SŁOWACJA: TATRZAŃSKA LODOWA BAZYLIKA NA HREBIENOKU

 

 

18 grudnia 2014 roku w samym sercu słowackich Wysokich Tatr otwarto Lodową Bazylikę. Uroczystość tą połączono z musicalem Romeo i Julia. Tatrzańska Świątynia Lodowa zbudowana została na Hrebienoku /Siodełko/ koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m. Budowa bazyliki trwała 14 dni . Projekt został realizowany po raz drugi przez siedmiu artystów pod kierownictwem czeskiego rzeźbiarza Františka Bálka, który w ubiegłym roku w lodowej świątyni zorganizował swój nietypowy ślub. Do budowy wykorzystanych zostało 47,5 ton surowego lodu w postaci 380 wielkich bloków /każdy o wadze 125 kg/, które zamienione na przepiękną bazylikę lodową.

 

W tym roku lód do budowy świątyni pochodzi z Belgii (ubiegłoroczny pochodził z Polski). Tegoroczną nowością w bazylice są kolorowe witraże wykonane przez znanego słowackiego artystę, fotografa, malarza, rzeźbiarza i muzyka Viktora Freša, które upiększą lodową świątynię.

Ubiegłej zimy lodowa świątynia była największą atrakcją sezonu zimowego w Wysokich Tatrach, którą odwiedziło ponad 100 tysięcy osób.

 

Przez 82 dni zachwycała turystów odwiedzających Tatry. Realizatorzy projektu zamierzają powtórzyć ten sukces, dlatego w tym roku zbudowali jeszcze większą i piękniejszą świątynię. Wykonane zostało również specjalne zadaszenie chroniące ją przed kapryśną aurą. Podobnie jak w poprzednim sezonie zimowym w tatrzańskiej lodowej bazylice organizowane będą koncerty, śluby i spotkania.

 

W każdą niedzielę o godz. 15.30 odbywać się będą przedstawienia aktorów z Teatru Nowa Scena z Bratysławy. W najbliższą niedzielę 21 grudnia zapalone zostanie w niej Światełko Betlejemskie. Wstęp do tej świątyni jest bezpłatny. Otwarta dla zwiedzających będzie codziennie do marca 2015 r.

 

Na Hrebienok /Siodełko/, gdzie zbudowano lodową świątynie, można dotrzeć kolejką naziemną ze Starego Smokovca lub na piechotę oznakowanym szlakiem turystycznym. Z Hrebienoka można zjechać do Smokowca także na sankach po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji o długości 2,6 km. Więcej informacji na www.regiontatry.sk oraz www.vt.sk.

 

Zdjęcia: Słowackie Centrum Turystyki

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top