Ukazał się kolejny już w br. w języku polskim przewodnik po Sycylii. Tym razem w znakomitej serii „Zielonych przewodników” Michelina wydawanych przez Bezdroża. Jest on równocześnie w tej serii drugim, po Toskanii, poświęconym jednemu regionowi Włoch. Ma to ogromy walor, gdyż pozwala na bardziej szczegółową prezentację danej części kraju, a równocześnie podróżnikowi i turyście udającemu się na jej poznawanie zapewnia maksimum aktualnych i rzetelnych informacji. Plus mapę ogólną kraju, mapy tematyczne oraz tras sugerowanych wycieczek, a także plany miast i zabytków. Jak również sporo barwnych zdjęć i ilustracji.
Tak jest również w tym przypadku. „Sycylia” ma rozbudowane, chociaż zwięźle i dobrze napisane dwie części wstępne: Organizacja podróży i O wyspie. Pierwsza zawiera rady i sugestie kiedy oraz dokąd pojechać w zależności od zainteresowań turysty i jego kondycji, zwłaszcza odporności na upały. Wiadomo bowiem, że w lecie bywa tam, zwłaszcza w niektórych miejscach, bardzo gorąco.
Przy czym są to propozycje konkretne i bardzo ciekawe. Np. Weekendy w Palermo i jego okolicach, lub dookoła stolicy wyspy, wokół Katanii czy na Wybrzeżu Jońskim. Wycieczki krajoznawcze różnymi trasami tematycznymi, m.in. do miejsc starożytnych, na saliny i połowy tuńczyka, w góry, szlakiem baroku, mitologii i przyrody, śladami sycylijskich win, do parków literackich, a nawet śladami komisarza Montalbano – bohatera powieści Andrei Camilleriego i nakręconych na jej podstawie filmów.
W zaplanowaniu podróży, a następnie pobytu na Sycylii, na pewno pomogą informacje zawarte w rozdziałach: Przed wyjazdem, Transport, Gdzie się zatrzymać i co zjeść? – z kategoriami cenowymi, różnego rodzaju obiektami noclegowymi od hoteli i pensjonatów po agroturystykę, schroniska młodzieżowe i kempingi oraz od restauracji i trattorii po bary i kawiarnie. Podobnie jak Podstawowe informacje oraz Co warto zrobić, a co zobaczyć? W tym drugim przypadku obejmuje to m.in. speleologię, narciarstwo, wycieczki piesze, nurkowanie, żeglarstwo, spływy kanoe, jazdę konną, rowerem, loty na lotni, poznawanie parków i rezerwatów itp.
Bardzo ciekawa, blisko 50-stronicowa część: O wyspie zapoznaje czytelnika z przyrodą Sycylii, jej bogatą, wielowiekową historią, sztuką i architekturą – z ABC tej drugiej z rysunkami i przekrojami budowli różnych stylów architektonicznych, kulturą, sztuką i tradycjami ludowymi oraz współczesnością. W części podstawowej i najobszerniejszej przewodnika: Odkrywanie Sycylii przedstawiono w porządku alfabetycznym ich nazw 30 miejscowości i miejsc – również otaczające ją małe wysepki – a także ich okolice.
W każdym przypadku z informacjami o liczbie mieszkańców, lokalizacją na mapie, prowincji, w której leży, sugestiami co należy tam zobaczyć przede wszystkim i jak zorganizować sobie czas. Z miejscowymi legendami, ciekawostkami no i prezentacją zabytków oraz innych ważnych turystycznie miejsc. Z oznaczaną gwiazdkami – od 1 do 3 – ich rangą. Co w przypadku ograniczonego czasu pozwala turyście wybrać to, co jest rzeczywiście najważniejsze. Ponadto z proponowaną trasą lub trasami zwiedzania. A na końcu informacjami praktycznymi: przydatne adresy, zakwaterowanie, jedzenie, zakupy, rozrywki oraz doroczne wydarzenia.
Na tylniej wewnętrznej okładce znajduje się mini słowniczek włosko polski. Jest to więc przewodnik znakomity, który mogę polecić zwłaszcza ludziom lubiącym i potrafiącym samodzielnie przygotować sobie trasę podróży i zwiedzania, a nie wymagających prowadzenia „za rączkę” od miejscowości do miejscowości i od zabytku do zabytku czy innego wartego zobaczenia obiektu czy miejsca. Dodam, że przewodnik ten warto przeczytać nawet nie mając w najbliższych planach podróży na Sycylię, gdyż zawiera bardzo wiele interesujących informacji na tej temat.
SYCYLIA. „Zielony przewodnik” Michelina. Przekład Magdalena Trojankowska. Wydawnictwo Bezdroża, wyd. I, Kraków 2009, str. 352.