CZECHY: SZKŁO, KTÓRE PODBIŁO ŚWIAT

 

Czeskie szkło ma międzynarodową renomę oraz jest synonimem jakości i tradycji. Kieliszki do wina, kryształowa biżuteria, bogato zdobione żyrandole czy oryginalne dzieła współczesnych artystów mogą być doskonałym pomysłem na prezent. Zapraszamy do odwiedzenia pięciu hut szkła, w których powstają najpiękniejsze szklane wyroby.

 

Jablonec: tradycja i muzeum

Mówiąc „czeskie szkło” na myśl od razu przychodzi Jablonec nad Nisou. Miasto w pobliżu Liberca słynie z produkcji szkła i biżuterii. Dlatego właśnie tam znajduje się jedyne w Czechach muzeum poświęcone szkłu i biżuterii. Lokalne muzeum o tej tematycei zostało założone już w 1904 roku. Dziś w Jabloncu można jeszcze znaleźć firmy, które nawiązują do tradycji szklarskich. Przykładem jest Preciosa, czeski producent szkła kryształowego, unikatowych żyrandoli i biżuterii. Spółka G&B beads kontynuuje tradycję produkcji oryginalnych szklanych pereł biżuteryjnych i komponentów.

      Nový Bor: wiodący producent szkła użytkowego

Nový Bor leży na północy Czech w pobliżu Czeskiej Lipy. Lokalna firma Crystalex produkuje szkło użytkowe. Jest największym krajowym i wiodącym w świecie producentem szkła do napojów. Szklane wyroby nowoborskiej huty szkła można kupić w 60 krajach. O tym, że jest to miasto szkła świadczy fakt, że znajduje się tam kilka szkół szklarskich. W Nowym Borze można również odwiedzić specjalną restaurację Ajeto, która jest połączona z warsztatem szklarskim. Została ona zaprojektowana przez światowej sławy czeskiego artystę i architekta Bořka Šípka.

Nižbor: rodzinna huta szkła z tradycją

W Czechach Środkowych, niedaleko Berouna, w gminie Nižbor znajduje się huta szkła Rückl, założona w 1903 roku przez Antoniego Rückla, członka starej rodziny szklarzy, której korzenie sięgają XVII wieku. Huta wkrótce stała się znana w całej Europie, a w kilku krajach miała swoje przedstawicielstwa. Obecnie produkuje ręcznie szlifowany kryształ oraz szereg różnych nagród państwowych (np. wyróżnienie dla Królowej Elżbiety II czy Jana Pawła II). Zapraszamy do obejrzenia całego procesu produkcji od huty po szlifiernię.

Světlá nad Sázavou: najnowocześniejsza huta szkła w Europie

Světlá nad Sázavou to małe miasteczko na Wysoczyźnie na pograniczu Czech i Moraw. Lokalna tradycja szklarska zanikła po 100 latach, w 2008 roku. Już cztery lata później powstała tam jednak firma Bomma, która postawiła na nowoczesne trendy i najlepszych projektantów. Projektują dla niej najwięksi czescy i zagraniczni designerzy. Szkło zaprojektowane tam można znaleźć na pokładzie największego statku świata i w kolekcji trofeów króla tenisa Novaka Djokovića. Spółka stopniowo opracowała do swojej produkcji kilka specjalnych maszyn szklarskich, dzięki czemu jest najnowocześniejszą hutą szkła w Europie. Firma Bomma twierdzi, że ich kryształ dzięki nowoczesnej technologii jest najczystszy w całym kraju.

Karlowe Wary: huta szkła, która dostarczała szkło dla cesarza

Huta szkła Moser w zachodnich Czechach specjalizuje się wyłącznie w ręcznej produkcji kryształu bez dodatku ołowiu. Założona została w 1857 roku, w słynnym uzdrowisku Karlowe Wary, a już 20 lat później dostarczała szkło dla cesarza austriackiego Franciszka Józefa I, później także dla perskiego szacha Mozaffar ad-Dina czy angielskiego króla Edwarda VII. Kryształowe dzieła Mosera, dzięki swojemu wyjątkowemu pięknu i znakomitej jakości, stały się symbolem uznania i nagradzania wybitnych osobistości z całego świata. Huta szkła ma w Czechach cztery sklepy firmowe (dwa w Pradze i dwa w Karlowych Warach), ale sieć jej sklepów można znaleźć na całym świecie. Podczas wizyty w Karlowych Warach nie można ominąć muzeum huty szkła Moser aby w interesujący sposób zapoznać się z ciekawą 160 – letnią historią huty szkła i kryształu Moser.

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top