Pośród rozległych borów Puszczy Noteckiej, w rozległym parku ze starodrzewem stoi okazały pałac w stylu neogotyku angielskiego. W połowie lat 90 zrujnowany nabyła firma Novol i odrestaurowała go pod nadzorem konserwatora zabytków, otrzymując za doskonałą restaurację szereg nagród i dyplomów. Dziś w pałacowym zespole mieści się luksusowy hotel i centrum konferencyjne.
Bajkowy pałac
Bryła mierzęcińskiego pałacu składa się z wydłużonego, piętrowego korpusu, podkreślonego wyższymi ryzalitami na osi budowli. Zdobią go ośmiokątne sterczyny w narożach, krenelażowa attyka, geometryczne fryzy dekoracyjne oraz neogotycki portyk, a także rzeźby orłów i kartusz z herbem rodziny von Waldow. Z wysokiej wieży podziwiać można rozległą panoramę okolicy. Architektura pałacu oraz jego otoczenie, w skład którego wchodzą oficyny, powozownia, stajnie, stodoły, obory i gorzelnia, stanowią klasyczny przykład romantycznej rezydencji ziemiańskiej w stylu neogotyku angielskiego. Całość odrestaurowana została z pietyzmem i zaadaptowana do nowych celów.
Wnętrza pałacowe, a zwłaszcza parter, wyposażono w antyczne meble i dywany tak, by odtworzyć klimat dawnej rezydencji. Sala Ogrodowa oraz okazała Sala Balowa wykorzystywane są na różnego rodzaju uroczystości okolicznościowe. Salon muzyczny z zabytkowym fortepianem, salon kominkowy i salonik dla pań są miejscami bardziej kameralnych spotkań. Osią kompozycji jest hall z wielkim opuszczanym żyrandolem oraz sala z wyjściem na taras i do parku. W sali historycznej zgromadzono fragmenty zachowanych elementów wyposażenia pałacu, stare fotografie byłych właścicieli oraz wnętrz, a także zdjęcia pokazujące obiekt przed i po renowacji.
Jedzenie i spanie
Pokoje hotelowe znajdują się w pałacu, oficynach i nad stajniami. W dawnej gorzelni urządzono pub i restaurację „Destylarnia”, w powozowni powstało nowoczesne centrum konferencyjne, a w dawnej oborze kręgielnia z czterema torami. „Destylarnia”, to jedna z dwóch pałacowych restauracji. Serwowane są w niej głównie dania sezonowe, chłodnik, truskawki, grzyby i dziczyzna. Druga restauracja mieści się w podziemiach pałacu i tam polecany jest żurek oraz pyszne polędwiczki oplatane boczkiem z sosem kurkowym, ułożone na placku ziemniaczanym.
Angielski park krajobrazowy
Krajobrazowy park pałacowy w stylu angielskim o powierzchni 16 ha opada tarasami ku podmokłej dolinie rzeki Mierzęcinki i pobliskiego jeziora. Starodrzew parkowy to dorodne buki, dęby, platany, lipy, graby i wiązy, wśród których jest ponad 20 pomników przyrody. W części wschodniej parku jest cmentarz ostatnich właścicieli z rodziny von Waldow. W ostatnich latach dosadzono kilkanaście tysięcy roślin wielu rzadkich gatunków oraz powstał został ogród japoński ze stylową architekturą – altaną, mostem i bramą.
Sport i rekreacja
Położenie Mierzęcina między Puszczą Notecką a Drawieńskim Parkiem Narodowym stanowi świetną bazę do aktywnego spędzania czasu wolnego. Na terenie ośrodka jest stadnina z 18 końmi. Miłośnicy jeździectwa mogą rozpocząć naukę jazdy lub szkolić swoje umiejętności jeździeckie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, odbywać przejażdżki bryczkami, a zimą brać udział w kuligach. Dzieci mogą jeździć na kucykach. Okolice Mierzęcina to idealne miejsce na konne wyprawy. Przy pałacu działa akademia jeździecka, a dla grup organizowane są zabawy konne polegające na rywalizacji w zadaniach sprawnościowych z udziałem koni. Każdego roku w czerwcu odbywa się Święto Konia – wszystko co związane jest z jeździectwem: skoki, ujeżdżanie, kaskaderka, woltyżerka.
Kajaki, rowery i nordic walking
Pałac organizuje spływy kajakowe na Drawie, Korytnicy i Strudze Mierzęckiej – nizinnej rzeczce wijącej się wśród pól i lasów. Kajakiem można pływać również po okolicznych jeziorach. Rodzinną i grupową rozrywkę zapewnia nowoczesna kręgielnia (bowling), oraz pub z bilardem. Pałac oferuje też różnego rodzaju zabawy strzeleckie. Oprócz profesjonalnych łuków, do dyspozycji gości są nowoczesne karabinki Air Magnum oraz pistolety Walther. Przy pałacu są dwa korty tenisowe.
Można wypożyczyć rower i wybrać się wytyczoną pośród lasów ścieżką rowerową, albo wybrać się na wycieczkę z kijkami do Nordic Walkingu. Okolice Mierzęcina to raj dla wędkarzy. W Drawie występuje ponad 30 gatunków ryb, w tym wszystkie łososiowate. Pobliskie jezioro o powierzchni 30 ha oraz staw są regularnie zarybiane szczupakiem, sandaczem, sumem i karpiem. Można wypożyczyć wędki i łódki.
Wina z Mierzęcina
Pałacowa winnica położona jest nad Jeziorem Mierzęcińskim. Tutejszy mikroklimat sprzyja uprawie winorośli, o czym świadczą przedwojenne jeszcze krzewy występujące przy wielu domach. Zimy są łagodne, a lato słoneczne i suche, co zapewnia dobre dojrzewanie owoców.
Zdjęcia: Pałac w Mierzęcinie