SŁOWACJA: ZAPROSZENIE DO TERCHOVEJ I DOLINY VRATNEJ

 

 

Słowackie Centrum Turystyki w Warszawie zaprasza do Doliny Vratnej, która położona jest w jednym z najpiękniejszych Parków Narodowych na Słowacji, w Małej Fatrze. To tam, w miejscowości Terchova, w 1688 roku urodził się słynny rozbójnik Juraj Janosik.

 

W ubiegłym roku 21 lipca przez Dolinę Vratną i Terchową przeszła gwałtowna nawałnica. Burze połączone z intensywnymi opadami deszczu spowodowały zejście lawiny błotnej i kamieni z gór Małej Fatry.

 

 

W bardzo popularnej wśród turystów Dolinie Vratnej zatopione zostało m.in. schronisko Chata Vratna i dolna stacja kolejki gondolowej. Zniszczeniu uległa infrastruktura drogowa wraz z parkingiem oraz parkującymi tam samochodami. Podniesiony poziom rzeczki Vratnianka uszkodził drogę dojazdową w kierunku Terchovej, odcinając dolinę od reszty kraju.

 

Po oszacowaniu strat nastąpiła natychmiastowa odnowa zniszczonej Doliny Vratnej, aby zdążyć z pracami do rozpoczęcia sezonu zimowego. Odbudowano drogę dojazdową, mosty, trakcje elektryczne, parkingi oraz została wysprzątana z błota i kamieni dolna stacja kolejki gondolowej. Wszystko się udało wykonać zgodnie z planami i 26 grudnia 2014 roku kolejka gondolowa została uruchomiona dla miłośników białego szaleństwa.

 

Przed rozpoczęciem tegorocznego letniego sezonu turystycznego uregulowano rzeczkę Vratniankę oraz zakończono wszystkie prace porządkowe. Na naprawę całej infrastruktury w Dolinie Vratnej przeznaczono ponad 12 milionów euro, które pochodziły z budżetu państwa. Dolina Vratna oraz Terchova są po błyskawicznej odbudowie jeszcze ładniejsze niż przed ubiegłorocznym kataklizmem.

 

Do największych letnich atrakcji turystycznych w Terchovej i Dolinie Vratnej należą: słynne Wąwozy Janosika z licznymi wodospadami i drabinkami, Szlak Zbójnicki w Tiesniawach, kolejka gondolową na Chleb oraz wyprawa na Mały Fatrzański Krywań /1670 m/ lub spacer po grani Małej Fatry z możliwością wyjścia na Wielki Rozsutec /1610 m/ i Mały Rozsutec /1343 m/.

 

Polecamy także wspaniałą kuchnię regionalną w miejscowych szałasach czy kolibach gdzie warto spróbować wspaniałe „Bryndzove halusky”/słowacka potrawa narodowa/. Warto odwiedzić Terchovską Kolibę w Hotelu Diery www.hotel-diery.sk i Janosikową Kolibę www.janosikovakoliba.sk w Terchovej oraz nowo otwarty Szałas Zazriva www.salaszazriva.sk, gdzie oprócz smacznej kuchni można zapoznać się z produkcją na żywo serowych warkoczy i oscypków oraz zrobić zakupy regionalnych produktów.

 

Miłośnikom piwa radzimy skosztować miejscowe jasne i ciemne piwo Vrsky, które produkowane jest w Górskim Mini Browarze w Terchovej www.dreveniceterchova.sk Zwolenników folkloru i ludowych tradycji zapraszamy na 53 edycję Janosikowych Dni, które odbędą się w Terchowej w terminie 30.07.-02.08.2015 w miejscowym amfiteatrze www.janosikovedni.sk. Więcej informacji o Terchovej, Dolinie Vratnej i regionie Mała Fatra można uzyskać na stronach internetowych: www.ztt.sk, www.vratna.sk i www.regionmalafatra.sk

 

Zdjęcia: SCT

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top