PIT: ZIMA 2022-2023 – TURYSTYCZNE WYJAZDY POLAKÓW

Polska Izba Turystyki po raz pierwszy w specjalnym Raporcie podsumowała turystyczne wyjazdy Polaków w okresie zimowym 2022-2023, przygotowanym przy współpracy z multiagentami: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl według metodologii raportu „Zagraniczne wakacje Polaków”, opublikowanym w końcu lata ub.r. Dane i oceny zawarte w nim, co podkreślono na wstępie, dotyczą turystyki zorganizowanej – wyjazdów z biurami podróży, rezerwowanych za pośrednictwem największych multiagentów działających na polskim rynku.

Raport obejmuje rezerwacje z datą wyjazdu w terminie od 1 grudnia 2022 do 31 marca 2023 założone do dnia 28 lutego 2023. Nie obejmują jednak całości rynku turystycznego, w tym turystyki indywidualnej. Jest to bardzo ważne stwierdzenie, gdyż ten bardzo pożyteczny dla branży dokument obejmuje zaledwie fragment rzeczywistych wyjazdów turystycznych naszych rodaków. Wiadomo bowiem, że w przypadku dalekich, egzotycznych podróży, odbywają się one chyba przede wszystkim za pośrednictwem biur podróży, w mniejszej części zaś organizowane są indywidualnie. Inaczej niż wyjazdy krajowe, a także na narty do naszych południowych sąsiadów oraz do krajów alpejskich. Potwierdza to chociażby fakt, że w przypadku wyjazdów narciarskich Raport uwzględnia przede wszystkim Zakopane, Karpacz i Świeradów Zdrój (chociaż i tam, zwłaszcza „w Zakopcu”) większość przyjeżdżających nie korzysta z pośrednictwa biur podróży. Podobnie w przypadku wyjazdów zagranicznych.

Popularna Słowacja przyciągnęła wg. Raportu tylko 3,5% ogółu Polaków wyjeżdżających na narty. W ogóle nie uwzględniono w nim Czech, podobnie w Alpach Francji, Niemiec i Szwajcarii. A np. z danych tej ostatniej wynika, że już w ub. roku przyjazdy Polaków jako jedynych obok Francuzów, były liczniejsze niż w przed pandemicznym roku 2019. Gdy ze wszystkich pozostałych krajów odnotowano spadki, niekiedy bardzo znaczne. Nie kwestionując wartości Raportu PIT dla branży, dla mnie jako dziennikarza i komentatora, ma on ją jednak niewielką. Daje bowiem tylko ogólną informację i to wyłącznie procentową. Zdumiewa brak w nim, w ogóle liczb bezwzględnych! A co to naprawdę znaczy, że najbardziej ulubionym kierunkiem zimowym Polaków są np. Włochy, do których wyjechało 47,9% (ale o 6,5 p.p. mniej niż w poprzednim sezonie) klientów polskich biur podróży, którzy wykupili wycieczki i zostali uwzględnieni w tej statystyce?

Podobne pytania można postawić w odniesieniu do innych kierunków wyjazdów, także do krajów dalekich i egzotycznych. Bo i one, jako druga część Raportu, zostały w nim uwzględnione. Wypowiedzi specjalistów i ekspertów towarzyszące prezentacji Raportu w trakcie międzynarodowych targów turystycznych ITTF 2023 w PKiN w Warszawie generalnie pozytywnie oceniły „zimową” sytuację w polskiej turystyce i branży. Chociaż nie obeszło się bez, niekiedy dosyć zasadniczych, różnic w tych ocenach. Oto ich fragmenty.

*Paweł Niewiadomski, prezes PIT, powiedział m.in.: W naszym przekonaniu raporty PIT to jedno z niewielu źródeł, z których czerpiemy informacje o trendach w turystyce zorganizowanej i preferencjach wyjazdowych Polaków… Jak wskazuje raport, mimo kolejnych kryzysów, wojny w Ukrainie czy inflacji, popyt na wyjazdy turystyczne wcale nie spada. Rok 2022 dla niektórych biur podróży oznaczał powrót do poziomu sprzed pandemii, także w sezonie zimowym odnotowano duże wzrosty (w porównaniu do sezonu zimowego 2021/22). To dobry prognostyk na przyszłość, biorąc pod uwagę przewidywania, że globalna turystyka w tym roku powinna wrócić do poziomu sprzed pandemii.

*Dariusz Górzny, prezes Wakacje.pl: Ostatnie miesiące potwierdzają tezę, że dla Polaków wyjazdy turystyczne są niezmiernie istotnym elementem życia. Koniec minionego roku i początek bieżącego dają podstawy do optymizmu, choć przy zachowaniu świadomości, że jedyną pewną w turystyce jest niepewność… Obserwowane trendy i wolumeny sprzedażowe mówią, że normalność do turystyki powróciła.

*Grzegorz Bosowski, CEO/Dyrektor Generalny Fly.pl: Polacy podróżują jak nigdy dotąd. W okresie, którego dotyczy raport odnotowujemy duże wzrosty sprzedaży zarówno wobec ubiegłego, jak i przed pandemicznego 2019 roku. Odnoszę wrażenie, że im więcej informacji o recesji, inflacji i rosnących kosztach, tym więcej zainteresowania zagranicznymi wyjazdami. Nie zniechęcają do zakupu wzrosty cen ofert, oscylujące w granicach aktualnych stóp inflacji. Bardzo cieszą nas coraz liczniejsze podróże do krajów tzw. „egzotycznych”.

