PRZEWODNIKI MICHELINA: SYCYLIA

Ukazał się kolejny już w br. w języku polskim przewodnik po Sycylii. Tym razem w znakomitej serii „Zielonych przewodników” Michelina wydawanych przez Bezdroża. Jest on równocześnie w tej serii drugim, po Toskanii, poświęconym jednemu regionowi Włoch. Ma to ogromy walor, gdyż pozwala na bardziej szczegółową prezentację danej części kraju, a równocześnie podróżnikowi i turyście udającemu się na jej poznawanie zapewnia maksimum aktualnych i rzetelnych informacji. Plus mapę ogólną kraju, mapy tematyczne oraz tras sugerowanych wycieczek, a także plany miast i zabytków. Jak również sporo barwnych zdjęć i ilustracji.

 

Tak jest również w tym przypadku. „Sycylia” ma rozbudowane, chociaż zwięźle i dobrze napisane dwie części wstępne: Organizacja podróży i O wyspie. Pierwsza zawiera rady i sugestie kiedy oraz dokąd pojechać w zależności od zainteresowań turysty i jego kondycji, zwłaszcza odporności na upały. Wiadomo bowiem, że w lecie bywa tam, zwłaszcza w niektórych miejscach, bardzo gorąco.

 

Przy czym są to propozycje konkretne i bardzo ciekawe. Np. Weekendy w Palermo i jego okolicach, lub dookoła stolicy wyspy, wokół Katanii czy na Wybrzeżu Jońskim. Wycieczki krajoznawcze różnymi trasami tematycznymi, m.in. do miejsc starożytnych, na saliny i połowy tuńczyka, w góry, szlakiem baroku, mitologii i przyrody, śladami sycylijskich win, do parków literackich, a nawet śladami komisarza Montalbano – bohatera powieści Andrei Camilleriego i nakręconych na jej podstawie filmów.

 

W zaplanowaniu podróży, a następnie pobytu na Sycylii, na pewno pomogą informacje zawarte w rozdziałach: Przed wyjazdem, Transport, Gdzie się zatrzymać i co zjeść? – z kategoriami cenowymi, różnego rodzaju obiektami noclegowymi od hoteli i pensjonatów po agroturystykę, schroniska młodzieżowe i kempingi oraz od restauracji i trattorii po bary i kawiarnie. Podobnie jak Podstawowe informacje oraz Co warto zrobić, a co zobaczyć? W tym drugim przypadku obejmuje to m.in. speleologię, narciarstwo, wycieczki piesze, nurkowanie, żeglarstwo, spływy kanoe, jazdę konną, rowerem, loty na lotni, poznawanie parków i rezerwatów itp.

Bardzo ciekawa, blisko 50-stronicowa część: O wyspie zapoznaje czytelnika z przyrodą Sycylii, jej bogatą, wielowiekową historią, sztuką i architekturą – z ABC tej drugiej z rysunkami i przekrojami budowli różnych stylów architektonicznych, kulturą, sztuką i tradycjami ludowymi oraz współczesnością. W części podstawowej i najobszerniejszej przewodnika: Odkrywanie Sycylii przedstawiono w porządku alfabetycznym ich nazw 30 miejscowości i miejsc – również otaczające ją małe wysepki – a także ich okolice.

 

W każdym przypadku z informacjami o liczbie mieszkańców, lokalizacją na mapie, prowincji, w której leży, sugestiami co należy tam zobaczyć przede wszystkim i jak zorganizować sobie czas. Z miejscowymi legendami, ciekawostkami no i prezentacją zabytków oraz innych ważnych turystycznie miejsc. Z oznaczaną gwiazdkami – od 1 do 3 – ich rangą. Co w przypadku ograniczonego czasu pozwala turyście wybrać to, co jest rzeczywiście najważniejsze. Ponadto z proponowaną trasą lub trasami zwiedzania. A na końcu informacjami praktycznymi: przydatne adresy, zakwaterowanie, jedzenie, zakupy, rozrywki oraz doroczne wydarzenia.

 

Na tylniej wewnętrznej okładce znajduje się mini słowniczek włosko polski. Jest to więc przewodnik znakomity, który mogę polecić zwłaszcza ludziom lubiącym i potrafiącym samodzielnie przygotować sobie trasę podróży i zwiedzania, a nie wymagających prowadzenia „za rączkę” od miejscowości do miejscowości i od zabytku do zabytku czy innego wartego zobaczenia obiektu czy miejsca. Dodam, że przewodnik ten warto przeczytać nawet nie mając w najbliższych planach podróży na Sycylię, gdyż zawiera bardzo wiele interesujących informacji na tej temat.

 

SYCYLIA. „Zielony przewodnik” Michelina. Przekład Magdalena Trojankowska. Wydawnictwo Bezdroża, wyd. I, Kraków 2009, str. 352.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top