GOŚCIE GLOBTROTERA: PODDĘBICE – MIASTO SŁOŃCA

Odnawialne źródła energii: 1200 solarów – kolektorów słonecznych na dachach budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Baseny termalne z hotelem. ZOO Safari m.in. z białymi i złotymi tygrysami bengalskimi.

 

Ogród Zmysłów obok renesansowego pałacu. Centrum turystyki i rekreacji. Organizacja mistrzostw różnych dyscyplin sportowych. Sztuczny zbiornik wodny na cele rekreacji. To już istniejące, budowane lub dopiero planowane atrakcje miasta i gminy Poddębice w woj. łódzkim.

 

Której burmistrza Piotra Sęczkowskiego wraz z gronem współpracowników oraz zespołem ludowym „Górzanie” gościliśmy na ostatnim przed przerwą wakacyjną spotkaniu z cyklu „Goście „Globtrotera”.

 

 

Bardzo udanym, z ciekawą prezentacją walorów turystycznych gminy, występami artystycznymi, poczęstunkiem – nasi goście przywieźli m.in. bochen chleba z napisem „Poddębice – Miasto Słońca” i różne smakołyki oraz licznym udziałem „globtroterowców”.

 

Burmistrz przedstawiając 8 – tysięczne miasto i łącznie 16 – tysięczną gminę zrobił wrażenie. To co już w niej dokonano, jest w trakcie realizacji oraz planuje się wykonać, aby stała się ona atrakcyjna turystycznie, zasługuje na uznanie. Poddębice położone 12 km od autostrady Warszawa – Poznań i 40 km od lotniska w Łodzi, mają szansę stać się jednym z miejsc turystycznych o znaczeniu ponadregionalnym.

 

Wielkim walorem gminy jest postawienie na ekologię oraz wspomniane już, odnawialne źródła energii. Niedawno dowiercono się, na głębokości 2101 m, do nisko zasolonych wód geotermalnych o temperaturze 74 stopnie C i wydajności 300 m sześć./h. Będzie ona wykorzystywana na cele turystyczne, rehabilitację, rekreację oraz ogrzewanie.

 

Inwestycja kosztująca 12 mln zł, z czego już uzyskano 6,5 mln zł dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, szybko zacznie procentować. Dzięki temu do końca 2011 roku powstanie kompleks basenów termalnych z zapleczem, które przyciągną turystów oraz stworzą nowe miejsca pracy.

 

W budowie, na pow. 12 ha, jest Centrum Turystyki i Rekreacji w Byczynie, pomyślane jako nowoczesna baza treningowa. Będą w nim sztuczne i naturalne boiska do piłki nożnej z krytymi trybunami, boiska do koszykówki, rugby i siatkówki plażowej, kort tenisowy, kąpielisko, wodny ogród botaniczny i pomosty wędkarskie.

 

Na inwestycję tę, o planowanym koszcie 15 mln zł, uzyskano 10,5 mln zł dofinansowania ze środków unijnych. Gmina ma nadzieję zdążyć z oddaniem zespołu obiektów jeszcze przed EURO 2010 i gościć w nich którąś z drużyn. A poza tym liczy na sportowców z kraju i zagranicy. Już odgrywa bowiem znaczącą rolę w paru dyscyplinach sportu.

 

Organizowane są w niej bowiem ogólnopolskie turnieje piłki ręcznej i regionalne turnieje piłki nożnej olimpiad specjalnych. Odbyły się eliminacje Europejskiej Ligi grupy B mistrzostw Beach Soccera, których Poddębice są regionalnym promotorem. A za organizację tych eliminacji miasto otrzymało nagrodę od Federacji Beach Soccera w Barcelonie.

 

Organizowane są tam również inne imprezy. M.in. Mistrzostwa Polski w nowej dyscyplinie – siatkonodze. Podobnej do gry w siatkówkę, ale nie rękoma, lecz nogami. Mistrzostwa karate – Fudokan. A także Międzynarodowy Wyścig Kolarski Dookoła Polski Kobiet oraz Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów „Tour de la region de Lodz”.

