POMORZE ZACHODNIE: SZWAJCARIA POŁCZYŃSKA – NOWA MARKA REGIONU

Jest już ciekawe logo i ozdobione nim gadżety, entuzjazm mieszkańców i obfitość naturalnych skarbów. A co będzie? Wspólne działania samorządów, które chcą budować nową markę turystyczną, rozwijać infrastrukturę rekreacyjną, promować lokalne produkty, miejsca, atrakcje. Przedstawiciele pięciu gmin: Połczyna-Zdroju, Złocieńca, Świdwina, Barwic i Czaplinka, oraz zarządu województwa zachodniopomorskiego podpisali list intencyjny dotyczący promocji i rozwoju mikroregionu „Szwajcaria Połczyńska”.

Takich miejsc w Polsce i Europie jest już bardzo mało – niemal nienaruszony ekosystem, rzadko spotykane rośliny, siedliska chronionych gatunków, torfowiska, jeziora, strome wzniesienia i rwące potoki, jakby przeniesione z górskich krajobrazów. Sercem tej krainy jest rezerwat Dolina Pięciu Jezior. Akweny otaczają gęste lasy i urokliwe polany. 

– Kto tam nigdy nie był, pewnie z niedowierzaniem będzie słuchał i czytał o Szwajcarii Połczyńskiej. Ale ta nasza, zachodniopomorska „Szwajcaria” naprawdę istnieje. I zachwyca przyrodą, ukształtowaniem terenu, jakością powietrza, czystością wód – wylicza marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Z radością i uznaniem przyjąłem inicjatywę lokalnych samorządów, które chcą wspólnie, z dużą energią tworzyć nowy produkt turystyczny. Jako samorząd województwa będziemy wspierać te działania. Budowanie marki Szwajcarii Połczyńskiej przyczyni się do rozwoju turystyki, wzmocni gospodarkę regionu.

Z pomysłem stworzenia nowej marki turystycznej wystąpił burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek. W 2021 r. przeprowadzono ogólnopolski konkurs na logo „Szwajcarii Połczyńskiej”, a ozdobione nim gadżety (czapki, torby, parawany, kubki, naklejki, magnesy) są dystrybuowane wśród mieszkańców i turystów. Były ponadto spotkania z przedstawicielami branży turystycznej, uzdrowiskowej, lokalnymi przedsiębiorcami, by zachęcić ich do włączenia się w to regionalne przedsięwzięcie. Znak „Szwajcarii Połczyńskiej” ma być bowiem widoczny nie tylko na urzędowych pismach czy obiektach publicznych, ale również na regionalnych produktach, w gospodarstwach agroturystycznych, restauracjach, przy trasach rowerowych i innych lokalnych atrakcjach. 

– Szwajcaria kojarzy się z wysoką jakością i ta nowa marka ma tę jakość gwarantować – mówi Anna Bańkowska, członkini zarządu województwa zachodniopomorskiego. – Będzie to swego rodzaju certyfikat oznaczający odpowiedni poziom usług, najwyższą jakość towarów. Logo „Szwajcarii Połczyńskiej” może być wykorzystywane przed podmioty zajmujące się organizacją wypoczynku czy działalnością uzdrowiskową, ale także przez hotelarzy, restauratorów, producentów zdrowej żywności. Do pomysłu burmistrza Połczyna-Zdroju włączyły się też sąsiednie gminy, bo Szwajcaria Połczyńska obejmuje ich pięć. Niedawno w Złocieńcu odkryto „kapsułę czasu” i znaleziono w niej foldery z lat 30. XX wieku, w których są zdjęcia i opisy krainy zwanej „Pomorską Szwajcarią”. Hasło „Pommersche Schweiz” znaleźć też można na starych kartach pocztowych z widokami pięknych polodowcowych krajobrazów.

Takie obrazy, wideo i ciekawe opisy mają się pojawić na nowej stronie internetowej gminy Połczyn-Zdrój (polczyn-zdroj.pl), która ma zakładkę „Szwajcaria Połczyńska”, oraz na portalach i fanpage’ach Złocieńca, Świdwina, Barwic i Czaplinka. Przedstawiciele pięciu gmin podpisali niedawno list intencyjny, w którym „zadeklarowali wolę współpracy w zakresie promocji i rozwoju mikroregionu „Szwajcaria Połczyńska”. Jego sygnatariuszami byli: Sebastian Witek – burmistrz Połczyna-Zdroju, Krzysztof Zacharzewski – burmistrz Złocieńca; Kazimierz Lechocki – wójt gminy Świdwin, Robert Zborowski – zastępca burmistrza Barwic, Marcin Naruszewicz – burmistrz Czaplinka oraz Anna Bańkowska z zarządu województwa zachodniopomorskiego.

We wrześniu planowane jest kolejne spotkanie samorządowców, podczas którego mają zostać podpisane szczegółowe porozumienia pomiędzy Połczynem-Zdrojem a pozostałymi gminami, m.in. na udzielenie sublicencji na korzystanie z logo „Szwajcarii Połczyńskiej” oraz publikację artykułów o przedsiębiorcach uczestniczących w budowie marki. Ma być ona eksponowana w miejscach publicznych, np. na tablicach informacyjnych, mapach, przystankach autobusowych, urzędach, świetlicach wiejskich, billboardach i plakatach wydarzeń kulturalnych czy sportowych. We wszystkich gminach organizowana będzie również dystrybucja i sprzedaż – przez miejscowe firmy – promocyjnych gadżetów. Planowane jest poza tym przygotowanie aplikacji mobilnej, która będzie przewodnikiem po historii i lokalnych atrakcjach.

– Razem zbudujemy oryginalną w skali kraju markę regionu – zapowiada burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek.

Fot. UMWZ Na zdjęciu czołówkowym Połczynzdroj2: Członkini zarządu województwa zachodniopomorskiego Anna Bańkowska i sygnatariusze listu intencyjnego dot. promocji i rozwoju mikroregionu „Szwajcaria Połczyńska”. Od lewej: Krzysztof Zacharzewski – burmistrz Złocieńca, Sebastian Witek – burmistrz Połczyna-Zdroju, Robert Zborowski – zastępca burmistrza Barwic, Marcin Naruszewicz- burmistrz Czaplinka, Kazimierz Lechocki – wójt gminy Świdwin.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top