NIEMCY: 42. MISTERIA PASYJNE W OBERAMMERGAU PRZEŁOŻONE NA ROK 2022

42. Misteria Pasyjne w Oberammergau zostały przełożone wobec pandemii koronowirusa. Podstawą jest decyzja starostwa Garmisch Partenkirchen zakazująca ich zorganizowania w br. Uznano, że zdrowie gości i współpracowników jest najwyższym priorytetem, postanowiono więc przesunąć zaplanowane na 16 maja 2020 r. Misteriów na rok 2022.

Decyzję tę starostwo Garmisch-Partenkirchen oraz Departament Zdrowia podjęły na podstawie ustawy o ochronie przed infekcjami.

„Departament zdrowia, stwierdzono w niej, przeprowadził ocenę ryzyka, według której przedstawienia nie mogą być zrealizowane aż do jesieni. Wychodzimy z założenia, że ograniczenia w życiu publicznym nałożone na społeczeństwo mogą zostać zredukowane dopiero po wyraźnym zmniejszeniu się ilości zainfekowanych osób. Ponieważ obecnie należy się liczyć z dłuższym czasem wysokiego ryzyka infekcji, można jednoznacznie stwierdzić, że przedstawienie w tak dużym wymiarze jak Misteria Pasyjne, nie jest możliwe do zrealizowania. Ryzyko rozprzestrzeniania się nowych infekcji jest zbyt wysokie. Z punktu widzenia profilaktyki zdrowotnej wydarzenie musi zostać wstrzymane ”.

Władze gminy Oberammergau oraz Christian Stückl, dyrektor artystyczny Misteriów, potwierdzili i poparli to stanowisko uznając, że pandemia koronowirusa uniemożliwia przeprowadzanie prób i nie pozwala na dokończenie dzieła bez narażania zdrowia aktorów i gości. W związku z powyższym, perspektywa na ten rok jest niejasna, a przesunięcie wydarzenia jedynie o parę miesięcy wydaje się być niewystarczające. Misteria Pasyjne nawiązują do obietnicy złożonej w 1633 roku przez mieszkańców Oberammergau. Prosząc o uchronienie ich od zarazy dżumy, która nawiedziła miasto zobowiązali się do wystawiania cierpienia, śmierci i zmartwychwstania

Chrystusa. Mieszkańcy Oberammergau nadal chcą wypełniać złożoną przysięgę, dlatego Misteria Pasyjne zostaną wystawione w 2022 roku. Premiera odbędzie się 21 maja 2022 r. Planowane dalsze przedstawienia zostaną ogłoszone w późniejszym terminie. W przeszłości Misteria Pasyjne były już przekładane lub nawet anulowane. W 1770 r. nie mogły się odbyć z powodu ogólnego zakazu obowiązującego w Bawarii. W 1920 r. Rada Gminy podjęła decyzję o wstrzymaniu przygotowań do pasji ze względu na dużą liczbę ofiar pierwszej wojny światowej.

Wówczas Misteria odbyły się w 1922 roku. W 1940 r. wystawieniu Misteriów przeszkodziła II wojna światowa. Oferowane są dwie możliwości uzyskania rekompensaty za zakupione bilety i świadczenia: od 6 kwietnia możliwa jest zamiana rezerwacji tegorocznych przedstawień na rezerwację w 2022 r. Inną opcją jest anulowanie biletów i świadczeń oraz zwrot ceny zakupu. Informacje i formularze zwrotu znajdują się na stronie: www.passionsspiele-oberammergau.de

Podczas Misteriów Pasyjnych Oberammergau 2020, w terminie od 16 maja do 4 października zaplanowano 103 występy. Teatr Pasyjny w Oberammergau ma do dyspozycji prawie 4 500 miejsc i jest największym na świecie teatrem na świeżym powietrzu z zadaszoną widownią. W tym roku oczekiwano około 450 000 widzów z całego świata.

Zdjęcia: Passionsspiele Oberammergau, Kleinberger, Konrad Wothe

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top