypoczynku w aquaparkach i uzdrowiskach przez cały rok. W zimie doskonałe są warunki nie tylko do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego, ale także skialpinizmu, skitouringu, freeride’u oraz nocnej jazdy na nartach. Do regionu żylińskiego należą: Orawa, Kysuce, Turiec, dolina Rajecka, Liptów, Mała Fatra
Uzdrowisko Aphrodita
Dobroczynne działanie tamtejszej wody było znane już w XIV wieku. Ta naturalna, lecznicza, średniozmineralizowana woda wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowa ma temperaturę 38 stopni. Uzdrowisko Aphrodite Rajecké Teplice koncentruje się na leczeniu układu mięśniowo-szkieletowego, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób zawodowych oraz profilaktyce i budowaniu odporności. Goście szeroko korzystają z kompleksu 11 basenów z termalną wodą leczniczą, świata saun, Natural Spa, hydroterapii, masaży, elektroterapii i wielu innych zabiegów. Miejscowy ośrodek balneologiczny wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny i oferuje całą gamę zabiegów o charakterze leczniczym, relaksacyjnym i upiększającym. Oferuje też zakwaterowanie w 4-gwiazdkowych hotelach i w odrębnym 5-gwiazdkowym kompleksie Royal Apartments Aphrodite Palace. który zaspokoi wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Dysponuje też nowoczesną kliniką rehabilitacyjną i studiem piekności.
Wysokie Tatry
Na Smokowieckim Siodełku (Hrebienok) już po raz dziesiąty powstała wyjątkowa budowla – Tatrzańska Świątynia Lodowa. Nowością tegorocznej edycji jest możliwość wejścia między lodowe ściany budowli i podziwiania precyzyjnych detali z innej perspektywy. Tegoroczna powstała pod okiem artysty Adama Bakoša oraz 22 rzeźbiarzy, którzy jako tworzywo wykorzystali 225 ton lodu. Podczas wycieczki na Hrebienok warto też zabrać, lub wypożyczyć je na miejscu, sanki i skorzystać z 2,5 km trasy saneczkowej. Prawdziwym wyzwaniem jest także majestatyczna Łomnica (Lomnický štít). Kolejka linowa przez wiele lat biła rekordy i do dziś nadal zachwyca wspaniałymi widokami spod stalowych lin. Z kabiny można z góry oglądać najbardziej stromą trasę narciarską na Słowacji w Łomnickiej Przełęczy. W Tatrach Wysokich w sezonie zimowym 2022/2023 można szusować na ponad 24 kilometrach idealnie przygotowanych tras zjazdowych z gwarancją śniegu przez 5 miesięcy w roku.
Ruszyła już sprzedaż (im wcześniej, tym taniej) karnetów narciarskich na sezon zimowy na stronie gopass.travel. Najwyżej położony ośrodek narciarski Jezioro Szczyrbskie (Štrbské Pleso) będzie otwarty od 10.12.2022, a Tatrzańska Łomnica z ponad 12 km tras o różnym stopniu trudności, nowoczesną 15-osobową gondolą i najbardziej stromym stokiem z Łomnickiej Przełęczy od 17.12.2022 r. W ośrodkach Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec i Jezioro Szczyrbskie czekają na gości wszystkie tradycyjne imprezy zimowe, w tym także imprezy kulinarne jak Tatrzański Wieczór Wrażeń czy Kolacja pod gwiazdami. Można do nich wygodnie i bezpłatnie dojechać skibusem z okolicznych podgórskich miejscowości oraz z Popradu www.regiontatry.sk Po aktywności sportowej na świeżym powietrzu dobrze robi ogrzewane wnętrze galerii, muzeum czy restauracji, które można zwiedzać także przy złej pogodzie. Oferta jest naprawdę bogata w całym regionie Tatr, od Jeziora Szczyrbskiego po Poprad.
