NIEMCY: DOCUMENTA 14 – WYSTAWA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W KASSEL

Sztuka jako doświadczenie. Documenta – reklamowana jako najważniejsza na świecie wystawa sztuki współczesnej – startuje 10 czerwca 2017 r. w Kassel Historyk sztuki Michael Glasmeier napisał pewnego razu: „Documenta wstrząsa światem za każdym razem… Zawsze jednak te wstrząsy są pozytywne”. Tegoroczne Documenta14 odbędzie się, po raz pierwszy od premiery w 1955 roku, w dwóch miastach – w Kassel i w Atenach, z dwumiesięcznym przesunięciem w czasie. Dyrektor artystyczny Adam Szymczyk zaplanował projekt, który jest łatwo dostępny dla szerszej publiczności. Ok. 200 artystów tworzy dzieła wyłącznie na to wydarzenie.

Wystawę otwarto 8 kwietnia w greckiej stolicy pod hasłem „Uczmy się od Aten”. Ilustruje ona dynamiczną relację pomiędzy dwoma różnorodnymi miastami – Atenami i Kassel – w aktualnym kontekście dialogu europejskiego. Documenta odbywa się jedynie raz na 5 lat. Od 17 września będzie można wziąć udział w wycieczkach wokół miasta Kassel – spacerach w towarzystwie członków „chóru”, który będzie inicjował dyskusje na temat podziwianych dzieł sztuki. Dla tych, którzy chcą doświadczyć documenta14 w obu miastach, organizowane są przeloty między Kassel i Atenami. Wystawa w greckiej stolicy będzie działać aż do 16 lipca. Większość wydarzeń będzie dostępna za darmo.

documenta – informacje i bilety German: http://www.documenta14.de/de/ English: http://www.documenta14.de/en/ German: http://www.kassel-marketing.de/de/sehenswuerdigkeiten-kultur-freizeit/documenta/documenta-14 English: http://www.kassel-marketing.de/en/travel-topics/documenta-14 documenta-tours (2h, 12€/os) German: https://shop.documenta.de/spaziergaenge.html English: https://shop.documenta.de/walks.html?___store=english online-tours German: https://documenta-historie.de English: https://documenta-historie.de/en APP: „IZI Travel“ Kassel German: http://www.kassel.de English: http://www.kassel.de/English/

Zdjęcie: Matthias Völzke

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top