Nieco inaczej widzi to * Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl: Niespełna 5 proc wyjazdów narciarskich spośród wszystkich rezerwacji w analizowanym okresie to wynik dużo słabszy w porównaniu do lat przedcovidowych – wówczas narciarskie eskapady z biurami podróży oscylowały wokół 10 proc. i było to zgodne z badaniami, według których do umiejętności jazdy na nartach lub snowboardzie przyznaje się niemal co czwarty Polak, a do wypadu na narty przynajmniej raz do trzech razy w roku – co ósmy (badania z 2015 roku na zlecenie TMR). Kilkuprocentowy wzrost w porównaniu do zimy 2021/22 nie daje powodów do optymizmu – zeszłej zimy obowiązywały obostrzenia covidowe, alpejskie ośrodki otwierały się z opóźnieniem, a wyjeżdżając np. na narty do Włoch, niezależnie od paszportu covidowego, trzeba było okazać negatywny test.

Czego więc można dowiedzieć się z Raportu? Podzielony on został na 2 części: Wyjazdy narciarskie i W poszukiwaniu słońca – pobyty wypoczynkowe (kierunki śródziemnomorskie i dalekie kraje). W pierwszej czytamy m.in., że wyjazdy narciarskie stanowiły niespełna 5% wszystkich rezerwacji. • Na pierwszym miejscu w rankingu ulubionych kierunków narciarskich pozostają Włochy, choć w porównaniu do poprzedniej zimy ich udział w rynku zmniejszył się do niecałych 48% (spadek o 6,5 p.p.). Mocno za to urosła Austria, bo do 22,2% (wzrost o 8,4 p.p.).

• Popularność krajowego wypoczynku na nartach z biurami podróży zmniejszyła się z blisko 26% do 20% i jak się wydaje, jest to konsekwencja nie tylko „przedcovidowych” realiów wyjazdów na narty w Alpy, lecz także inflacji, która spowodowała, że porównywalne pod względem standardu oferty szusowania w Tatrach czy Karkonoszach, zwłaszcza w styczniu, były niekonkurencyjne cenowo do tych alpejskich. Klienci biur podróży na narty najchętniej wybierali się w styczniu. To nie dziwi, bo wówczas w Alpach trwa jeszcze tzw. niski sezon, a ceny zakwaterowania były często niższe niż w podobnych obiektach w Polsce, gdzie w związku z początkiem ferii był już wysoki sezon.

• Na narty najchętniej wyjeżdżaliśmy we dwie lub w cztery osoby, przeważnie na tydzień. W sumie tej zimy ponad 20 proc. wyjeżdżających na narty stanowiły dzieci, a w okresie ferii – 30 proc… * Ulubionymi regionami były w br.: W Polsce na 1 miejscu (!!! – to świetny przykład, jak dane z tego Raportu mają się do rzeczywistej wielkości przyjazdów gości do poszczególnych miejscowości i ośrodków wypoczynkowych) … Świeradów Zdrój, na 2 Zakopane, na 3 Karpacz. We Włoszech : Val di Sole, Passo Tonale Ponte di Legno i Val di Fassa. W Austrii: Zillertal Arena / Kaprun Zell am See, Nassfeld i Bad Gastein. * Najliczniej wyjazdy kupowano z wyprzedzeniem powyżej 3 oraz 2 miesięcy. * Średni koszt rezerwacji wyjazdów narciarskich to 4724 zł – 1848 zł na osobę. Czyli rezerwacja była średnio o 21,5% droższa niż przed rokiem, a dla pojedynczej imprezy 23,8%. * Dominowały (prawie 68%) pobyty tygodniowe z dojazdem własnym. 82% – 4 i więcej wyjazdy osobowe i zaledwie 2% jednoosobowych.

W części 2 Raportu – wyjazdy wypoczynkowe do ciepłych krajów, najpopularniejszymi były: Egipt – 32,5% ogółu wyjeżdżających, nieco mniej niż w poprzednim sezonie. Malta – 12,3%, Hiszpania – 11,3% – też spadek i Cypr 11,1%. Największy procentowo wzrost miał miejsce w przypadku Cypru, Turcji i Malty. Wśród wyjazdów do krajów egzotycznych dominowały Tanzania, Tajlandia i Dominikana. Ale Raport podkreśla, bez szczegółów, że z dużo mniejszym udziałem niż w poprzednim sezonie. * Średni koszt wyjazdu do ciepłych krajów wyniósł 8710 zł – o tysiąc zł więcej niż przed rokiem i 3602 zł na osobę – więcej o 17%, ale już bez podania kwoty. * Najliczniej wyjeżdżano na tydzień w 2 osoby, w systemie all inclusive, do hoteli 4 i 5*. Kupując wycieczkę z ponad 2 miesięcznym lub poniżej 10 dniowym wyprzedzeniem. Tyle najważniejszych faktów zawartych w raporcie. Czytelników zainteresowanych pełnym tekstem oraz omówieniem dyskusji podczas jego prezentacji odsyłamy na strony, jakie otrzymaliśmy z Polskiej Izby Turystyki:  

PIT Raport Zima 2023 Informacja prasowa

Zima 2023

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top