REPUBLIKA DOMINIKAŃSKA: PIĘKNO PÓŁNOCNEGO WYBRZEŻA

Wszystkie regiony Republiki Dominikańskiej oferują mnóstwo atrakcji, od pomników kultury i historycznych zabytków, przez piękno natury i okazje do odpoczynku i relaksu, do ekoturystyki, której miłośnicy znajdą tu coś dla siebie. Nasz mały spacer po regionie północym zaczniemy w pięknym mieście Monte Cristi. 

 

Znajduje się ono na północno-zachodnim krańcu wyspy, który trochę przypomina pustynię. Monte Cristi założono w 1506 roku i stało się ważnym portem handlowym. Wywóz trzciny cukrowej, mahoniu i innych produktów na kontynent europejski sprawił, że było ważnym centrum handlowym i swoją pozycję utrzymało aż do XIX. Wieku.

 

 

Czasy się zmieniły i teraz miejscowi mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem i rybołóstwem. Teraz z pewnością się zastanawiacie, co tu można zobaczyć i dlaczego warto tu przyjechać. Cudowne plaże Cavo Cabrita i El Morro są dobrym miejscem nie tylko na odpoczynek, ale też do nurkowania. Jeśli dobrze pływacie, możecie spróbować dopłynąć 300 m na małą wyspę Isla Cabrita. Wokół wyspy wszyscy miłośnicy nurkowania mogą odkrywać wraki zatopionych statków i kolonialnych galeonów.

 

Jeśli jesteście miłośnikami dziewiczej przyrody, wybierzcie się do Parku Narodowego Monte Cristi. Na 20 km² tej subtropikalnej krainy, która na północy graniczy z Oceanem Atlantyckim, a na południu z zatoką El Morro, czeka na Was dziewicza przyroda, wspaniała puszcza, laguny i zapierająca dech w piersiach fauna i flora. Park narodowy jest siedliskiem różnych endemicznych roślin, takich jak np. sabia montecristini. Turyści mogą tu zobaczyć również 10 gatunków płazów, włącznie z amerykańskim krokodylem.

 

Cały ten region znany jest z występowania tu dużych żółwi morskich, które przypływają tu składać jaja. Zadowoleni będą też wszyscy ornitolodzy, ponieważ występuje tu ponad 160 gatunków ptaków. Kolejnym przyjemnym przystankiem na północnym wybrzeżu Republiki Dominikańskiej jest Puerto Plata, które było założone w 1493 przez Krzysztofa Kolumba. Dzięki morzu, które podczas zmroku nabiera srebrnej barwy, miejsce zostało nazwane „Srebrnym portem”.

 

Wielka ilość skamieniałej żywicy Puerto Plata jest obecnie uważane za stolicę Bursztynowego Wybrzeża. Jest także drugim największym miastem Republiki Dominikańskiej. Jakie atrakcje możecie tu spotkać? Twierdza San Felipe jest jedną z pierwszych twierdz Nowego Świata, zbudowano ją w 1540. W XVIII wieku region przeżywał największy rozkwit, kiedy to dzięki wysokiej produkcji dobrej jakości tytoniu miasto stało się jednym z najbogatszych na Karaibach na kilkadziesiąt lat.

 

Ważnym momentem były lata 70. XX wieku, kiedy do Puerto Plata i okolic zaczęli przyjeżdżać turyści. Ten trend utrzymał się do dziś. Poza historyczną twierdzą goście podziwiają tu stare wiktoriańskie rezydencje znajdujące się w starszej części miasta, domy z kolorowego drewna, piękne balkony i wybrzeże pełne życia. Jeśli chcielibyście wybrać się na przyjemny spacer, idzcie na Malecón otoczony typowymi restauracjami, skąd będziecie mieć zachwycający widok na port i Ocean Atlantycki.

 

Po doskonałym posiłku w jednej z miejscowych restauracji możecie się udać na zwiedzanie Muzeum Bursztynu w Puerto Plata, które ma przygotowaną ciekawą ekspozycję bursztynów różnych rodzajów i kolorów. W muzeum dowiecie się też wszystkiego o wydobywaniu tego pięknego kamienia. Wielką atrakcją głównie dla większości panów będzie zwiedzanie gorzelni Brugal, gdzie produkuje się jeden z najlepszych rumów Republiki Dominikańskiej.

