Wszyscy goście przyjeżdżający aktualnie do Chorwacji bezpośrednio z krajów i/lub regionów Unii Europejskiej lub krajów i/lub regionów strefy Schengen oraz krajów stowarzyszonych ze strefą Schengen, które obecnie znajdują się na tzw. zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) będą mogą wjeżdżać na takich samych warunkach jak przed wystąpieniem COVID-19 – informuje nas Chorwacka Wspólnota Turystyczna.
A więc nie muszą przedstawiać negatywnego testu PCR na SARS-CoV-2, ani nie będą podlegać kwarantannie), jeśli nie wykazują oznak choroby i nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą. Mapa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) znajduje się pod linkiem: https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement Jeśli zaistnieje konieczność tranzytu przez kraje/regiony, które nie znajdują się na tzw. zielonej liście, fakt nie zatrzymywania się na ich terytorium można będzie udowodnić przedstawiając np. dowód uiszczenia opłat za autostrady, rachunek za paliwo, itp., na podstawie których będzie możliwe określenie dokładnego czasu podróży przez te kraje/regiony.
Od dnia 17.06.2021 r. cały obszar Polski znajduje się na tzw. zielonej liście. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) na bieżąco dokonuje aktualizacji tzw. zielonej listy, więc rekomendujemy przed podróżą do Chorwacji ponowne dokładne sprawdzenie aktualnej wersji listy oraz przepisów obowiązujących przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji. Poniżej podajemy link do postu na FB, gdzie publikujemy najświeższe informacje na temat wjazdu i pobytu na terytorium Republiki Chorwacji: https://www.facebook.com/croatia.poland/photos/a.1651529598414882/2986770784890750/
Jeśli zaistnieje okoliczność, że którekolwiek z polskich województw nie będzie oznaczone na liście kolorem zielonym, wtedy na granicy Republiki Chorwacji należy przedstawić urzędowe zaświadczenie o zameldowaniu (lub dane wpisane w dowodzie osobistym) w zielonej strefie. Zaświadczenie powinno być wydane w języku angielskim, bądź przetłumaczone przysięgle na język angielski. Przypominamy, że tak jak w ubiegłym roku, aby ułatwić procedury związane z przekraczaniem granicy Republiki Chorwacji, a także w celu uniknięcia kolejek i skrócenia kontroli na granicach, zachęcamy do korzystania ze specjalnej aplikacji ENTER CROATIA https://entercroatia.mup.hr/ Aplikacja jest prosta w obsłudze i dostępna w języku polskim. Po podaniu danych i wysłaniu zgłoszenia w aplikacji, Goście otrzymają od Policji Granicznej drogą mailową potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz wszystkie rekomendacje chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Tym samym aplikacja umożliwia jeszcze przed wjazdem na terytorium Chorwacji dokonanie zgłoszenia online.
Zdjęcie: ChWT