NIEMCY: 750-LECIE KLASZTORU NEUZELLE W BRANDENBURGII

Klasztor Neuzelle obchodzi w br. 750-lecie istnienia. Szacowny jubilat położony jest na wzniesieniu – w pobliżu granicy z Polską, niedaleko Frankfurtu nad Odrą i na skraju dzikiej, romantycznej doliny „Schlaubetal”, która przez znawców i miłośników przyrody określana jest mianem „najpiękniejszej w Brandenburgii doliny nad potokiem“. Od 7,5 wieku nad okolicą górują żółto-białe mury tego świetnie zachowanego zespołu klasztornego, zaliczanego do największych i najważniejszych barokowych parkowo-architektonicznych we Wschodnich i Północnych Niemczech. Przez ostatnie 200 lat w Neuzelle nie było mnichów. Teraz cystersi planują ponownie się w nim osiedlić.

 

Dokładnie wiosną jubileuszowego, 2018-go roku, startuje bardzo interesujący program kulturalny z koncertami, imprezami – także plenerowymi – i instalacjami artystycznymi. Osiemnastego maja w klasztorze zainaugurowany zostanie rok tematyczny „Brandenburgia w Europie – Europa w Brandenburgii“. Historia Neuzelle zaczyna się w roku 1268, gdy margrabia z saksońskiej Miśni wzniósł klasztor, wówczas w stylu gotyckim.

Bliskość nieba poczuje każdy, kto odkryje to miejsce kultu i perłę architektury – z przepychem urządzone i ozdobione wnętrze kolegiaty lub jej ewangelickie dopełnienie – także barokowy kościół Świętego Krzyża. Krużganki oraz muzeum „Himmlisches Theater – Niebiański Teatr“ pozwolą z bliska spojrzeć na klasztorną sztukę. Znajduje się tam 15 unikalnych w skali europejskiej obrazów scenicznych pasji wielkanocnych z Grobu Świętego z roku 1750. Odetchnąć od nadmiaru wrażeń można w zaciszu barokowych ogrodów Neuzelle.

* Informacje o klasztorze Neuzelle niemiecki: http://www.750jahre-klosterneuzelle.de angielski: http://www.750jahre-klosterneuzelle.de/en/ * Informacje o ponownym zasiedleniu klasztoru przez cystersów tylko po niemiecku: http://www.neustart.zisterzienserkloster-neuzelle.de * Więcej o dolinie Schlaubetal niemiecki: http://schlaubetal-tourismus.de/ angielski: http://www.brandenburg-tourism.com/detail/id/17188/theme/a-z.html * Podróżując po Brandenburgii.

Zdjęcie: Stift Neuzelle

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top