Stany Zjednoczone Ameryki Północnej stają się od dłuższego już czasu coraz mniej atrakcyjnym dla Polaków kierunkiem emigracji ekonomicznej, a także zarobkowych wyjazdów okresowych, ze względu na ich spadającą opłacalność oraz trwający tam kryzys gospodarczy i znaczne bezrobocie.
Równocześnie, w miarę wzrostu zarobków i poziomu życia przynajmniej części naszego społeczeństwa, budzą rosnące zainteresowanie wyjazdami do nich w celach poznawczych i turystycznych. Nie ma wątpliwości, że zniesienie obowiązku wizowego zwiększyłaby znacznie liczbę polskich turystów w USA.
Bo jest to kraj bardzo ciekawy i wart poznania. O czym każdy może przekonać się biorąc do ręki przewodnik po nim. A niedawno ukazał się kolejny w języku polskim, tym razem dwutomowy Zielony Przewodnik Michelina wydany przez krakowskie Bezdroża.
Lubię przewodniki tej serii, wydawane we Francji od ponad 70 lat, ze względu na ich przejrzystość, zwięzłość, a zarazem ogrom informacji jakie dostarczają, system oznaczania 1-3 gwiazdkami rangi obiektów, a także plany. mapki oraz ilustracje. Mam też do nich sentyment, gdyż to z nimi w ręku zwiedzałem kraje europejskie wówczas, gdy przewodników w języku polskim po wielu z nich nie było.
„USA” Michelina, wydane w 2 odrębnych tomach: Cześć wschodnia i Część zachodnia, oparte są na schemacie obowiązującym w tej serii. Ale nieco różnią się od innych, poświęconych np. krajom europejskim, nie mówiąc już o poszczególnych miastach. Ogrom amerykańskiego obszaru: od Atlantyku do Pacyfiku i od Alaski po Hawaje spowodował bowiem konieczność jeszcze większej niż zazwyczaj zwięzłości opisów.
Nie ma więc w tym przewodniku tak przydatnych w zwiedzaniu i wybieraniu tego co nas najbardziej interesuje, obszernych informacji o najważniejszych zabytkach, muzeach czy galeriach z ich planami. A pozostałe są niekiedy zbyt skrótowe. Przykładem może być Nowy Jork, na opis najważniejszych obiektów i miejsc którego znalazło się zaledwie 14 stron, a po odliczeniu miejsca, które zajmują plany, zdjęcia i włamane informacje w ramkach, niespełna 9 stron.
Jak na światową metropolię i jej budowle, sławne muzea i miejsca oraz chociażby bogate życie kulturalne, to rzeczywiście niewiele. Czytelnik otrzymuje jednak i tak masę informacji zarówno praktycznych, jak i szeroko rozumianych krajoznawczych oraz o setkach miejscowości i miejsc, na poznanie których potrzeba co najmniej kilku dłuższych podróży.
Jak wszystkie w tej serii przewodnik ten składa się – w każdym z tomów – z 3 części: Organizacja podróży z niezliczonymi informacjami praktycznymi na temat kiedy i dokąd pojechać, związanych z tym formalnościach, środkach transportu, noclegach i wyżywieniu. Podstawowymi informacjami z wielu dziedzin, jak również radami co, po przybyciu na miejsce, warto zrobić i co zobaczyć. M.in. propozycje kilku głównych tras wycieczek.
We wschodniej części USA są to: Odkrywanie Nowej Anglii, Poznawanie Słonecznej Florydy, Zwiedzanie Południa, Stolic Kulturalnych Wschodniego Wybrzeża oraz Podróż po Krainie Wielkich Jezior. W zachodniej natomiast: Kalifornijskie marzenia, Kaniony i kasyna, Serce Teksasu, Szczyty górskie i Puebla oraz Przejścia północno – zachodnie. Z tabelami odległości w milach między ważniejszymi miastami oraz zestawieniami temperatur i wilgotności w nich w styczniu i czerwcu.
Część druga przewodnika „O kraju” zawiera informacje o jego przyrodzie, historii, kulturze i sztuce oraz współczesnej sytuacji polityczno – gospodarczo – społecznej. Mimo iż część informacji, zwłaszcza o charakterze ogólnokrajowym, została powtórzona w obu tomach, to tych powtórzeń jest o wiele mniej, niż można było oczekiwać. Wyeksponowane są bowiem różnice i specyfika amerykańskiego Wschodu i Zachodu.
