NIEMIECKA KAMPANIA MURALOWA W POLSCE

Murale oczyszczające powietrze pokazują Niemcy, jakich nie znamy. W Polsce wystartowała kampanii Niemieckiej Centrali Turystyki “Naturalnie Niemcy” Obejmuje ona sześć miast: Warszawę, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Gdańsk , Katowice i Wrocław. Łącznie 10 murali redukujących zanieczyszczenia powietrza. Partnerem kampanii jest Fundacja EcoEvolution.org.

„To dla nas szczególna kampania. Chcemy pokazać miejsca znane, ale także takie, o których polscy turyści mogli jeszcze nie wiedzieć. Wykorzystujemy wielki format i Street Art, z którego znane są niemieckie miasta. A co najważniejsze, stawiamy przy tym na formę, która nie tylko zwraca uwagę na konieczność walki z zanieczyszczeniami powietrza, ale temu pomaga” – mówi Tomasz Pędzik, dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce.

Czego jeszcze nie wiemy o Niemczech?

Jesteśmy krajami sąsiedzkimi, klimat mamy podobny, ale jest wiele fascynujących krajobrazów, innych niż w Polsce. W Niemczech na turystów czeka 16 parków narodowych i ponad 100 parków krajobrazowych. Jedną z ciekawostek jest fascynujące Morze Wattowe, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, którego atrakcją są wędrówki po wattach. Wzdłuż całego wybrzeża Morza Północnego rozciągają się trzy parki narodowe. Oczywiście nie można zapomnieć o Alpach Bawarskich. Wyjątkowe krajobrazy leśne można znaleźć w Parku Narodowym Lasu Bawarskiego oraz Parku Narodowym Lasu Turyńskiego. W Niemczech znajduje też aż 25 000 zamków i ponad 6 800 muzeów. Jest tu zarejestrowanych 700 000 przyczep kempingowych. Podróżujący znajdą nocleg w jednym z kilku tysięcy hoteli i pensjonatów z eko-certyfikatem. Tomasz Pędzik kontynuuje: „Chcemy zainspirować i zachęcić turystów do planowania wakacji, które są dobre dla planety. Wierzymy, że świadome podróżowanie jest ciekawsze, inspirujące i przyjazne dla środowiska”.

Niemiecka kuchnia

Niemcy są państwem o bogatej tradycji produkcji piwa oraz wina. Mają aż 13 regionów winiarskich. Piwo jest warzone według bawarskiego prawa czystości piwa od ponad 500 lat. Mocno rozwija się trend lokalnego jedzenia, wykorzystywania składników z ekologicznych upraw w regionie. Standardem jest, że restauracje oferują menu sezonowe, np. szparagowe, czy kurkowe. W Niemczech jest ponad 100 restauracji oznaczonych gwiazdkami Michelin, a sama kuchnia niemiecka jest zróżnicowana. Jest to związane z tym, że Niemcy nie rozwijały się jako jedno scentralizowane państwo, ale jako kilkadziesiąt królestw, księstw, wolnych miast i biskupstw. Tak więc: innych potraw spróbujemy na północy, a innych w Bawarii czy Badenii. W Turyngii oraz Norymberdze słynne są kiełbaski (te dwa regiony spierają się też o to, gdzie powstała pierwsza receptura; najstarsze przepisy mają już ponad 600 lat). A na północy spróbujemy częściej ryb – doskonałych śledzi, natomiast w Dolnej Saksonii – szparagów. Przy tej okazji warto zaznaczyć, że w 2022 roku aż 11 restauracji w Niemczech otrzymało Zieloną Gwiazdkę Michelin`a. Wyróżnienie otrzymują te lokale gastronomiczne, które w szczególny sposób są zaangażowane w zrównoważony rozwój.

EKO podróżowanie przez Niemcy

Często patrzymy na Niemcy przez pryzmat największych miast. Tymczasem aż 1/3 powierzchni Niemiec jest pod ochroną i tyleż samo porastają lasy. „Niemcy są zielone! – podkreśla Tomasz Pędzik – Mamy czyste powietrze, a co najważniejsze – mocno rozwija się niskoemisyjny transport publiczny. Jest też mnóstwo wypożyczalni rowerów – zarówno miejskich, jak i górskich. Coraz więcej turystów wybiera podróżowanie w zrównoważony sposób, a my jesteśmy przygotowani, by ich ugościć.

Infrastruktura do podróży przyjaznej środowisku w liczbach:

● Aż 70 000 długodystansowych szlaków rowerowych. ● Ścieżki rowerowe w miastach. ● Kilkaset tysięcy kilometrów szlaków wędrownych. ● Rozwinięta sieć niskoemisyjnej komunikacji publicznej, która umożliwia swobodne podróżowanie. ● Nowoczesna infrastruktura kolejowa. Pociągi docierają nawet do najmniejszych miejscowości. To powoduje, że planując wyjazd do Niemiec, możemy być kreatywni – łączyć autobusy z pociągami, rowerami, kajakami; część trasy przejść pieszo, spać na bardzo dobrze wyposażonych kempingach.

