PRZEWODNIKI WiŻ: PARYŻ

Paryż jest jednym z najchętniej i najliczniej odwiedzanych miast świata. Jego niezliczone zabytki, przebogate muzea, piękno nabrzeży Sekwany, arterii i parków, bogata oferta kulturalna, handlowa i gastronomiczna przyciągają miliony turystów. W zależności od zainteresowań oraz celu i czasu trwania pobytu we francuskiej stolicy, mają oni do dyspozycji wiele przewodników, także w języku polskim.

 

Od bardzo zwięzłych, na krótkie, weekendowe wypady – po dosyć dokładnie opisujące tamtejsze zabytki, ciekawe miejsca, muzea i inne obiekty. Do popularnej u nas należy bogato ilustrowana seria przewodników Wiedzy i Życia, zawierającą krótkie, ale przeważnie wystarczające turyście opisy i informacje.

 

Przy czym również plany miast i spisy ich ulic oraz propozycje jak poznawać to co jest w nich, a w przypadku większych także ich dzielnic, najważniejsze. Zawierają one również przekroje sławnych zabytków, plany najważniejszych muzeów i sugestie jak je zwiedzać, a ponadto mnóstwo informacji turystycznych i praktycznych.

 

 

Ukazało się właśnie, po 18-letniej przerwie, zaktualizowane wznowienie przewodnika w tej serii po Paryżu. Jego pierwsze angielskie wydanie miało miejsce w roku 1993, pierwsze polskie tłumaczenie zaś w 1994 r. Porównując z nim strona po stronie najnowsze, tegoroczne, stwierdziłem, że zmian jest niewiele. Ale w paryskich pałacach, zabytkach, świątyniach czy muzeach niewiele się w tym czasie zmieniło.

 

Przybyło kilka nowych muzeów które zostały uwzględnione, zrezygnowano z opisów paru mniej atrakcyjnych. W sumie jednak objętość przewodnika powiększyła się tylko o 14 stron. Zniknęły m.in. 2- stronicowe rozkładówki „Słynni przybysze” czy „Najlepsze restauracje w Paryżu”. W to miejsce wstawiono nowe.

 

Dodano np. propozycje jak ciekawie spędzić we francuskiej stolicy 4 dni i to z podziałem na przed i popołudnia oraz wieczór oraz kręgi zainteresowania: Skarby sztuki, Terapia zakupowa, Wyprawa z dziećmi i Na świeżym powietrzu. Znacznie poprawiono czytelność mapy przeglądowej centrum Paryża. Zaktualizowano kalendarz najważniejszych imprez cyklicznych w rubryce „Rok w Paryżu”.

 

Drobne zmiany, także w doborze ilustracji, zaszły w podstawowej części „Paryż krok po kroku”, zwłaszcza w niektórych dzielnicach, np. Marais. Zrezygnowano z informacji o kilku muzeach, m.in. Museé des Arts de la Monde czy Museé de la Musique, dodając propozycję zobaczenia Museé de la Poupé (lalek) lub dokładniejsze opisy innych. Na 2-stronicowej rozkładówce prezentująca ponadto nowe, otwarte w 2006 roku Museé du quai Branly – Kultur pozaeuropejskich.

 

A także dodając informację o uruchomionym w 1998 roku Museé des Annés 30 – Sztuki lat 30-tych XX w. Z innych zmian jakie zauważyłem odnotuję jeszcze rozszerzenie informacji o Mieście Nauk – Cité de Scienses o „et de l’Industrie” – i Przemysłu, z równoczesnym skróceniem informacji o nim z 4 do 2 stron. Zaktualizowano informacje o podparyskim Disneylandzie.

 

Nie uległy natomiast zmianie np. propozycje zwiedzania najsłynniejszego paryskiego cmentarza Pèr Lachaise. Uznano zapewne, że w ostatnich latach nie pochowano na nim nikogo na tyle ważnego, aby jego grób „wyparł” któryś z uwzględnionych 16 w poprzednim wydaniu. Znacznie rozszerzono – z 5 do 8 – propozycje wycieczek pieszych po wybranych fragmentach miasta, dodając po 2 strony na opis 1,5 godzinnych tras po Buttes – Chaumont, Faubuorg St-Antoine i Butte – aux – Cailles.

 

Inne zmiany w części przewodnikowej mają drobniejszy charakter. Np. w rozkładówce „Najlepsze hotele w Paryżu” zmieniono tylko część ich fotografii obok plany centrum na którym zostały zlokalizowane. W „Co pić w Paryżu” roczniki win i ich jakości wyrażonej w punktach. Obecnie są to lata 2009 – 2001, a nie jak poprzednio 1992 – 1984.

 

Generalnie zmieniono, dostosowując do układu obowiązującego w innych wydawanych obecnie przewodnikach tej serii, informacje o hotelach i gastronomii oraz sugerowanych do zatrzymania się, lub jedzenia w nich. Równocześnie aktualizując je, bo w tej dziedzinie zmiany zachodzą szybciej niż np. w muzeach.

 

Zaktualizowano również informacje praktyczne, bo w tym przypadku zmian zaszło chyba najwięcej. W sumie czytelnik otrzymał więc pięknie wydany, przejrzysty i aktualny przewodnik w tradycyjnym dla tej serii układzie.

 

Zawierający ponad 1200 kolorowych zdjęć i ilustracji oraz mnóstwo zwięzłych, ale chyba wszystkich najważniejszych informacji. Ponadto dosyć szczegółowy plan miasta na 18 stronach i spis jego ulic, schemat – na wewnętrznej, tylniej okładce – sieci metro i RER (szybkiej kolei miejskiej), dosyć dokładny skorowidz itp.

 

PARYŻ. Przewodnik Wiedzy i Życia. Autor: Alan Tillier i współautorzy. Wydawnictwo Hachette Polska, Warszawa 2012, str. 446.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top