PRZEWODNIKI WIEDZY I ŻYCIA: USA

Pomimo nadal obowiązujących nas wiz, do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Polacy latają już nie tylko do mniej lub bardziej legalnej pracy lub w odwiedziny do rodzin, ale coraz częściej w celach li tylko turystycznych. I to zarówno indywidualnie, jak i na wycieczki organizowane przez biura podróży. Poznawanie tego kraju niewątpliwie ułatwi polskim turystom wydany właśnie obszerny, piękny i bogato ilustrowany – zawiera ponad 2000 fotografii i kolorowych ilustracji – przewodnik z serii „Wiedzy i Życia”. Nie pierwszy po tym kraju w języku polskim, ale przejrzysty i zachęcający do podróży.

 

Jak i inne z tej serii zawiera masę przydatnych informacji podstawowych, dotyczących różnych aspektów podróżowania i pobytu w USA. W tym m.in. bardzo cenne na temat zdrowia i bezpieczeństwa rozumianego szeroko: osobistego, w miejscach publicznych, hotelach, samochodach, zabezpieczania dokumentów itp. Rozdział Rzut oka na USA przybliża czytelnikowi najważniejsze stałe amerykańskie imprezy w poszczególnych porach roku i miesiącach, tamtejsze parki narodowe, wielkie miasta, najpiękniejsze trasy widokowe oraz zwięzłą historię tego kraju, zawierającą jednak chyba wszystkie naprawdę istotne informacje.

 

W tym kluczowe daty i listę najwybitniejszych prezydentów amerykańskich. Część podstawową: turystyczno – krajoznawczą podzielono w celach prezentacyjnych na regiony: Nowy Jork i region środkowo – atlantycki, Nowa Anglia, Waszyngton i okręg stołeczny, Południowy wschód, Floryda, Głębokie południe, Wielkie jeziora, Wielki równiny, Teksas, Południowy zachód, Góry Skaliste, Północny zachód, Kalifornia oraz Alaska i Hawaje. A w nich poszczególne stany.

 

W każdej części znajduje się historia regionu z kluczowymi we niej datami wyróżnionymi w tabelce, informacje o ludziach i kulturze oraz sugestie co należy szczególnie i warto zwiedzać w poszczególnych stanach i miastach. W przypadku ważniejszych – z ich centrami lub zabytkowymi dzielnicami widzianymi z lotu ptaka i z odnośnikami do przedstawianych, wybranych obiektów.

 

Uwzględniono też najsłynniejsze budowle – w tym sporo z przekrojami ich wnętrz, ponadto muzea, parki narodowe i inne atrakcje turystyczne. Nie brak wydzielonych informacji monotematycznych i ciekawostek. Zaś na końcu każdego rozdziału poświęconego regionowi znajdują się wykazy polecanych tamtejszych hoteli i innych placówek noclegowych z ich nazwami, charakterystyką, adresami, telefonami, stronami internetowymi itp. Podobnie dotyczące restauracji i innych placówek żywieniowych. A wybór jednych i drugich jest spory.

 

Są w tym przewodniku również praktyczne, i jak zapewnia wydawca, aktualne informacje na temat komunikacji miejskiej. Wyszukiwanie tego, co w danym momencie jest potrzebne, ułatwia dosyć szczegółowy – 30 stron bardzo drobnego druku – Skorowidz umieszczony na końcu przewodnika. Jest to więc książka przydatna zarówno podczas planowania i odbywania podróży oraz zwiedzania, jak i zasługująca na lekturę niezależnie od tego, czy wybieramy się do USA.

 

USA. Przewodnik Wiedzy i Życia. Praca zbiorowa, tłumaczenie Małgorzata Malczyk i Katarzyna Tryc. Wydawnictwo Hachette Polska, Warszawa 2009, str. 798.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top