Największa (8450 km² i 636 tys. stałych mieszkańców) grecka wyspa na Morzu Śródziemnym, a zarazem piąta na nim pod względem powierzchni, należy do miejsc popularnych wśród polskich turystów. Zwłaszcza lubiących nie tylko plażowanie i kąpiele morskie, ale także poznawanie ciekawych miejsc i zabytków. A tych jest na niej mnóstwo.
Jest to bowiem jedno z najstarszych miejsc zasiedlonych przez człowieka i jego przodków. Ich najstarsze, odkryte tu ślady pochodzą sprzed 5,7 mln. lat! Pierwsze świadectwa osadnictwa na wyspie datowane są na lata 6000-3100 p.n.e., czyli okres neolitu. Domy budowano wówczas z wypalonych cegieł, wysuszonej gliny lub kamienia, a ludność zajmowała się uprawą ziemi i hodowlą zwierząt.
Już w latach 3100-2100 p.n.e., w okresie nazywanym przedpałacowym, wytwarzano na niej narzędzia z brązu, a ceramikę na kolach garncarskich. W tym samym czasie, ale znacznie dłużej, rozwijała się tam kultura minojska
MINOJSKIE PAŁACE
Wzniesiono wówczas pałace w Knossos, Fajstos i innych miejscowościach, których pozostałości należą obecnie do najcenniejszych zabytków, chociaż większość z nich zniszczono już pod koniec XIV w p.n.e. Ale wcześniej rozwijał się handel obejmujący zasięgiem niemal całą wschodnią część Morza Śródziemnego.
O zamożności ówczesnych mieszkańców, w większości Dorów, świadczy m.in. złota biżuteria znajdowana w antycznych grobach. Dzieje tej wyspy, podobnie jak wielu innych miejsc w antycznej Grecji, były burzliwe. Około roku 1450 p.n.e. Miasto Knossos, słynne obecnie z jednego z najlepiej zachowanych ruin pałacu, zajęli Mykeńczycy.
W opisywanej w VIII w. p.n.e. przez Homera w „Iliadzie” wojnie trojańskiej, która toczyła się na przełomie XIII i XII w p.n.e. autor wspomina, że na Krecie było wówczas 100 miast. W 69 roku p.n.e. wyspę podbili Rzymianie, tworząc jej stolicą Gortynię. Po podziale Cesarstwa Rzymskiego na część zachodnią i wschodnią, Kreta stała się, od roku 395 do 824 n.e., częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Wróciła do niego po 137 letnim (824-961) panowaniu arabskim.
PREZENTACJA W WARSZAWIE
W roku 1204 zdobyli ją Wenecjanie i rządzili nią do podboju osmańskiego w 1669 r. , podczas którego Grecy na krótko wyzwolili się. Ale powstanie zostało stłumione, podobnie jak kilka następnych, także antyegipskie, bo i do tego kraju Kreta należała przez 24 lata (1820-1844). Pomijając szczegóły wspomnę, że do Grecji została włączona w roku 1913.
Podczas II wojny światowej zajęli ją w 1941 r. niemieccy spadochroniarze, tocząc zażarte walki z oddziałami alianckimi. Obecnie największym miastem wyspy jest ponad 140-tysięczny, stołeczny Heraklion. Kolejne pod względem liczby ludności miasta są już mniejsze. Chania, stolica Krety w latach 1898-1971, liczy ich około 54 tysiące, Retimno (Rethymno) ponad 32 tys, a Ierapetra 12 tys.
Są to zarazem ważne ośrodki turystyczne. Walory i atrakcje wyspy jako celu wyjazdów urlopowych, przedstawił podczas prezentacji w Warszawie dr Kyriakos Kotsoglu, wicegubernator ds. turystyki.
Podkreślił, że głównymi atutami Krety jest wypoczynek, zwłaszcza na plażach oraz tamtejsza kuchnia. Ale również kultura i zabytki, przede wszystkim antyczne oraz taniec.
LUKSUSOWY KURORT CHERSONISSOS
Ponadto 4 geoparki wpisane na Listę UNESCO i turystyka aktywna: żeglarstwo, jazda konna i… narciarstwo. Bo dwa najwyższe szczyty wyspy są niewiele niższe od naszych Rysów. Psiloritis ma wysokość 2456, a Pachnes 2452 m n.p.m. Przedstawiono również, oczywiście w prezentacji multimedialnej z ciekawymi filmami i zdjęciami, główne kreteńskie miasta.
Ale również miasto w północnej części wyspy, Chersonissos położone na wschód od Heraklionu, jeden z najpopularniejszych tam (ale i najdroższych) kurortów, określane jako idealne miejsce urlopów nadmorskich dla rodzin. Było ono znaczącym również w czasach antycznych. W jego pobliżu znajdują się pozostałości pałacu kultury minojskiej (2000-1400 r p.n.e.) Knossos.
W IV w p.n.e. miasto biło własne monety, we wczesnym okresie chrześcijaństwa było siedzibą biskupów greckich (441-789), a w późnym średniowieczu (1298-1549) łacińskich.
Zachowało się tam sporo ruin antycznych z późniejszych epok. Na otrzymanej podczas prezentacji mapce polecanych do odwiedzenia w mieście i jego okolicach (Municipality of Chersonissos) zabytków sakralnych znalazłem 41 świątyń i klasztorów!
ATRAKCJE W MIEŚCIE I OKOLICY
Tamtejszy nowoczesny port zbudowany został na miejscu starożytnego rzymskiego, z którego zachowały się resztki. Oprócz kąpieli morskich i plażowania jest w Chersonissos lub jego okolicy, sporo innych atrakcji. M.in. Park Wodny, Muzeum na wolnym powietrzu, Park dinozaurów Dinosauria, Park Labirynt. Wioski Lychnostatis i Koutoulouafri, a także duże i ciekawe akwarium – Cretaquarium.
Dla amatorów wypoczynku aktywnego paralotniarstwo, żeglarstwo, wyprawy trekkingowe, pole golfowe. Organizowane są tam również konferencje oraz ceremonie ślubne. Nie brak oczywiście miejsc wypoczynku na świeżym powietrzu oraz licznych tawern, restauracji, barów, kawiarni oraz nocnych lokali. Smaczna i różnorodna jest kuchnia zarówno kreteńska jak i na Krecie, podobnie wina.
To na tej wyspie zjadłem najsmaczniejsze w życiu… spaghetti z miejscowymi grzybami, „przebijające” smakiem jadane we Włoszech „bolonese”, „napolitano” i wiele innych rodzajów tego tak popularnego tam narodowego dania. Nie mówiąc już o spaghetti, które zamawiałem poza jego ojczyzną.
Zdjęcia autora