 

Wizyta Puerto Pablo nie może sie obejść bez wyjazdu kolejką linową na górę, gdzie znajduje się piękny ogród botaniczny, wyjątkowy pomnik Chrystusa i oczywiście zachwycający widok na miasto i jego okolice. Dziesięć kilometrów na zachód, w Cofresi, jest Ocean World, park tematyczny z delfinami, lwami morskimi, rekinami i tygrysami. Możecie tu obejrzeć show delfinów, nurkować w akwarium z 4000 gatunkami ryb czy nakarmić rekiny.

 

Miłośnicy dzikiej przyrody powinni zobaczyć skarb północnego wybrzeża- 27 skalnych jeziorek (Charcos) pośrodku puszczy na rzece Damajagua. Naturalne zjeżdżalnie, zatopione jaskinie i wodospady, to wszystko tylko dziesięć kilometrów od Puerto Plata. Jeśli wolicie trochę adrenaliny, najlepszym pomysłem będzie wizyta w nadmorskim miasteczku Cabarete. Od międzynarodowego lotniska w Puerto Plata jest oddalone tylko o 20 minut jazdy samochodem.

 

Co roku miasteczko odwiedzają miłoścnicy sportów wodnych i słońca. Dlaczego tam przyjeżdżają? Aż do 1980 miasteczko nie było odkryte, było zapomniane i pomijane przez turystów. W 1980 Cabarete odwiedziła para zagorzałych surferów i tajemnica została odkryta. Cabarete w ciągu kilku lat stało sie mekką dla wszystkich surferów i miłośników kiteboardingu. Miasto jest miejscem, gdzie odbywają się międzynarodowe konkursy w windsurfingu, ponieważ wszystko, co jest potrzebne, znajduje się na miejscu.

 

Od 2000 roku kiteboarding należy do modnych i wyszukiwanych sportów. Co roku odbywa się tu wiele mniejszych i większych konkursów zdobywających międzynarodowy rozgłos. Poza wspomnianym kiteboardingiem możecie tutaj nacieszyć się surfingiem, jazdą na rowerze górskkim, jazdą konną albo kajakami. Dla prawdziwych sportowców to raj na ziemi! Innym magicznym miejscem na północnym wybrzeżu jest Samaná, cudowny półwysep z wysokimi palmami, kilometrami niedotkniętych piaszczystych plaż i zachwycającą kryształową wodą.

 

Pierwotnie Samaná była wyspą, ale z biegiem czasu piaszczystymi osadami połączyła się z lądem. Gdy tylko tu przyjedziecie, będziecie zachwyceni jej pięknem, wielkością i cudownym tropikalnym otoczeniem. Główną atrakcją półwyspu Samaná są długopłetwce, które możecie tu obserwować, ponieważ od stycznia do marca przypływają na gody.

 

Wybierzcie się też do Salto de Limón, największego wodospadu w Republice Dominikańskiej, i na wysepkę Cavo Levantado. Naszym ostatnim przystankiem na północnym wybrzeżu będzie Park Narodowy Los Haitises, znajdujący się na powierzchni 208 km². Odkryjecie tu miejsca porośnięte namorzynami i trawą morską, subtropikalne lasy i niedotknięte zakątki wzdłuż wybrzeża. To wszystko możecie zobaczyć w jednym miejscu, w którym się z pewnością zakochacie, ponieważ zachwyci Was swoim pięknem.

 

Największa część parku znajduje się w północno-wschodniej części Republiki Dominikańskiej u zatoki Sanchéz. Dzięki swojej faunie i florze należy do najcenniejszych klejnotów Republiki Dominikańskiej. Wizyta w parku będzie dla Was niezapomnianym przeżyciem, ponieważ możecie zobaczyć tu na wolności papugi, flamingi, warany i legwany. Jeśli lubicie tajemnice i historię, zobaczcie jaskynie ze starymi naściennymi malowidłami. Wszystkie malowidła pochodzą z czasów przed osiedleniem się na wyspie Europejczyków i są z czasów, kiedy na wyspie żyli pierwotni mieszkańcy Taíno.

 

Północny region Republiki Dominikańskiej razem z pozostałymi regionami oferuje mnóstwo możliwości cudownych przeżyć, przygód i niepowtarzalnych wakacji. Niezależnie od tego, które miejsce wybierzecie, z pewnością nie popełnicie błędu. Więcej informacji o Republice Dominikańskiej znajdziecie na www.GoDominicanRepublic.com.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top