Podstawowe części obu tomów: „Odkrywanie wschodniego i zachodniego USA”, to uporządkowany przegląd ich rejonów, a w nich, w porządku alfabetycznym, miast, miejscowości i miejsc wartych uwagi. Z systemem oznaczania ich rangi turystycznej gwiazdkami – od 1 do 3. Przy czym tak oznaczone miejsca znajdują się również na wewnętrznych stronach okładek obu tomów.
Tych 3–gwiazdkowych jest w tomie wschodnim 45, zaś w zachodnim 56. Decyzje autorów, co uznali za „naj, naj, naj” budzi niekiedy kontrowersje, ale turysta mając dostateczną informacje o tak oznaczonych obiektach i miejscach sam może zdecydować, czy to lub tamto rzeczywiście go interesuje i zechce je zobaczyć. Niezależnie od liczby gwiazdek, jakimi jest oznaczone.
Wspomnę więc tylko przykładowo, że wśród 3* są wszystkie najbardziej znane parki narodowe, ale także miejskie, np. Mall Park w Waszyngtonie. Największe i najważniejsze miasta: stołeczny Waszyngton, Nowy Jork, Los Angeles, San Francisco, San Antonio, czy Seattle, ale również mniejsze jak Denver, Las Vegas, a nawet małe np. Colonial Wiliamsburg czy 67 – tysięczne Santa Fe.
Ponadto ich dzielnice lub budowle, muzea, centra kosmiczne oraz…parki rozrywki. Np. Magiczne Królestwo, Świat przyszłości, Zwierzęce Królestwo Disneya, czy Studium Disneya – MGM. W opisie niemal każdej miejscowości znajdują się informacje o liczbie ich mieszkańców, obowiązującym czasie, lokalizacji na mapie, a także informacje praktyczne o parkingach, co warto tam zobaczyć, o polecanych miejscach noclegowych, restauracjach, barach, kawiarniach itp.
Przy czym z ich nazwami, adresami – także e-mailowymi, nr telefonów, stronami internetowymi, charakterystyką oraz uporządkowaniem wg kategorii cenowej. W przypadku lokali gastronomicznych autorzy podkreślają, że sugerują takie, w których można poznać smak regionalnej kuchni, atmosferę, bądź z innych powodów zasługują one na szczególną uwagę.
Są w tym przewodniku również propozycje zwiedzania poszczególnych miejsc, wycieczek pieszych po okolicach, szczegółowe trasy wycieczek samochodowych pozwalające na poznanie atrakcji turystycznych w pobliży dużych miast. Podobnie informacje o cenach wstępu – i ew. zniżkach – do muzeów i innych placówek oraz dniach i godzinach ich otwarcia. Jest, bardzo potrzebna, tabela przeliczeniowa jednostek miar i wag, temperatur, rozmiarów odzieży itp. europejskich na anglosaskie.
Symbole umieszczone w tekście informują np. o tym czy obiekt ma zaplecze gastronomiczne, basen, plażę, park itp. Natomiast mapki – m.in. miast, parków narodowych, tras oraz barwne zdjęcia ułatwiają poruszanie się i odszukiwanie obiektów. Treść przewodnika wzbogacają liczne, większe i mniejsze informacje monotematyczne na kolorowym tle, włamane w tekst.
Np. „Piesze wycieczki po Szlaku Appalachów”, „Ruch Walki o Prawa Obywatelskie”, „Musical amerykański”, „Polacy w Chicago”, „Budowniczowie kurhanów w Ohio”, „Narodziny automobilu”, „Gullah – język ( pierwszych afrykańskich niewolników ) zapomniany przez czas”, „Burbon” ( amerykańska whisky z kukurydzy ), „Muzyka country”, „Budowa Manhattanu”, „Dzika przyroda w Arktyce”, „Kultura hawajska”, „Kasyna przy The Strip” ( Las Vegas ), „Osiem północnych Pueblo”, „Jak powstawał Wielki Kanion” i wiele innych.
Jest to więc przewodnik bardzo pomagający w przygotowaniu się do podróży oraz odbycie jej po wybranych miejscach USA. A ci – raczej nieliczni, dla których zawarte w nim informacje okażą się zbyt zwięzłe, zawsze znajdą na miejscu dodatkowe. Zwłaszcza w języku angielskim.
USA. Część wschodnia. Zielony Przewodnik Michelina. Praca zbiorowa, przekład Marek Krzywicki i Marcin Piekoszewski. Wydawnictwo Bezdroża, wyd. I, Kraków 2009, str. 463, cena 49,90 zł.
USA. Część zachodnia. Zielony Przewodnik Michelina. Praca zbiorowa, przekład Anna Kłys Mela i Aleksandra Kulej. Wydawnictwo Bezdroża, wyd. I Kraków 2009, str. 478, cena 49,90 zł.