– Tak, namawiamy, by rezygnować z samochodu – mówi Tomasz Pędzik – Ale jeśli na początek całkowita rezygnacja wydaje się trudna, to warto zaparkować auto przy jednym z większych miast. W wielu regionach Niemiec można bezpłatnie korzystać z transportu publicznego na podstawie lokalnych kart turystycznych. A jeśli samochód jest bardzo potrzebny, podróżujący mogą wypożyczyć elektryczny za pomocą aplikacji do współdzielenia samochodów. Nasza kampania ma charakter misyjny. Skierowana jest do turysty wrażliwego na ekologię oraz środowisko. I rzeczywiście – wymaga zmiany utartych sposobów planowania wakacji, ale też pozwala spędzić je w bardziej ekscytujący sposób. Oczywiście zachęcamy do dłuższego pobytu. Jesteśmy krajami sąsiedzkimi, więc przyjazdy weekendowe mieszkańców zachodniej Polski są rzeczą naturalną. Namawiamy, by częściej decydowali się oni na przyjazd komunikacją publiczną oraz zabrali lub wypożyczyli na miejscu rower”.

Na stronie germany.travel znajduje się kalkulator, który pozwala przeliczyć, ile CO2 generuje nasz wakacyjny wyjazd. Możemy porównać wyprawę samolotem, jak i samochodem. Paweł Lisowski z Fundacji EcoEvolution.org: „Ciekawe jest spojrzeć na nasze odpoczywanie (czyli urlop) pod kątem tego, jaki koszt za ten relaks ponosi planeta. Znając parametry swojego auta (nie wspominam nawet o samolocie), wiedząc, ile ono generuje zanieczyszczeń w formie CO2 oraz tlenków azotu (które są w pierwszej piątce najgroźniejszych zanieczyszczeń powietrza), zobaczymy, że jeśli rocznie chociaż jeden city break’owy wypad zmieniamy na bardziej eko, to nie tylko my się lepiej czujemy, ale też przy skali 2 mln turystów (tyle rocznie Polaków spędza urlop w Niemczech), robi to kolosalną różnicę. Jak więc będziecie Państwo podróżować tej jesieni? Mam nadzieję, że EKOmurale zainspirują Państwa, by być bliżej natury”.

CO2 na zero!

Fundacja EcoEvolution.org za pomocą dedykowanego kalkulatora wylicza ślad węglowy, który powstaje podczas kampanii muralowej “Naturalnie Niemcy” i wspólnie z Niemiecką Centralą Turystyki w całości go kompensuje: „Musimy być świadomi tego, jaki wpływ mamy na środowisko. Audytujemy każdy element – wydruki, dojazd na miejsce malowania, dowóz rusztowania i wiele innych aspektów. Sumujemy łączny ślad węglowy i wybieramy działanie, które równoważy tę ilość CO2” – tłumaczy Paweł Lisowski z Fundacji EcoEvolution.org

Murale pomagają oczyszczać powietrze!

Do malowania murali została wykorzystana farba KNOxOUT, która redukuje szkodliwe tlenki azotu (jedno z pięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń powietrza na świecie). Ślad tlenków azotu pozostawia m.in. każde auto spalinowe. Farba działa jak oczyszczacz powietrza zasilany słońcem. Takie właściwości zapewnią nano kryształki dwutlenku tytanu, które – po nałożeniu zwykłym pędzlem lub wałkiem na ścianę – pełnią funkcję fotokatalizatora, uruchamiającego szereg reakcji chemicznych redukujących zanieczyszczenia. Fotokatalizator nie zużywa się w reakcjach chemicznych. Oczyszcza więc powietrze tak długo, jak długo farba jest na ścianie. A jest ona trwała przez to, że ma właściwości samoczyszczące. Zapobiega też rozwijaniu pleśni oraz redukuje bakterie i wirusy.

1 m kwadratowy pomalowany farbą KNOxOUT redukuje tyle tlenków azotu co średniej wielkości drzewo. W sumie pomalujemy 510 mkw. farbą KNOxOUT, co – w kontekście redukowania tlenków azotu – ma moc 510 średniej wielkości drzew. Paweł Lisowski: „Nic nie zastąpi drzew. Bardzo ich potrzebujemy, ale nowe technologie niewątpliwie mogą nas wspierać w walce o lepszej jakości powietrze. Okazuje się, że odnowione miasta mogą być nie tylko przyjaźniejsze, ale też zdrowsze dla mieszkańców. Wykorzystujemy ściany budynków, które już stoją, a których elewacje i tak nadają się do renowacji”. Tomasz Pędzik: „Jak powiedział największy niemiecki poeta – Johann Wolfgang von Goethe >>Tylko tam gdzie byłeś pieszo, byłeś naprawdę<<. Zachęcamy, by podróżować w zrównoważony sposób. Do zobaczenia w Niemczech!”

Murale wykonała Grupa RW – MalujemyMurale.pl. Co znajduje się na muralach? • Gdańsk, ul. Startowa – Pustać Lüneburska • Poznań, ul. Piątkowska – Niemcy stawiają na energię odnawialną • Gorzów Wielkopolski, ul. Górczyńska – Berlin, Brama Brandenburska • Wrocław, ul. Dmowskiego – Szlak Rowerowy Wezery, ul. Piłsudskiego – Saksońska Szwajcaria • Warszawa, Al. Plac Bankowy – Zamek Eltz; ul. Prosta – Niemcy stawiają na energię odnawialną , ul. Tamka – Saksonia, Góry Połabskie , ul. Złota – Alpy Bawarskie, Chimgau • Katowice, ul. Korfantego – Zamek Neuschwanstein

Zdjęcia: DZT

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top