PRZEWODNIKI BEZDROŻY: 50 TURYSTYCZNYCH TRAS NARCIARSKICH W POLSKICH GÓRACH

 

 

Na progu zimy, której nadejście w br. znacznie się opóźnia, wydawnictwo Helion skierowało do sprzedaży „Przewodnik turysty narciarza – 50 tras w polskich górach” napisany przez grono autorów. We wstępie jeden z nich przypomina, że narciarstwo biegowe w wersji turystycznej, poza przygotowanymi trasami, stanowi etap ewolucji przemieszczania się ludzi, głównie w Skandynawii, od setek lat. Podkreślając, iż narciarstwo turystyczne można uprawiać niezależnie od tego gdzie się mieszka. Przy czym nie wymaga ono dużych inwestycji.

 

– „Zadaniem niniejszej publikacji – czytam dalej w tym wstępie – jest przede wszystkim inspirowanie. Zawiera ona 50 propozycji tras – podpowiedzi, gdzie (chyba powinno być dokąd? – uwaga C.R.) wybrać się na narciarską przygodę… (Przewodnik) proponuje trasy we wszystkich ważniejszych grupach górskich polskiej części Karpat i Sudetów, kosztem dokonania ich bardzo ostrej i w dużej mierze subiektywnej selekcji.”

 

Są to propozycje narciarskich wycieczek trasami, na pokonanie których potrzeba od 2-3 godzin do całodniowych, około 20 kilometrowych, z zaznaczeniem stopnia (1-3) ich trudności. Część wstępna tego przewodnika Bezdroży – „Przed wyprawą” zawiera mnóstwo przydatnych informacji i rad, zwłaszcza dla początkujących narciarzy, dotyczących potrzebnego sprzętu. Rodzaju nart oraz ekwipunku: ubioru, plecaka, kompasu, mapy, apteczki, latarki, termosu z gorącym napojem itp.

 

A także o rodzajach śniegu oraz konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wypraw narciarskich. Ponadto Dekalog Narciarza sygnowany przez Komisję Turystyki Narciarskiej ZG PTTK. Najobszerniejszą część przewodnika stanowi opis wspomnianych 50 tras w układzie od wschodu (Bieszczady) do zachodu (Góry Izerskie) naszych głównych pasm górskich. Po kilka – od, wyjątkowo, dwu, aż do pięciu w każdym z nich:.

 

Poza wspomnianymi już Bieszczadami także w: Beskidzie Niskim, Beskidzie Sądeckim i Pieninach, Gorcach, Beskidzie Wyspowym, Beskidzie Makowskim, Beskidzie Małym, Tatrach, Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Śląskim, Kotlinie Kłodzkiej i Górach Sowich, Karkonoszach oraz Górach Izerskich. Na wstępie opisu każdej trasy znajduje się jej dokładna lokalizacja, np. Małe Pieniny, Turbacz, Gorce wschodnie.

 

Ponadto informacje o długości w kilometrach, czasie potrzebnym na je przebycie, sumie podejść w metrach oraz skali trudności. A także ewentualne możliwe warianty trasy, jej przejrzysta mapka i przekroje pionowe (profile wysokościowe) oraz kolorowe zdjęcia. No i informacje o samej trasie oraz tym – również o ciekawych miejscach, ewentualnych zabytkach itp. – na co warto zwrócić na niej uwagę.

 

Przy czym trasy wytyczane są od jakiegoś punktu do którego można dotrzeć komunikacją publiczną, z powrotem do niego drogą okrężną. Przewodnik ten ma grzbiet spięty spiralą, co ułatwia otwieranie go i czytanie na potrzebnych stronach również w trakcie przemieszczania się. Każde z wymienionych pasm górskich oznaczone jest na marginesach części przewodnikowej innym kolorem. Bardzo pomaga to w szybkim odszukiwaniu tego, co jest w danym momencie potrzebne turyście – narciarzowi.

 

Na końcu przewodnika znajduje się Indeks wybranych nazw geograficznych i leżących przy trasach schronisk górskich. Na wewnętrznych stronach przedniej okładki umieszczono mapę polskich gór na południu kraju z naniesionymi na nią, w przyjętych dla stron przewodnika kolorach, informacjami o grupach gór. Natomiast na wewnętrznych stronach tylniej okładki opis sposobu posługiwania się zawartymi w nim informacjami i oznaczeniami. Jest to więc bardzo przydatny przewodnik.

 

PRZEWODNIK TURYSTY NARCIARZA. 50 TRAS W POLSKICH GÓRACH. Praca zbiorowa, wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2014 (Copyright © Helion. 2015), str. 231, cena 39,90 zł. ISBN 978-83-283-0173-3

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top