OPERACJA CZYSTA RZEKA – WEEKEND OTWARCIA

W najbliższy weekend sztab główny Operacji Czysta Rzeka symbolicznie inauguruje akcje sprzątania przy terenach przygranicznych. 1 kwietnia odbędzie się akcja w Mielniku nad Bugiem, a 2 kwietnia akcja w Cieszanowie nieopodal granicy z Ukrainą. Sztab główny w tegorocznej edycji odwiedza sztaby podczas organizowanych przez nie akcji sprzątania.

Na początek pojawi się w miejscach, które są związane z Operacją Czystą Rzeka od 2019 roku, czyli od momentu startu inicjatywy. „Nasza inicjatywa odbywa się w tym roku w niecodziennych okolicznościach. Z jednej strony mamy część terenów zielonych, położonych w strefie nadgranicznej z Białorusią, gdzie nie będziemy mogli dotrzeć – stąd inauguracja akcji lokalnych w Mielniku nad Bugiem, znajdującym się tuż poza obszarem obostrzeń. Z drugiej strony wszyscy żyjemy sytuacją w Ukrainie, gro naszych sztabów działających na wschodzie Polski aktywnie włączyła się w pomoc uchodźcom. Tak jest z ekipą z Gorajca, która już na początku konfliktu utworzyła w Cieszanowie Ambasadę Wolności i właśnie tam symbolicznie organizujemy kolejną akcję” – wyjaśnia Daniel Parol.

Akcja otwarcia w Mielniku w piątek (1 kwietnia).

Tradycyjnie sztab lokalny zaprasza do udziału mieszkańców gminy. Do akcji zgłosił już m.in. Zespół Szkół w Mielniku. „Zależy nam na tym, aby jak co roku akcja przyniosła zakładane efekty, żeby wokół zrobiło się czysto i przyjemnie. Doceniamy bliskość rzeki Bug i walory natury, bo w takich okolicznościach żyjemy na co dzień. Widzimy sens naszych działań i nie mieliśmy wątpliwości, że posprzątamy także w tym roku. Zbieramy się o godzinie 11 na stadionie, wyznaczamy miejsce do sprzątania, rozdajemy operacyjne worki i rękawice. W teren ruszamy o godzinie 11.30 i po dwóch godzinach podsumujemy tegoroczną akcję, wręczając uczestnikom w podziękowaniu dyplomy. Chętnych do sprzątania nie brakuje, dlatego dodatkową akcję organizujemy jeszcze w sobotę, 2 kwietnia” – mówi Arek Panasiuk, koordynator sztabu z GOKSIR w Mielniku.

W sobotę (2 kwietnia)

Sztab główny dotrze do sztabu Chutor-Gorajec, działającego 30 km od granicy z Ukrainą. Jednak tym roku razem zamiast posprzątać nad rzeką, akcja sprzątania będzie miała wymiar symboliczny. Zostanie przeprowadzona przy granicy z Ukrainą w Cieszanowie oraz w Miasteczku Humanitarnym przy przejściu pieszym Budomierz-Hruszów w Ukrainie.

„Chętni do sprzątania powinni być w gotowości o godz. 14 przy magazynie z pomocą humanitarną w Cieszanowie. Akcję na terenie Ukrainy przeprowadzą wolontariusze Miasteczka Humanitarnego w tym samym czasie. Z kolei o godz. 18 zapraszamy na koncert do cerkwi w Cieszanowie, gdzie zagra ukraiński artysta, Gordiy Starukh. Wstęp po dostarczeniu 5-kilogramoej paczki z żywnością dla ukraińskich uchodźców, bo tego nam obecnie brakuje najbardziej na granicy” – mówi Marcin Piotrowski z Fundacji Folkowisko, szef sztabu w Gorajcu,.

Rejestracja sztabów do tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka ruszyła 25 marca na stronie internetowej akcji www.operacjarzeka.pl. Po 2 dniach w systemie zarejestrowano 99 sztabów, 73 akcje i 306 uczestników. Lokalne akcje sprzątania w plenerze potrwają do 1 maja. Wszyscy zgłoszeni uczestnicy otrzymają worki i rękawice do zbiórki odpadów. Do udziału w akcji może zgłosić się osoba, która ukończyła 18 lat, natomiast osoby niepełnoletnie mogą to zrobić wyłącznie pod opieką i odpowiedzialnością rodziców lub dorosłych opiekunów. Nowym elementem tegorocznej edycji są akcje specjalne organizowane przez szkoły i przedszkola.

W tym wariancie to nauczyciel rejestruje swój sztab specjalny i podaje liczbę uczniów – uczestników swojej akcji, których bierze pod swoją opiekę. W tym roku chętni do sprzątania mają do dyspozycji także interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” jest bezpłatna i bardzo intuicyjna, a więc łatwa do zastosowania w plenerze. Aplikację można pobrać w sklepach Google Play i AppStore.

Aby być na bieżąco z wydarzeniami w ramach Operacji Czysta Rzeka 2022 warto śledzić kanały komunikacyjne inicjatywy: • stronę internetową www.operacjarzeka.pl • FB: www.facebook.com/Operacjarzeka • IG: https://www.instagram.com/operacjarzeka/ • YT: https://www.youtube.com/channel/UCT6yxWP67dV1fgHrjraqtkw

                                                               *  *  *

 

Z ostatniej chwili: Sprzątanie 1.4.2022. w Mielniku zostało rano odwolane, gdyż… spadł śnieg i nie widać pod nim śmieci. Odbędzie się 9 kwietnia.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top