Dinozaury i inne prehistoryczne gady, ptaki i ryby cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko dzieci. To wpływ przede wszystkim filmów, w których one występują, ale także różnych Parków Jurajskich pełniących rolę zarówno edukacyjną, jak chyba przede wszystkim rozrywkową.
Jako pierwszy tego rodzaju w Polsce powstał JuraPark w Bałtowie. Ukazał się właśnie, w serii „Polska Turystyczna” krakowskiego wydawnictwa Amistad, poświęcony mu – oraz okolicznym zabytkom i atrakcjom turystycznym – przewodnik.
„Gdzie – czytamy na jego tylnej okładce – można stanąć oko w oko z dinozaurem, zobaczyć ślad „czarciej stopy” i odpocząć w cieniu drzewa zasadzonego prze samego króla Sobieskiego? W Bałtowie! To właśnie tutaj znajduje się pierwszy w Polsce JuraPark zbudowany na Źródlanej Wyspie w widłach rzeki Kamiennej.
Oprócz dinozaurów w Bałtowie na turystów czekają: spływy tratwami, „Kraina Koni”, stok narciarski „Szwajcaria Bałtowska”, urokliwy Zwierzyniec i ścieżki spacerowe, a o historii miejscowości przypominają zabytki, m.in. pałac książąt Druckich – Lubeckich, otoczony tajemniczym parkiem z przepięknymi okazami starych drzew oraz kościół MB Bolesnej.”
Tak jak w innych tomikach tej serii czytelnik znajduje i w tym przewodniku informacje na temat dojazdu i atrakcji turystycznych Bałtowa i jego okolic, część krajoznawczą z charakterystyką geograficzną, historią tego skrawka kraju, jego tradycji rzemieślniczych i przemysłowych, o sławnych ludziach, a także pięć legend bałtowskich.
W najobszerniejszym rozdziale: „Zabytki i atrakcje” natomiast sporo ciekawych faktów i informacji o tamtejszym kościele MB Bolesnej, pałacu Druckich – Lubeckich, dworskim parku z kaplicą, cmentarzach, młynie i przydrożnych kapliczkach. Jak również o osobliwościach przyrodniczych. Do nich autorzy zaliczyli trzy rezerwaty i pomniki przyrody: „Ulów”, „Modrzewie” i „Dąb Sobieskiego”, zaś z przyrody nieożywionej m.in. Skałki Zarzecza, Szparę w Łomiku, Smoczą Jamę i Kamieniołom w Skarbce.
Wśród atrakcji turystycznych, poza prezentacją JuraParku i Muzeum Jurajskiego, znalazło się kilka innych propozycji aktywnego spędzania czasu. Np. w ośrodku jazdy konnej, na spływie tratwami, strzelaniu z łuku, wycieczkach i spacerach. Jeżeli chodzi o te ostatnie, to do wyboru jest pięć szlaków lub ścieżek. W rozdziale Informacje praktyczne jest to, co interesuje turystę jeżeli chodzi o noclegi, wyżywienie, parkingi, imprezy cykliczne, pamiątki i produkty lokalne. No i przydatne adresy.
W krótkim rozdzialiku „Okolice Bałtowa” natomiast propozycje zwiedzenia Krzemionek – neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego oraz Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Nie zabrakło planów i mapek, kilkudziesięciu kolorowych zdjęć, a także informacji ciekawostkowych włamanych w tekst w ramkach na barwnym tle.
W sumie jest to więc udana i interesująca publikacja wydana we współpracy ze stowarzyszeniami „Delta” i „Bałt”, w ramach programu Polska Turystyczna finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.
BAŁTÓW. NA SZLAKU NAUKI I PRZYGODY. Autorzy: Marek Rej i Zbigniew Tyczyński. Wydawnictwo Amistad, Kraków 2010, str. 127.