POD AUSPICJAMI UNII EUROPEJSKIEJ: KONKURS DLA TURYSTÓW – LEWOCZA – STARY SĄCZ

Turyści wybiorą największą atrakcję Starego Sącza i Lewoczy. Które z tych miast ma najlepszy klimat? Gdzie miło spędza się czas? Jakie są najciekawsze atrakcje Starego Sącza i słowackiej Lewoczy – wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO?

 

O tym zadecydują polscy i słowaccy turyści, którzy odwiedzą w czasie lata te dwa miasteczka. A zadanie nie będzie łatwe, bo są to prawdziwe „perły” – pierwsza beskidzka, druga zaś spiska. Położony w Beskidzie Sądeckim Stary Sącz i znajdująca się po drugiej stronie granicy Lewocza to idealne miejsca zarówno na weekendowy wypad jak i tygodniowy pobyt.

 

 

Kuszą tu prawdziwe, historyczne rarytasy, jak chociażby znajdujący się w kościele św. Jakuba w Lewoczy najwyższy gotycki ołtarz na świecie, dłuta Mistrza Pawła, który nauki pobierał nie gdzie indziej lecz u samego Wita Stwosza w Krakowie. Albo jeden z największych, starych rynków tej części Europy, otoczony dziesiątkami świetnie odrestaurowanych, gotyckich i renesansowych kamieniczek.

 

Dosłownie za rogiem znajduje się jedna z największych atrakcji przyrodniczych Słowacji – Słowacki Raj, zaś tuż obok ruiny Spiskiego Zamku, sprawiedliwie zaskakujące – i położeniem i ogromem – wszystkich turystów, którzy widzą je pierwszy raz.

 

W Starym Sączu odwiedzających przyciągają niesamowite historie związane z bł. Janem Pawłem II, fenomenalny klimat typowego, galicyjskiego miasteczka, z uroczym, brukowanym granitowymi otoczakami ryneczkiem i świetnej klasy restauracjami, serwującymi kuchnie cesarsko – królewskiego pogranicza. Te wszystkie atrakcje warto zobaczyć na własne oczy, a przy okazji powalczyć o cenne nagrody.

 

Ruszył konkurs, organizowany przez Urząd Miejski w Starym Sączu, skierowany do turystów, którzy do 30 września 2011 odwiedzą dwa miasteczka, związane partnerskie projektem „Stary Sącz i Lewocza – karpackie miasteczka z klimatem”. Zadaniem odwiedzających będzie zarówno zawitanie do miasteczek jak i zdobycie okolicznościowych stempli na specjalnym kuponie dostępnym na miejscu.

 

A także wskazanie tej atrakcji turystycznej, która ma – w ich opinii – najlepszy klimat, oraz uzasadnienie swojego wyboru. Aby wziąć udział w konkursie opisane kupony trzeba pozostawić w specjalnych urnach lub przesłać do organizatora. Jury konkursowe zapozna się z opiniami i wybierze tę najciekawszą. Jej autor zdobędzie nagrodę: tygodniowy pobyt w Starym Sączu lub Lewoczy (zwycięzca sam może zadecydować), pobyt w AquaCity Poprad i nowoczesnego iPada oraz przewodnik po klimatycznych miasteczkach.

 

Dodatkowo, dla właściciela atrakcji, która zdobędzie tytuł „najbardziej klimatycznej” organizator konkursu przewidział nagrodę w postaci kampanii reklamowej zwycięskiej atrakcji o wartości 10 tys zł brutto, zrealizowanej w portalu turystycznym GoPlanet.pl Szczegóły konkursu, lista miejsc, gdzie można dostać kupony i zdobyć stemple znajdują się na oficjalnej stronie internetowej Starego Sącza i Lewoczyhttp://StarySacz-Lewocza.eu

 

Stary Sącz i Lewoczę od 1995 roku łączy porozumienie o współpracy miast partnerskich. Wolę współpracy burmistrzowie obydwu miast potwierdzili deklaracją podpisaną w 2003 roku. Na przestrzeni tych lat trwa intensywna kooperacja, przede wszystkim na polu turystyczno-kulturalnym. Każdego roku zespoły artystyczne działające w każdym z miast występują podczas imprez folklorystycznych organizowanych przez partnerów.

 

Rzemieślnicy oraz artyści wystawiają swoje prace podczas organizowanych plenerów i targów sztuki i rzemiosła w Lewoczy i Starym Sączu – m.in. w czasie „Jarmarku Sztuki” i „Dni Mistrza Pawła”. Oba miasta, dwie „perły” (beskidzka i spiska), wiele łączy: podobieństwa historyczne (były często odwiedzane przez średniowiecznych monarchów), cenne zabytki architektury i kultury, a także pamiętne pielgrzymki Jana Pawła II.

 

Teraz, w ramach realizowanego projektu „Stary Sącz i Lewocza – karpackie miasteczka z klimatem” włodarze miast chcą zachęcić odwiedzających turystów do większej aktywności. Akcja scala w jednym produkcie turystycznym dwa historyczne miasta: Stary Sącz i Lewoczę – wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oferując turystom unikalne i zróżnicowane atrakcje podczas krótkiego (np. weekendowego) wypadu.

 

Projekt łączy w sobie działania: edukację mieszkańców, wymianę i promocję dobrych wzorców i praktyk, działania inwestycyjne poprawiające estetykę i dostępność turystyczną (oznakowanie, informacja), organizację bliźniaczych imprez kulturowych, a także śmiało sięga po nowe technologie. W ramach projektu wydany został przewodnik turystyczny po miasteczkach – w wersji książkowej i elektronicznej, na urządzenia mobilne.

 

Projekt realizowany jest w pod auspicjami Unii Europejskiej, partnerem wiodącym projektu jest Miasto Stary Sącz, a kolejnymi partnerami: Miasto Lewocza oraz Fundacja Rozwoju Ziem Górskich.

 

Zdjęcia:

 

Lewocza – mat. promocyjne Urzędu Miasta

 

Stary Sącz – Polakiewicz

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top