 

Wkrótce rozpocznie się rewitalizacja poddębickiej perełki – renesansowego pałacyku, który w XVII – XVIII wiekach należał do Sanguszków, z przeznaczeniem na dom pracy twórczej osób niepełnosprawnych. Gmina uzyskała na ten cel 7 mln zł środków unijnych, a patronat nad tym obiektem objęła fundacja Anny Dymnej. Pałacowy park oraz park miejski przekształcony zostanie w Ogród Zmysłów.

 

Będzie to – mówił burmistrz – miejsce do zabawy, relaksu, refleksji, medytacji, kontemplacji i rozmów. Z funkcjami terapeutycznymi, leczniczymi i rekreacyjnymi, ścieżkami edukacyjno – przyrodniczymi, możliwością odbierania np. dźwięku kolorem itp. W br. ogłoszony zostanie przetarg dla wykonawców.

 

Główną atrakcją gminy jest obecnie prywatne Zoo Safari w Borysewie. Na powierzchni 22 ha – przewidywane jest powiększenie jej do 50 ha – żyje ponad 300 zwierząt 60 gatunków z 5 kontynentów. W tym tak rzadkie jak białe i złote tygrysy bengalskie. Ponadto strusie afrykańskie, zebry, wielbłądy, małpy itp.

 

Jest tam również największa w Polsce hodowla osiołków poitou oraz jedynego w kraju zeedonka – krzyżówki zebry z osłem. A dla dzieci Mini Zoo i Figlarnia. O popularności tego obiektu świadczy najlepiej fakt, że Zoo Safari w tegoroczny dzień Bożego Ciała odwiedziło ponad 8 tys. osób.

 

W Poddębicach i okolicznych miejscowościach jest kilka interesujących zabytków. W siedzibie gminy, poza wspomnianym już renesansowym pałacykiem, także kościół św. Katarzyny z XVI w. i ewangelicko – augsburski z XIX w. W Bałdrzychowie – XIX – wieczny kościół św. Idziego, a w Kałowie drewniany, XVIII – wieczny św. Mikołaja.

 

Gmina ma również – kontynuował burmistrz – inną ofertę kulturalną. Koncerty orkiestry dętej miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz organizowany w Poddębicach międzynarodowy festiwal orkiestr dętych „Złoty Puzon”. Działają także – i koncertują, zespoły ludowe pieśni i tańca.

 

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się miejscowe szlaki turystyczne. Pieszy, 16–kilometrowy, prowadzi z Bronowa do Poddębic. Są też dwa rowerowe. „Po Ziemi Poddębickiej” o długości 131,7 km, z czego 37,6 na terenie gminy oraz 136,5 km, z czego 31 km na terenie gminy, „Do Gorących Źródeł”.

 

Projektowany jest szlak konny im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” przez całe woj. łódzkie, z fragmentami przebiegającymi przez gminę Poddębice. Ma on mieć dwie pętle: zewnętrzną, o długości 1087 km i wewnętrzną 270 km. A skoro o zamierzeniach mowa, to jest w nich budowa zbiornika wodnego Góra Bałdrzychowska – Zagórzyce. Ma ona dwa cele: rozwój obszarów wiejskich i ożywienie turystyki.

 

Gmina Poddębice już sporo zrobiła więc na rzecz aktywizacji turystyki. Realizuje ciekawe projekty i ma kolejne ambitne zamierzenia. Na podstawie tego co usłyszeliśmy i zobaczyliśmy na przeźroczach, realne i warte podjęcia. Życzymy więc jej i mieszkańcom sukcesów w zajmowaniu coraz bardziej znaczącego miejsca na turystycznej mapie regionu i kraju.

 

Zdjęcia autora.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top