TUNEZJA: NOWY PORT LOTNICZY

W Tunezji rozpoczął działalność nowy, Międzynarodowy Port Lotniczy Enfindha Zine El Abidine Ben Ali. Zbudowany został na północno – wschodnim wybrzeżu kraju w miejscowości Enfindha nad Morzem Śródziemnym, między miastami, a zarazem popularnymi ośrodkami wypoczynkowymi Hammamet i Susą.

 

I przebiegającej w ich pobliżu autostrady łączącej port Bizeta na północy kraju, przez Tunis, z Safakis, nad zatoką Mała Syrta w centrum wschodniego wybrzeża.

 

Nowe lotnisko, które po I etapie budowy ma obsługiwać 7 milionów, a po zakończeniu tej inwestycji 22 miliony pasażerów rocznie, zaprezentował w Warszawie dyrektor generalny TAV Tunise S.A. Sofiene Abdessalem i towarzyszące mu osoby odpowiedzialne za projekt i zarządzanie lotniskiem.

 

 

Ma ono doskonałą lokalizację, gdyż w jego zasięgu znajdują się największe i najważniejsze tunezyjskie miasta oraz ogromna większość tamtejszych ośrodków wypoczynkowych. Do stolicy kraju – Tunisu, która dysponuje własnym Międzynarodowym Portem Lotniczym, jest z Enfidhy 99 km. Do Bizerty 160 km, Nabeul i Hammametu – 55 km, Susy 43 km, a do Safakis 170 km.

 

Prace koncepcyjne i projektowe nad nowym MPL rozpoczęły się w 2004 roku. Jego budowę, której przebieg rozpoczęto w lipcu 2007 i po 823 dniach, w listopadzie 2009, zakończono część konstrukcyjną, przedstawiono na filmie. Prace wyposażeniowe i wykończeniowe jeszcze trwają, przede wszystkim części handlowej i gastronomicznej.

 

Ale port lotniczy już przyjmuje i odprawia pasażerów, m.in. czartery z Polski. Liczby dotyczące Enfindha Zine El Abidine Ben Ali są imponujące. Ogólna powierzchnia portu wynosi 5.800 ha, zaś jego części zabudowanej 130.000 m. kw. Ma ono m.in. 18 tzw. rękawów prowadzących do samolotów, 56 kabin kontroli paszportowej, 8 „karuzeli” bagażowych oraz handlową część wolnocłową ( Duty free ) 2020 m. kw.

 

Główny pas startowy ma długość 3300 m. Nowy port lotniczy przyspieszy oraz podniesie jakość obsługi pasażerów przylatujących i odlatujących z Tunezji, zwłaszcza rosnącego ruchu turystycznego.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top