Piękne widoki na okolicę można podziwiać z wieży widokowej Tatras Tower, odwiedzić galerie światła i iluzji Poliankovo i Tricklandia lub muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego pełne natury, faktów i historii. Historię i ciekawostki z życia tatrzańskich osad można poznać podczas Wędrówek śladami historii tatrzańskich osad „Edycja świąteczna“ z profesjonalną panią przewodnik, które są zupełnie bezpłatne. Konkretne daty można znaleźć na stronie www.regiontatry.sk W tym roku po raz kolejny będzie można podziwiać w Popradzie dekorację bożonarodzeniową, jedną z najpiękniejszych na Słowacji. 14-17 grudnia 2022 r. w centrum tego miasta odbędzie się również tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy. Odbędą się one także w Tatrzańskiej Łomnicy w każdy piątek, sobotę i niedzielę od 2 do 18 grudnia 2022 r. W ofercie regionu są również: snowkiting, psie zaprzęgi, kolacja pod gwiazdami, wspinaczka lodowa, skitury, jazda na łyżwach, rakiety śnieżne, jazda na sankach, przejażdżka zabytkowymi kolejami elektrycznymi, curling, elektro-snowbike, spanie w igloo, lot balonem i morsowanie.
Liptów
Zimą Chopok jest rajem dla narciarzy, a dodatkową atrakcję stanowią znajdujące się w jego pobliżu źródła termalne. Gospodarze wymieniają 5 powodów, dla których warto się tam wybrać. 1. Blisko Polski. 2. Wysoka jakość urlopu z gwarancją śniegu. 3. Ceny niższe niż w Alpach. 4. Połączenie gór i źródeł termalnych. 5. Bogaty wybór noclegów różnych kategorii i urozmaicona gastronomia. Najlepsze szusowanie na nartach na Słowacji jest w ośrodku Jasná (Chopok, www.jasna.sk). Trasy są odpowiednie dla wymagających i rekreacyjnych narciarzy, ale także dla rodzin z dziećmi i początkujących. Ośrodek ten, jako jedyny, może organizować puchary świata w narciarstwie zjazdowym. Sezon narciarski 2022/23 rozpoczyna ośrodek z nową 15-osobową koleją gondolową z miejsca Biela púť w kierunku Priehyby, która pozwoli jeszcze szybciej dostać się na szczyt Chopoka,. a stamtąd podziwiać widoki i przygotowane nartostrady po obu stronach góry – z północy i południa. Bogata jest oferta wypożyczalni sprzętu narciarskiego, serwisów narciarskich, szkółek narciarskich, restauracji na stoku. A także programu apreski.
W sezonie zimowym do Jasnej kursują prawie z całego regionu bezpłatne busy dla narciarzy. Do popularnych mniejszych ośrodków należy również Malinô Brdo Ski Park, który jest idealny zwłaszcza do rodzinnego szusowania na nartach. W pobliżu stoków narciarskich na Liptowie znajduje się wiele źródeł termalnych i mineralnych. Polecane są parki wodne – Tatralandia w Liptowskim Mikulaszu (www.tratralandia.sk), Lúčky i Bešeňová (www.besenova.com).
Region oferuje również bardzo smaczną gastronomię. Oprócz nowoczesnej kuchni warto spróbować bryndzowych haluszków, smażonego sera, czy specjału z ziemniaków – liptowskie droby, które otrzymały Chronione Oznaczenie Geograficzne, dzięki czemu stały się europejskim unikatem, produkowanym tylko pod Chopokiem. Bogata jest baza noclegowa, w większości obiektów bez problemu można dogadać się także w języku polskim. A wybrane obiekty posiadają karnety narciarskie wliczone w cenę noclegu.
Planer urlopów – porady online.
Jak ułożyć sobie program na urlop zimowy pod Chopokiem? Na regionalnej stronie internetowej visitliptov.sk jest łatwo dostępny online planer urlopów w języku angielskim. Szybko doradzi, a system wygeneruje odpowiedni program, który urlopowicz wyśle na e-mail, Facebook, WhatsApp lub go wydrukuje. Więcej informacji o regionie można znaleźć na stronach visitliptov.sk i www.slovakia.travel
Zdjęcia: Slovakia Travel