NIEMCY: »ILLUSION« W KUNSTKRAFTWERK LEIPZIG

Lipsk wzbogacił się o kolejną atrakcję kulturalną. Międzynarodowa wystawa Science Gallery Dublin pod tytułem „ILLUSION. Nothing is as it seems”, ma swoją niemiecką premierę w nowo otwartych przestrzeniach dawnej elektrociepłowni Kunstkraftwerk Leipzig. Do dnia 27.11.2016 na powierzchni 400 metrów kwadratowych prezentowanych będzie ponad 20 eksponatów, stworzonych przez naukowców i artystów z ośmiu krajów. Połączyli oni sztukę i nauki przyrodnicze, takie jak fizyka, optyka, informatyka, czy psychologia, w taki sposób, by wejść w interakcje z odwiedzającymi i zaprosić ich do bezpośredniego kontaktu ze wszystkimi zmysłami.

 

Główne punkty wystawy to między innymi owady, które pozornie pełzają po skórze odwiedzającego, plama oleju na podłodze, która sama powraca do kanistra, a także koncert ptasich treli, które nasz zmysł słuchu rozpoznaje jako ludzką mowę. Fizyczne i psychologiczne prawidłowości są badane i ciekawie prezentowane w postaci obiektów artystycznych, dlatego każde z tych dzieł wymaga indywidualnego postrzegania.

Na zwiedzających oczekują interaktywne lustra, holograficzne istoty lub rzeźby kinetyczne. Wystawę uzupełniają m.in. dwa obiekty ze zbiorów kuratorki, Lavinii Diniz Freitas. W serii „RGB 01” rzutowane są strumienie barw, zmieniające kolory przed oczami zwiedzających w taki sposób, że ci tego nie dostrzegają.

Od 27.11.15 – 20.12.15 w Kunstkraftwerk odbędzie się wystawa „Szopki na świecie – szopka neapolitańska”.

Kunstkraftwerk to nowy, niepowtarzalny obiekt kulturalny w Lipsku. Dawna elektrociepłownia w dzielnicy Lindenau/Plagwitz w ciągu zaledwie czterech lat przekształciła się w eksperymentalną fabrykę, centrum współczesnej sztuki i kultury, nowoczesnego wzornictwa i komunikacji. W różnych halach i pomieszczeniach w Kunstkraftwerk na powierzchni użytkowej wynoszącej około 2300 metrów kwadratowych możliwe jest stworzenie odpowiedniej przestrzeni na każdą okazję. Dostępna jest przestrzeń i pomieszczenia na wystawy, projekty kulturalne, spotkania, prezentacje multimedialne, sympozja i warsztaty. Koncepcja obejmuje też koncerty i przedstawienia teatralne, a także kolacje z przedstawieniem, niewielkie muzeum oraz możliwość wynajęcia pomieszczeń na prywatne wydarzenia.

 

Zdjęcie: LT – Andreas Schmidt

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top