NIEMCY: KRAINA BARNIM

 

 

Region Barnimer Land na północ od Berlina, to świetne trasy rowerowe, kultura przemysłowa oraz inne ciekawe zabytki. Odległy tylko 50 km na północny wschód od niemieckiej stolicy malowniczy kanał Finow łagodnie przecina lekko pagórkowaty krajobraz regionu Barnim. Gęsto zalesione i pokryte licznymi jeziorami rejony puszczy Schorfheide, Parku Krajobrazowego Barnim, Parku Regionalnego Barnimer Feldmark, pagórkowaty teren Chorin-Oderberg, a także miasta Eberswalde i Bernau, stanowią idealną bazę wypadową dla poszukiwaczy licznych atrakcji turystycznych oraz amatorów wspaniałych wycieczek krajoznawczych.

 

Region ten ma doskonale oznaczone trasy rowerowe, które prowadzą nie tylko przez ten wspaniały krajobraz ale również pozwalają na zwiedzenie zabytków kultury. Szczególną atrakcją turystyczną są: wybudowana w latach 1927-1934 podnośnia statków w Niederfinow, której konstrukcja umożliwia pokonanie tylko w 20 minut 36-metrowej różnicy poziomów oraz 725-letni Klasztor Cystersów Chorin – jeden z najpiękniejszych i najbardziej znaczących architektonicznych zabytków niemieckiej sztuki ceglanej.

 

W tym roku po raz pierwszy wprowadzono w oznaczeniach tras rowerowych tzw. system węzłów, co oznacza, że nie trasy rowerowe mają numery, ale oznaczone są albo skrzyżowania co najmniej trzech dróg, albo atrakcje kulturalno-historyczne.

 

Strona internetowa jest częściowo w języku polskim, pod adresem www.barnimerland.de/de/radfahren/radtouren/artikel-das-knotenpunktsystem.html – znajdą Państwo mapki ze wszystkim punktami węzłowymi jak również dane do GPS.

 

Park Krajobrazowy Barnim – otoczony miastami Eberswalde, Bernau i Oranienburg – pokryty licznymi jeziorami, dzięki powstałemu w epoce polodowcowej bogactwu fauny i flory, stał się prawdziwą atrakcją turystyczną i upragnionym celem wycieczek. Na pojezierze Wandlitz, jak i do pradoliny Biesenthal, leżących w samym sercu Parku Krajobrazowego, łatwo można się dostać komunikacją miejską.

 

Nie ma się co dziwić, że to urokliwe miejsce od zawsze przyciągało nad dłużej wielu berlińczyków. Przekonajcie się sami jak czyste są tam – zewsząd otoczone lasami mieszanymi – jeziora i skorzystajcie z oferowanych wielu możliwości spędzania wolnego czasu.

 

Głównym atutem tej okolicy są m.in.: nowo zrekonstruowane kąpielisko przy plaży jeziora Wandlitzsee, muzeum rolnictwa, różnorodne możliwości aktywnej rekreacji, jak i wypoczynku, a także usługi gastronomiczne. W Klosterfelde znajduje się jedyne w Europie międzynarodowe muzeum akrobatyki. Miłośnicy kolei żelaznej z Berlina kilka razy do roku organizują przejażdżkę historyczną lokomotywą parową.

 

Odbywa się ona na trasie dawnej sieci linii kolejowych „Heidekrautbahn” prowadzącej z Berlina do Basdorf, gdzie obecnie znajduje się muzeum „Heidekrautbahn” lub na jarmark wiejski do Schmachtenhagen. Istny raj dla wędkarzy to połowy w bogato zarybionych jeziorach w okolicy wsi Lanke.

 

Świetnie oznakowana sieć tras turystycznych poprowadzi Was wokół jezior i przez tereny rezerwatów przyrody. Warto poznać ten region również na rowerze! Informacje turystyczne jak również dotyczące noclegów znajdą Państwo na stronie internetowej www.barnimerland.de/pl/barnim.html. Nie wszystkie informacje są w języku polskim.

 

Zdjęcia: TMBT Fotoarchiv: Podnośnia statków Niederfinow, Region Barnimer Land (fot. Dirk Harrkarl), Klasztor Chorin

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top