PRZEWODNIKI MICHELINA: WYSPY KANARYJSKIE

Wyspy Kanaryjskie są całorocznym atrakcyjnym kierunkiem wyjazdów urlopowych. Archipelag ten składa się z 7 głównych wysp pochodzenia wulkanicznego. Należą one do Hiszpanii stanowiąc jedną z jej 17 prowincji autonomicznych. Położone są około 100 km na zachód od wybrzeży Afryki oraz 1100 km od hiszpańskiego portu Kadyks.
 
Odległość między krańcowymi wyspami tego archipelagu wynosi około 500 km. Mają one 2.118 tys. stałych mieszkańców i bardzo zróżnicowaną powierzchnię. Wulkan El Teide (3718 m n.p.m.) na Teneryfie, trzeci pod względem wysokości na świecie, jest najwyższym szczytem górskim Hiszpanii.
 
To tylko garść podstawowych informacji o tych wyspach zawartych w przewodniku po nich wydanym przez Helion – partnera wydawniczego Bezdroży w serii Udane Wakacje „zielonych” przewodników Michelina. Polska autorka napisała go ze znawstwem, kompetentnie, a zarazem dobrze i ciekawie.
 
Przewodnik wzbogacają 73 kolorowe zdjęcia oraz znakomicie ułatwiające zwiedzanie 15 planów i map. Zgodnie z przyjętym układem treści tej serii przewodników, składa się on z trzech części. „Informacje praktyczne” zawierają chyba wszystko to, co potrzebne jest turyście aby przygotować się do wyjazdu na wyspy, wybrać środek transportu oraz znaleźć na miejscu nocleg, wyżywienie, potrafić poruszać się, aktywnie korzystać z wypoczynku itd.
 
W „Zaproszeniu do podróży” czytelnik znajduje prezentację archipelagu i poszczególnych wysp. Ich klimatu, przyrody, kuchni, historii od czasów wzmianek o nich u Homera i Pliniusza po rok 1982 kiedy nadano im, zreformowany w 1996 roku, status regionu autonomicznego kraju. Ponadto o kulturze i sztuce, świętach i festiwalach, tradycyjnych sportach itd.
 
W podstawowej, a zarazem najobszerniejszej części przewodnika „Zwiedzanie Wysp Kanaryjskich”, informacje o każdej z tych głównych siedmiu. Z informacjami praktycznymi w ramkach oraz opisem – i oznaczaniem stopnia ich atrakcyjności w systemie gwiazdkowym od 1 do 3 – poszczególnych miejscowości, miejsc i obiektów. Sporo uwagi autorka poświęca jednej z głównych tamtejszych atrakcji turystycznych – parkom narodowym.
 
W tekst przewodnika włamano sporo informacji w ramkach na barwnym tle, chociaż szkoda, że nie pomyślano o ich indeksie. Są bowiem przeważnie bardzo ciekawe i wzbogacają wiedzę o tym regionie świata. Np. „Legenda o El Teide” – złym duchu, który porwał do krateru boga słońca; „Kanaryjskie balkony”, „Miradores” (punkty widokowe); „Plaże Teneryfy”; „Guarano (sok z liści palm i wyrabiany z nich syrop) i miód palmowy”; „Język gwizdany”; „Karnawał i Taniec Karłów”; „Cygara z La Palmy”; „Święta Góra Majos” (na Fuerteventurze) i „Taniec diabełków” (tamże) oraz wiele innych.
 
Na końcu przewodnika znajduje się krótki słowniczek polsko-hiszpański oraz indeks. Plusem tego ostatniego są gwiazdki przy nazwach poszczególnych wysp, miejscowości i obiektów. Trzy gwiazdki oznaczające, że koniecznie trzeba je zobaczyć ma ich na całym archipelagu tylko 15. Dwiema („warto odwiedzić”) wyróżniono również 15, a większość jedną („Godne uwagi”) lub żadną.
 
Przewodnik ten, moim zdaniem, powinni mieć ze sobą wszyscy wybierający się na którąś z tamtejszych wysp nawet tylko na zorganizowany wypoczynek. Dowiedzą się bowiem z niego sporo także o atrakcjach w miejscowościach w których będą przebywać i ich najbliższym otoczeniu. Jest on poręcznego formatu, dosyć lekki i za rozsądną cenę.
 
WYSPY KANARYJSKIE. Przewodnik Michelina z serii „Udane Wakacje”. Autorka: Berenika Wilczyńska. Wydawnictwo Helion S.A., wyd. I, Gliwice 2012, str. 144, cena 19,90 zł.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top