DOMINIKANA: MARCOWE NOWOŚCI Z KARAIBÓW

Z Dominican Republik Tourism Board – przedstawicielstwa turystycznego karaibskiej Republiki Dominikańskiej otrzymaliśmy kolejny serwis informacyjny z nowościami, z którego wybraliśmy najciekawsze tematy.

 

Średnie wydatki turystów w ciągu siedmiu lat wzrosły o 21,8 %

Według statystyk Banku Centralnego Republiki Dominikańskiej (Banco Central) średnie wydatki turystów zagranicznych w ciągu siedmiu lat wzrosły o 21,8 %. W 2010 r. wynosiły one 107,24 USD, w 2017 r. zaś 130,66 USD, czyli o 23,42 USD więcej. Tylko w ub. roku średnie wydatki wzrosły o 2,2 %, podczas gdy średnia długość pobytu wynosiła ok. 8 dni.

Średnie wydatki i długość pobytu turystów to podstawowy wskaźnik przy analizie ruchu turystycznego, na podstawie którego planowane są nowe projekty i kampanie marketingowe. Analiza z 2017 r. potwierdziła, że w 95,1% przypadków głównym celem wizyty jest odpoczynek, do mniejszości należą osoby odwiedzające krewnych i przyjaciół oraz spotkania handlowe i konferencje.

W sumie 93,7% wszystkich ankietowanych było zakwaterowanych w hotelach. Biorąc pod uwagę wiek 33,4% stanowią turyści w wieku 21-35 lat, 30,9% to osoby powyżej 50 roku życia. a 20,5% zagranicznych turystów należy do kategorii wiekowej 35-49 lat. Tylko 15,2% to osoby do 20 lat. 53% zagranicznych turystów to kobiety (w sumie 2,5 mln), czyli o 10,4% więcej niż w roku wcześniejszym.

Międzynarodowe lotnisko w Punta Cana – najlepsze w regionie Karaibów i Ameryki Łacińskiej

Międzynarodowe lotnisko w Punta Cana otrzymało prestiżową nagrodę „Airport Service Quality“. Zostało „Najlepszym lotniskiem 2017 roku w regionie Karaibów i Ameryki Łacińskiej“ w kategorii od pięciu do piętnastu milionów pasażerów. Lotnisko w Punta Cana jako jedyne w kraju zostało w ten sposób wyróżnione już po raz drugi. Airport Service Quality (ASQ) bada satysfakcję pasażerów i jakość usług, dzięki czemu pomaga lepiej zrozumieć oczekiwania osób korzystających z lotniska. Do głównych kryteriów należy np. dostępność lotniska, łatwa orientacja, przebieg odprawy, kontrole bezpieczeństwa, oferta restauracji i sklepów czy dojazd na/z lotniska. Nagrodę co roku przyznaje Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (Airports Council International, ACI). Międzynarodowe lotnisko w Punta Cana działa od 1984 r. Jego właścicielem jest firma Puntacana Resort & Club. To największe lotnisko na Karaibach. 

Zima pełna targów

Republika Dominikańska to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w regionie Karaibów i Ameryki Łacińskiej. Dowodem są rekordowe statystyki odwiedzin za zeszły rok, kiedy to do kraju przyjechało 6 187 542 gości z zagranicy, czyli o 3,8 % więc niż w 2016 r. Wpływ na rosnące nią zainteresowanie ma m.in. obecność Ministerstwa Turystyki na przeróżnych targach turystycznych za pośrednictwem zagranicznych agencji turystycznych. Obecnie na zagranicznym rynku działają w sumie 23 agencje turystyczne i 7 reprezentacji.

W ten sposób w 2017 r. Republika Dominikańska wzięła udział w 223 międzynarodowych i regionalnych targach, 292 seminariach, 46 kongresach, podpisano też 60 umów o współpracy. Narodowa Agencja Turystyczna Republiki Dominikańskiej z siedzibą w Pradze zajmuje się promowaniem tego kierunku turystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Od początku 2018 roku kraj zaprezentował się na targach GO & REGIONTOUR w Brnie, ITF SLOVAKIATOUR w Bratysławie, TOUR SALON w Poznaniu, HOLIDAY WORLD i FOR TRAVEL w Pradze oraz UTAZAS w Budapeszcie. W czasie imprez nie brakowało prezentacji dla profesjonalistów i szerokiej publiczności, konkursów, degustacji dominikańskiego rumu, pokazów tańca merengue i bachaty czy karnawałowego demona Diablo Cojuelo. Z najbliższych tygodniach Republika Dominikańska zaprezentuje się m.in. na targach GLOBALNIE w Katowicach czy LATO w Warszawie.

Riu Republic uruchomił nowy aquapark

Kompleks hotelowy Riu Republic na plaży Arena Gorda w Punta Cana uruchomił pod koniec stycznia nowy park rozrywki “Splash Water World Park” ze zjeżdżalniami, trzema basenami pływackimi i wodnym barem. Równocześnie swoją działalności rozpoczęły także cztery restauracje a la carte, grillbar Jerk Grill i indyjska Taj Mahal.

 

Zdjęcia: DRTB

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top