POGRANICZE KŁODZKIE: FESTIWAL WRAŻEŃ I INNE ATRAKCJE

Zapraszamy na wycieczkę do ciekawego regionu Pogranicza Kłodzkiego. Zwiedzić tam można fortyfikacje, zabytkowe miasta i pałace, punkty widokowe, romantyczną dolinę rzek Úpy i Metui i słynne miasta skalne. Warto zaplanować wycieczkę podczas odbywającego się w regionie Festiwalu Wrażeń. Trzecia edycja czesko-polskiego projektu Festiwal Wrażeń odbędzie się w lipcu i sierpniu.

 

Celem imprezy jest prezentowanie słynnych postaci związanych z regionem, jego tradycji i kultury. W tym roku program festiwalu będzie ukierunkowany na historię wojskowości, która ukształtowała naszą wspólną granicę. Po czeskiej i polskiej stronie granicy odbędzie się łącznie dziewięć imprez, podczas których na uczestników czeka prezentacja rzemiosł, zwyczajów regionalnych i tradycyjnej kuchni.

Wstęp na imprezy będzie bezpłatny. A jeśli podróżujemy z dziećmi, warto skorzystać z porad „Plecaka Wędrowniczka”. Na stronie internetowej Kladské pomezí dětem (toulavybatoh.cz) znajdziemy opisy atrakcji w regionie, które zainteresują najmłodszych turystów.

Czekają na nich także konkursy z ciekawymi nagrodami, zbieranie pieczątek i inne zabawy. Dzięki aplikacji mobilnej możemy już teraz wyruszyć na zwiedzanie czesko-polskiego pogranicza, miedzy innymi Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka, Dusznik-Zdroju, Kudowy-Zdroju, Świdnicy, Náchodu i Hronova.

W aplikacji znajdziemy podstawowe informacje i opisy najciekawszych miejsc. Festival zážitků (festivalzazitku.cz) Jedną z największych atrakcji turystycznych regionu są fortyfikacje. W pobliżu Nachodu znajduje się twierdza Dobrošov należąca do systemu fortyfikacji czechosłowackiej powstałego w latach 1936-38.

Turyści mogą zwiedzać około 1 750 metrów korytarzy znajdujących się na głębokości 20 – 39 metrów, a także wyruszyć na spacer po okolicy ścieżką edukacyjną o długości 4,5 km. Schron piechoty Březinka koło Náchoda powstał w 1937 roku. Po renowacji w 1990 roku otrzymał swój pierwotny wygląd, włącznie z wyposażeniem.

Polecamy odwiedzić także sąsiedni schron N-S 81 Lom, w którym znajdziemy ekspozycję poświęconą fortyfikacji. Twierdza Josefov w mieście Jaroměř została zbudowana w latach 1780 – 1787 w celu ochrony wschodnich Czech od strony Prus. Dla turystów udostępniono część podziemnych korytarzy. Działa tam również muzeum.

Miłośnikom pięknej architektury polecamy wycieczkę szlakiem zabytkowych zamków, pałaców i kościołów. Jednym z najciekawszych obiektów w regionie jest klasztor broumovski. W rozległych podziemiach znajdziemy 34 mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w Vamberku

Kolejną tamtejszą ciekawostką jest unikatowa replika Całunu Turyńskiego z 1651 roku. Warto zajrzeć także do kościoła klasztornego i zakrystii z cennymi, inkrustowanymi meblami i refektarzem, w którym znajduje się wystawa szat liturgicznych. Znajdziemy tu na przykład szatę zdobioną prawdziwymi granatami czeskimi.

W klasztorze utworzono ogromną bibliotekę, której zbiory liczą około siedemdziesiąt tysięcy ksiąg. Godna uwagi jest ekspozycja starych druków, głównie biblii oraz galeria z obrazami Piotra Brandla i Molitora. Nie możemy ominąć również kaplicy cmentarnej, będącej najstarszym zachowanym drewnianym obiektem sakralnym w środkowej Europie.

W Náchodzie zwiedzimy rozległy kompleks pałacowy. Obecny wygląd pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Został wówczas przebudowany w stylu renesansowym i wczesnobarokowym. Do najcenniejszych eksponatów należą gobeliny brukselskie. Z wieży rozciąga się piękny widok na okolicę. Atrakcją turystyczną są także niedźwiedzie Ludvík i Dasza w fosie zamkowej.

Warto zwiedzić również pałac w Nowym Mieście nad Metują i pałacyk w Ratibořicach z ciekawą kolekcją obrazów, grafiki, szkła i porcelany z XIX wieku. Miłośnikom aktywnego wypoczynku na łonie przyrody polecamy wycieczkę do Skał Adrszpasko-Teplickich i Ścian Broumovskich.

Znajdziemy tu wąwozy, punkty widokowe i monumentalne skały o ciekawych nazwach, na przykład Gąsienica, Siekiera Rzeźnika, Golem, Ząb czy Starosta ze Starościną. Niektóre wieże skalne osiągają wysokość niemal stu metrów. Na cyklistów czekają trasy rowerowe należące do najpiękniejszych w Czechach.

 

Od redaktora: O regionie tym i jego poszczególnych atrakcjach pisaliśmy niedawno sporo po udziale przedstawiciela naszego portalu w dziennikarskich wyjazdach studyjnych na zaproszenie Czech Tourism. Relacje te są nadal do pzreczytania na naszych lamach.

 

Zdjęcia: Czech Tourism

Więcej informacji o regionie: Kraina historii – Pogranicze Kłodzkie (kladskepomezi.cz)

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top