OPERACJA CZYSTA RZEKA – SZCZYT AKCJI

Już ponad 4000 uczestników i ponad 300 akcji, czyli IV edycja Operacji Czysta Rzeka na rozbiegu. Akcje główne zaplanowano wokół Dnia Ziemi.

18 kwietnia minął termin zakładania sztabów i organizowania akcji sprzątania śmieci w całej Polsce, a do 22 kwietnia mogą zgłaszać się do nich uczestnicy. W tym roku nie konieczne trzeba robić porządki nad rzeką, ważne jest, aby oczyścić miejsca na łonie natury w najbliższej okolicy, która jest nam bliska. Do tej pory odbyło się kilkadziesiąt akcji, w ramach których udało się odciążyć przyrodę z ponad 12 ton śmieci.

Najwięcej jednak wciąż przed nami. Będą odbywać się z okazji Dnia Ziemi przez cały weekend 22-24 kwietnia aż do 1 maja. Największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce pod hasłem „Operacja Czysta Rzeka” ruszyła po raz czwarty po koniec marca. Od tej pory odbyło się ponad 40 akcji, w ramach których zebrano ponad 12 ton śmieci. Jednak największe zbieranie śmieci zaplanowano w związku z Dniem Ziemi, który przypada 22 kwietnia.

„Z tej okazji odbędzie się najwięcej akcji sprzątania. W całej Polsce prawie 2500 osób weźmie udział w 178. W ten sposób chcemy docenić walory przyrody wokół nas i podziękować Matce Ziemi, odciążając ją od zalegających śmieci. Weźmy odpady w swoje ręce, każdego z nas stać na taki gest” – zachęca do udziału w akcji Daniel Parol, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Akcje sztabu głównego

W IV edycji sztab główny odwiedza miejsca związane z Operacją Czysta Rzeka. Inauguracja akcji odbyła się 2 kwietnia w Cieszanowie przy granicy z Ukrainą oraz 9 kwietnia w Mielniku nieopodal granicy z Białorusią. Z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia sztab główny wyruszy do Wyszkowa-Rybienka Leśnego, miejscowości nad Bugiem w województwie mazowieckim, która od początku aktywnie włącza się w inicjatywę. I tak jest również w tej edycji.

„Tego dnia ponad 300 uczniów i przedszkolaków weźmie udział w sprzątaniu terenu wokół szkoły, okolicznych lasów i nad rzeką Bug. Dzięki wsparciu nadleśnictwa Drewnica na terenie placówki dzieci posadzą także kilkaset sadzonek sosny” – informuje Paweł Deluga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Wyszkowie oraz leśniczy Mariusz Wierzbicki z nadleśnictwa Drewnica.

W sobotę (23 kwietnia) zaplanowano z kolei otwarte akcje sprzątania z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic. Start akcji zaplanowany jest na Placu Gwiaździstym w Wyszkowie-Rybienku Leśnym o godz. 12:30. Uczestnicy sprzątania zostaną podzieleni na 11 grup roboczych rozlokowanych wzdłuż rzeki Bug. Akcja potrwa do ok. godz. 15:00.

„Po trudach sprzątania zapraszamy wszystkich wolontariuszy do naszej bazy na Placu Gwiaździstym. Będzie tam można posilić się, odpocząć przy ognisku czy na wale przy rybienkowskich stawach. Uczestników, którzy wybiorą odpoczynek w pieleszach domowych zapraszamy na godzinę 17:00. Wtedy zaplanowaliśmy finałowe wydarzenie ze sztabem głównym Operacji Czysta Rzeka. Nie zabraknie danych liczbowych dotyczących naszej akcji, podzielimy się też naszymi planami na przyszłość. Atrakcją wieczoru będzie występ zespołu Własny Port z repertuarem utworów żeglarskich” – zaprasza Zbigniew Wyszyński, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.

Oznacz i posprzątaj dzikie wysypiska

W tym roku chętni do sprzątania mają do dyspozycji także interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” jest bezpłatna i bardzo intuicyjna, a więc łatwa do zastosowania w plenerze. Aplikację można pobrać w sklepach Google Play i AppStore. Akcja Aplikacja, czyli usuwanie czerwonych pinezek (zaśmieconych miejsc) odbyła się 8-10 kwietnia. Zlikwidowano wówczas kilkanaście dzikich wysypisk.

Aby być na bieżąco z wydarzeniami w ramach Operacji Czysta Rzeka 2022 warto śledzić kanały komunikacyjne inicjatywy: • stronę internetową www.operacjarzeka.pl • FB: www.facebook.com/Operacjarzeka • IG: https://www.instagram.com/operacjarzeka/ • YT: https://www.youtube.com/channel/UCT6yxWP67dV1fgHrjraqtkw

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top