PRZEWODNIKI WIEDZY I ŻYCIA: FRANCJA

Francja i jej stolica od stuleci są celem podróży ludzi z całego świata. Zaś pod względem liczby posiadanych zabytków oraz ciekawych obiektów i miejsc kraj ten należy do światowej czołówki. Poświęcono mu, a także Paryżowi oraz niektórym regionom, jak np. Lazurowe Wybrzeże, Korsyka czy Zamki nad Loarą, już sporo przewodników w języku polskim. Dołącza do nich właśnie nowe, zaktualizowane wydanie „Francji” z wydawanej przez Hachette Polska serii Przewodniki Wiedzy i Życia. 

 

Zmieszczenie w jednym, nawet obszernym tomie, informacji przynajmniej o najważniejszych miejscowościach, zabytkach, muzeach i innych obiektach oraz miejscach interesujących turystów, to nie lada sztuka. Zwłaszcza obok najważniejszych w tej serii wydawniczej zdjęć i ilustracji – jest ich w tym przewodniku ponad 2 tysiące – oraz planów i map. A jednak udało się to, mimo iż wymagało ogromnej zwięzłości.

 

 

Przykładowo: na opis jednego z najważniejszych tego rodzaju na świecie, Musée national des Arts asiatiques Guimet, którego dosyć pobieżne zwiedzenie zajęło mi po raz pierwszy cały dzień, a później dokładniej już tylko wybrane ekspozycje wiele godzin, w przewodniku tym znalazło się tylko 10 wierszy wąskiej szpalty. Podobnie na prezentację nowoczesnej dzielnicy – „Paryża XXI wieku”, a formalnie odrębnego miasta na jego obrzeżach, La Défense.

 

Na najważniejsze zabytki, poza takimi skarbami jak katedra Notre-Dame, Luwr, Musée d’Orsay, Wersal, zamki: Chenonceau, Chambord, katedra w Chartres, Pałac Papieży w Awinionie i sporo innych, którym poświęcono 2-stronicowe „rozkładówki” z mnóstwem detali na ilustracjach, przeznaczono po kilkanaście, góra kilkadziesiąt wierszy także wąskich szpalt. A jednak jest to przewodnik dobry i wart polecenia.

 

Chociaż jeżeli ktoś zechce bardziej szczegółowo poznać niektóre miejscowości, zabytki i obiekty, musi sięgnąć i do innych źródeł. Zgodnie z formułą tej serii przewodników, także „Francja” zawiera kilkudziesięciostronicowy rozdział wstępny „Wprowadzenie”, a w nim krótkie, o charakterze przeglądowym, części: „Odkrywanie Francji”, „Francja na mapie”, „Panorama Francji” „Rok we Francji” i „Historia Francji”.

 

Zawierają one, oczywiście również „w pigułce”, chyba wszystkie rzeczywiście najważniejsze informacje i sporo dodatkowych oraz ciekawostek. Następne, już ściśle przewodnikowe rozdziały, prezentują Paryż i Ile de France oraz pozostałe części kraju. Francję północno-wschodnią: Le Nord i Pikardię, Szampanię, Alzację i Lotaryngię. Francję zachodnią: Normandię, Bretanię, Dolinę Loary. Francję centralną i Alpy: Burgundię i Franche-Comte, Masyw Centralny oraz Dolinę Rodanu i Francuskie Alpy.

 

Francję południowo-zachodnią: Poitou i Akwitanię, Perigord, Quercy i Gaskonię oraz Pireneje. Południe Francji: Langwedocję-Roussillon, Prowansję i Lazurowe Wybrzeże oraz Korsykę. Każdy z tych rozdziałów zawiera wprowadzenie z charakterystyką i specyfiką omawianego obszaru, a następnie opisy poszczególnych miejscowości, a w nich najważniejszych obiektów.

 

Dwa końcowe rozdziały: Informacje turystyczne i Informacje praktyczne zawierają mnóstwo faktów i danych na temat tego, co turyście i podróżnikowi potrzebne jest najbardziej. A więc jak i czym podróżować, gdzie się zatrzymać i zjeść – z nazwami, adresami, telefonami, stronami internetowymi i charakterystyką hoteli, restauracji, barów itp. Podobnie gdzie i jak robić zakupy, spędzać ciekawie czas nie tylko na zwiedzaniu, ale także korzystając z rozrywek i aktywnego wypoczynku itp.

 

Odszukiwanie tego, co w danym momencie jest potrzebne, ułatwia dosyć szczegółowy Skorowidz. Przewodnik ten, napisany przez zespół zagranicznych autorów – jest to licencjonowany przekład oryginału angielskiego, zawiera też pewne braki. A przynajmniej pominięcia miejsc, obiektów i ludzi ważnych dla polskiego czytelnika i turysty.

 

Są w nim oczywiście informacje o grobie Fryderyka Chopina na cmentarzu Père Lachaise (ale już nie o pochowanych tam Polakach – dowódcach Komuny Paryskiej w 1871 roku), czy o domu na placu Vendôme w Paryżu w którym zmarł nasz wielki kompozytor. Jest o placu Stanislas w Nancy i stojącym na nim pomniku króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego. Ale już ani słowa o innych miejscach związanych z tak wybitnymi Polakami jak, zwłaszcza w Paryżu, np. Maria Skłodowska – Curie.

 

Nie mówiąc już o prowincji np. uroczym miasteczku St.-Paul-de-Vence na Lazurowym Wybrzeżu, w którym mieszkał i został pochowany Witold Gombrowicz, podobnie zresztą jak m.in. Marc Chagall. Myślę, że warto, o ile pozwala na to licencja, uzupełnić w następnym wydaniu ten przewodnik i o takie, przynajmniej podstawowe informacje. Dzięki czemu stanie się on jeszcze lepszy. Przewodnik ten ukaże się w sprzedaży w marcu br.

 

FRANCJA. Praca zbiorowa, przekład grupy tłumaczy. Przewodnik w serii Wiedzy i Życia, Wydawnictwo Hachette Polska, Warszawa 2013, str. 718.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top